Bylinky, ktoré vám uľavia pri chrípke a prechladnutí

Zdieľať
nachladnutie
Bylinky, ktoré vám uľavia pri chrípke a prechladnutí Foto: www.gettyimages.com

Nepríjemné prechladnutie a chrípky sú tu. Pokiaľ ste už tiež ochoreli, nemusíte do seba pchať jednu tabletku za druhou. Naopak skúste sa liečiť prírodnou cestou. Pri prechladnutí a chrípke vám jednoznačne pomôžu niektoré druhy byliniek, ktoré majú doslova zázračnú moc.

Šípkový čaj vás nadopuje vitamínom C

Šípkový čaj, ktorý si môžete dochutiť citrónom a medom, je doslova nadupaný vitamínom C. Je tiež zdrojom rutínu, vápnika a lykopénu. Jeho účinky vám pomôžu pri prechladnutí alebo chrípke. Vedel to už Hippokrates, ktorý ho svojim pacientom často predpisoval.

Vyššie množstvo vitamínu C v sebe obsahuje aj rakytník, čierne ríbezle alebo kyslá kapusta. Kyslú kapustu preto konzumujte v surovom stave a v obchodoch so zdravou výživou skúste zohnať rakytníkový sirup alebo sirup z čiernych ríbezlí.

Liečivé prípravky z skorocelu kopijovitého

Bylinkou, uľavujúcou pri rade ochorení, je tiež skorocel lekársky. Popíjať môžete napríklad skorocelový čaj, ktorý vám pomôže od chrípky, alebo dokonca angíny. Taký skorocelový sirup, ktorý si môžete vyrobiť doma alebo kúpiť v lekárni, vám zase uľaví od kašľa a zápalu dýchacích ciest.

Lipový kvet má aj protizápalové účinky

Nielen proti prechladnutiu a chrípke, ale aj proti vysokej horúčke, kašľu, bolesti v krku alebo rozpúšťaniu hlienov skvele pôsobí čaj z lipového kvetu. Ten má tiež protizápalové účinky, čo uvítajú napríklad tí, ktorí často trpia zápalmi močových ciest. Pri prechladnutí a chrípke pite lipový čaj trikrát denne. Môžete si ho dosladiť medom.

šípkový čaj
Bylinky, ktoré vám uľavia pri chrípke a prechladnutí Foto: www.gettyimages.com

Kvet bazy čiernej vo forme čaju alebo sirupu

Bazový kvet je skvelým pomocníkom pri prechladnutí, chorobách dýchacích ciest alebo pri horúčke. Zo sušeného kvetu bazy čiernej si môžete pripraviť čaj, ktorý ochutíte medom. Do klasického čaju si tiež môžete pridať bazový sirup.

So zázvorovým čajom opatrne

Vyskúšať môžete aj čaj z čerstvého zázvoru, ktorý vás nielen zahreje, ale aj zabráni prípadnému množeniu vírusov a baktérií vo vašom tele. S užívaním zázvoru by ste mali byť opatrní, užite ho menej ako päť gramov denne, inak vám hrozí nevoľnosť, žalúdočné alebo črevné problémy. Zázvoru by sa pritom počas prechladnutia mali úplne vyhnúť tehotné ženy, pretože užívanie zázvoru môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu.

Vyskúšajte prírodné antibiotiká

Ak pri prechladnutí alebo chrípke chcete ľudovo povedané „vypáliť bacily“, pomôžu vám prírodné antibiotiká, ku ktorým sa radí cibuľa, cesnak a chren. Tieto druhy zeleniny obsahujú sírne zlúčeniny a ďalšie dezinfekčne pôsobiace látky a ďalej sú bohaté na vitamíny a minerály (predovšetkým vitamín C). Cibuľu, cesnak a chren sa počas choroby pokúste konzumovať v čerstvom stave. Vyskúšajte jablkový chren, tvarohovú nátierku s čerstvo rozotreným cesnakom alebo sirup z cibule, ktorý vás podporí aj v boji proti kašľu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané