Skúste bylinky namiesto tabletiek..ich sila vás prekvapí
Ako na ženské problémy
Ženy často trpia výtokmi, gynekologickými zápalmi, alebo problémami s obličkami, ktoré sa prejavujú napríklad ako chronický zápal močového mechúra. Práve na močové cesty a ich upokojenie je dobrý výluh z medvedice liečivej. Polievkovú lyžicu byliny zalejte dvoma deci studenej vody a nechajte cez noc lúhovať, ráno sceďte a vypite. Opakujte po dobu šiestich týždňov.
Všeobecne je na gynekologické problémy dobrý čaj z alchemilky a myšieho chvosta, ten môžete popíjať aj v priebehu dňa as výluhom z medvedice ho možno kombinovať. Ak vás trápi bolestivá menštruácia, vyskúšajte čaj z nátržníka husacieho. Tá je aj súčasťou mnohých zmesí proti bolestivej menštruácii, pretože tlmí a upokojuje kŕče. Ak by vám chuť bylinky nevyhovovala, môžete ju vyskúšať vo forme obkladu – stačí nátržník (asi tri polievkové lyžice) spariť a zabaliť napríklad do látkového vreckovky, potom priložiť na brucho a ešte sa zabaľte do deky, aby bol účinok čo najlepší..
Bylinky na prechod či hormonálne výkyvy
Ak, či už z akéhokoľvek dôvodu, trpíte na hormonálne problémy alebo sa dostávate do prechodu, aj v týchto prípadoch vám môžu pomôcť byliny. Skúste šalviu, ktorá je známa ako liek na boľavý krk, ale rovnako tak pomáha proti hormonálnej nerovnováhe. Vyskúšať ju môžete napríklad ako esenciálny olej do aromalampy, alebo si sama zmiešať nosný olej – napríklad mandľový – s esenciálnym šalviovým olejom a po sprche či vani s ním jemne namasírovať celé telo.
Výborný je tiež šalviový čaj, alebo tinktúra, ktorá sa dostane do tela predsa len o niečo rýchlejšie. Omán, bylina, ktorá podľa legendy vyrástla zo sĺz Heleny Trójskej, je tiež dobrá na zmiernenie hormonálnych výkyvov, napríklad práve pri prechode. Využíva sa z nej koreň, ktorý môžete podávať ako výluh, čaj, alebo sa v bylinkovej lekárni popýtajte po tinktúre.
Proti jesennej melanchólii
So zmenou počasia prichádza u mnohých ľudí známa jesenná melanchólia. Ak vás trápia výkyvy nálad, skúste, ako vám bude robiť dobre ľubovníkový čaj – ten je už roky doporučovaný na oslabené nervy i záchvaty melanchólie. Len pozor pri dlhodobom užívaní ľubovník znižuje účinky niektorých liekov, napríklad aj antikoncepcie.
Na upokojenie alebo zlepšenie nálady dobre funguje aj harmančekový, medovkový alebo levanduľový čaj. Posledné dva si môžete pripraviť vo forme výluhu, preliať vodou a nechať vychladnúť a dlhšie odstáť, potom dosladiť medom alebo napríklad datľovými či javorovým sirupom a máte výbornú bylinkovú limonádu.. So sušeného chmeľu si vytvorte bylinkový kúpeľ, ktorý dobre uvoľní telo aj myseľ a pripraví vás na pokojný, ničím nerušený spánok.