Budete prekvapení, čo všetko dokážu éterické oleje!

Zdieľať
éterické oleje

Éterické oleje majú veľký vplyv nielen na našu náladu, ale aj na zdravie.

Pomocou nich tak môžeme vytvoriť príjemnú atmosféru u seba doma a zároveň liečiť rôzne neduhy.

éterické oleje
https://www.gettyimages.com/

Éterické oleje sú koncentrované a vysoko účinné rastlinné výťažky, ktoré sa v kontakte so vzduchom vyparujú. Vďaka tomu prečisťujú prostredie a spolu so vzduchom ich vdychujeme. Z pľúc sa potom dostanú do krvného obehu presne tam, kam potrebujeme. Počas masáže alebo kúpeľa sa navyše esencia vstrebávajú tiež pokožkou. Dokážu harmonizovať činnosť jednotlivých orgánov. Vhodnými olejmi tak docielite bezprostrednej úľavy pri rade problémov alebo preventívne zamedzíte vzniku niektorých chorôb. Pri správnom dávkovaní na rozdiel od liekov nemajú nepríjemné vedľajšie účinky, naopak posilňujú prirodzenú obranyschopnosť tela.

V prvom rade vyberajte oleje podľa ich funkcie, riaďte sa ale tiež svojím nosom. Nenechajte si nahovoriť, že levandula je pre vás ideálna, keď vám jej vôňa nie je príjemná. Váš čuch vám napovie, čo je pre vás dobré a čo nie. Výber sa tiež bude líšiť podľa vášho rozpoloženia, dennej doby a ročného obdobia. V zime potrebujete posilniť hlavne obličky, ktoré sú chúlostivé na prechladnutie. Prehrievať ich môžete éterickým olejom z borievky, zázvoru, cédru, rozmarínu, tymiánu, škorice alebo klinčekov, navyše tieto oleje pôsobia proti vírusom a baktériám v močových cestách. Pri únave a melanchólii potom pomôžu rozmarín, bergamot, citrón, mandarínka, pomaranč, koriander, grep, eukalyptus, ravintsara a proti depresiám ruža, lipa a jazmín. Ak potrebujete posilniť imunitu, použite borovicu, smrek, jedľu a eukalyptus.

Najjednoduchším spôsobom je inhalácia neriedeného éterického oleja.

Otvorenú fľaštičku dajte k nosu do takej vzdialenosti, aby ste cítili vôňu, a chvíľu ju vdychujte. Ďalšou možnosťou je inhalácia z vreckovky, na ktorú kvapnete 2 kvapky éterického oleja, alebo z misky s teplou vodou, kam pridáte 1-2 kvapky vybraného oleja. Pre podporný účinok dajte približne 5 kvapiek vybraného oleja tiež do difuzéra alebo aromalampy a nechajte vôňou presýtiť vzduch v miestnosti. Proti bolesti a na uvoľnenie stresu pomáha najlepšie vonný kúpeľ. Pretože sa ale éterické oleje vo vode nerozpúšťajú, treba ich zriediť v rastlinnom oleji, smotane alebo mede. Z rastlinného oleja a vonných esencií potom vyrobíte tiež masážny olej, ktorý sa aplikuje najlepšie na postihnuté miesta.

Pri prechladnutí

S aromaterapiou začnite hneď pri prvých príznakoch. Naložte sa na 10 minút do horúcej vody s 8 kvapkami oleja rozmiešanými v lyžičke medu. Použite eukalyptus, tea tree, ravintsaru, šalvia, zázvor alebo tymián. Potom zmiešajte 20 kvapiek antiseptických olejov s 20 ml rastlinného oleja a votrite zmes do pokožky na hrudníku, v bedrách, tvári a do chodidiel.

Pri vykašliavaní hlienu inhalujte eukalyptus, borovicu, jedľu, tymian alebo cyprus a pri zimomravosti si doprajte aj krátku teplú kúpeľ s týmito olejmi. Ďalej do hrudníka a chodidiel 2x denne vtierajte zmes z 50 ml rastlinného oleja zmiešaného s 10 kvapkami eukalyptu, 8 kvapkami ravintsary, 8 kvapkami cyprusy, 8 kvapkami borovice a 3 kvapkami yzopu.

Do misky s horúcou vodou pridajte 1 kvapku eukalyptu a 1 kvapku borovice. Nakloňte sa nad misku, zatvorte oči a cez hlavu dajte uterák. Zhlboka vdychujte 5 minút. Potom pridajte opäť éterické oleje v rovnakom množstve a inhalujte ďalších 5 minút. Opakujte ráno a večer.

Na zníženie horúčky pomôže éterický olej z citróna a levandule. Zmiešajte 10 kvapiek citrónového oleja a 2 kvapky levandule s 20 ml rastlinného oleja a zmes vtierajte do chrbta, hrudníka a chodidiel 3x denne.

Použitie oleja na ochladzujúci a zmierňujúci zápal. Do 20 ml rastlinného oleja vmiešajte 8 kvapiek levandule, 8 kvapiek harmančeka, 2 kvapky šalvie a 2 kvapky citrónu. Potierajte hrdlo a oblasť uzlín.

Doprajte si teplú kúpeľ s olejom z borovice alebo borievky. Potom do boľavé oblasti vmasírujte zmes s éterickými olejmi borievky, zázvoru a cédra. Ak vás bolí chrbát z nedostatku pohybu, použite zmes z levandule, bergamotu a mäty.

Stretávate sa s oslabením obličiek? Vyskúšajte tento éterický koktejl!

Do 50 ml horčičného oleja alebo medu pridajte 10 kvapiek borievky, 8 kvapiek zázvoru, 10 kvapiek cédru, 5 kvapiek tymianu a 8 kvapiek smreku. Zmes vtierajte do pokožky v oblasti bedier a do chodidiel. Nahriatú zmes môžete použiť aj na obličkové obklady..

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané