Bublinková fólia pôvodne neslúžila na balenie predmetov. Kto ju vymyslel a ako sa používala?

Zdieľať
fólia

Bublinková fólia je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Tiež ju radi praskáte? Tento priehľadný plastový materiál s drobnými vankúšikmi naplnenými vzduchom sa v súčasnosti používa ako obalový materiál pri preprave alebo skladovaní rôznych predmetov. Pôvodné využitie bublinkovej fólie však bolo úplne iné. Zaujíma vás aké? Toto zistenie vás možno prekvapí.

Alfred Fielding a Marc Chavannes. Autori bublinkovej fólie

Vznik bublinkovej fólie sa datuje do roku 1957. V tomto roku bublinkovú fóliu vymysleli a taktiež vytvorili americký inžinier Alfred Fielding a švédsky vynálezca Marc Chavannes. Títo muži vyrobili prvú várku bublinkovej fólie ručne. Na výrobu tohto unikátneho materiálu vyrobili aj špeciálny stroj.

Na čo sa pôvodná bublinková fólia využívala? Ako 3D tapeta na stenu

Možno vás prekvapí, že Alfred Fielding a Marc Chavannes pôvodne navrhli a vytvorili bublinkovú fóliu ako 3D tapetu na stenu. Bublinková fólia sa tak v rámci výzdoby stien mala uplatniť v bytovom designe. Projekt, v rámci ktorého mal byť tento materiál predávaný ako 3D tapeta na stenu, však stroskotal.

V roku 1959 Alfreda Fieldinga napadlo, že by sa bublinková fólia mohla využívať ako obalový materiál chrániaci predmety pred nárazmi. O rok neskôr v roku 1960 si Alfred Fielding a Marc Chavannes nechali bublinkovú fóliu ako obalový materiál patentovať. Odvtedy odštartovala masová výroba bublinkovej fólie, ktorá trvá až do súčasnosti.

Ako sa vyrába bublinková fólia? Tvarovaním z polyetylénu

Bublinková fólia sa v súčasnosti najčastejšie vyrába z polyetylénovej fólie, kedy sa tvarovaná strana prilepí k plochej strane tak, aby sa vytvorili vzduchové bubliny. Najbežnejší priemer bublín je 1 centimeter. Bublinkové fólie však môžu mať priemer bublín od 6 milimetrov až do 26 milimetrov.

Súčasné využitie bublinkovej fólie. Ako baliaci materiál aj ako antistresová pomôcka

V súčasnej dobe sa bublinková fólia využíva ako obalový materiál pri preprave alebo skladovaní predmetov všetkého druhu. Avšak nielen to.

Vzhľadom na to, že bublinková fólia vydáva po stlačení a prasknutí upokojujúci zvuk, mnoho detí i dospelých ju následne používajú ako antistresovú pomôcku. Týmto zistením sa inšpirovali napríklad niektoré chytré mobilné aplikácie, v ktorých si môžete virtuálne popraskať svoju bublinkovú fóliu. Tomuto materiálu sa veľmi podobá aj tak populárny plastový pop-it, ktorý môžete popraskať, prevrátiť a opäť pokračovať v praskaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané