Pre niektorých z nás sú čerstvé brusnice veľmi lahodné a chutné, pre iných naopak trochu kyslé a trpké. Ich sušením alebo tepelným spracovaním však získajú príjemnú kyslastú chuť, ktorá je osviežujúca a pokrmom dodá šmrnc.
K tomu, aby sme si brusnice mohli dopriať, nie je nutné chodiť ich zbierať do lesa. Veľmi úspešne si ich môžeme vypestovať na záhrade či terase a pochutnať si na vlastnej úrode.
Pestovať brusnice sa oplatí
Plody tohto drobného ovocia majú veľmi priaznivé účinky najmä na našu vylučovaciu sústavu. Výťažok z brusníc je súčasťou mnohých potravinových doplnkov, čajov, a dokonca aj liekov, pretože pomáha pri liečbe zápalov močových ciest, zmiernenie ťažkostí obličkových kameňov či pri kvasinkových a vírusových ochoreniach močových ciest. Možno ich využívať nielen pre zmiernenie týchto ťažkostí a pre liečbu, ale aj preventívne, a to predovšetkým u ľudí, ktorí sú na tieto problémy náchylnejší.
Pomáhajú pri znižovaní horúčky, zmiernenie ťažkostí tráviacej sústavy, na prečistenie čriev a zmiernenie opuchov končatín a celkovo majú veľmi pozitívny vplyv na rekonvalescenciu organizmu po záťaži a ochorení.
Okrem zdravotných účinkov sa využívajú brusnice tiež v kuchyni. Možno z nich pripraviť chutné kompóty, omáčky či marmelády, ale aj džúsy, šťavy, domáce limonády, a dokonca aj špeciálne brusnicové víno. Okrem toho môžeme brusnice mraziť či sušiť. Možno ich pridať do šalátov aj k mäsu, ale aj do koláčov..
Ako ich pestovať?
Brusnicové kry sú vždyzelené pôdopokryvné rastliny, veľmi pekné a kompaktné, a preto budú príjemnou dekoráciou vašej záhradky. Možno ich však pestovať aj v kontajneroch či väčších črepníkoch na terase či balkóne. Najčastejšie môžeme zakúpiť kríčky brusníc pravých a brusníc veľkoplodých, čiže amerických, čo je iné označenie pre príbuznú Brusnice brusníc. Ich pestovanie vyžaduje rovnaké podmienky.
Pred samotnou výsadbou pripravíme rastlinám vhodné stanovisko. Brusnice, rovnako ako čučoriedky, potrebujú vlhkejšiu pôdu s nižším ph, teda ideálne sú vresoviská či rašeliniská, ktoré však majú dostatočný prísun slnečných lúčov (ideálny je polotieň, nie ostré slnko). Vo veľmi tienistom mieste budú síce rásť tiež, ale ich plodnosť sa výrazne znižuje. V mnohých záhradníctvach a hobby marketoch môžeme zakúpiť substrát aj hnojivá určené práve pre pestovanie čučoriedok a brusníc, ak by sme potrebovali zeminu pre rastliny na záhone upraviť alebo kríky pestovať v nádobách.
Do zeminy je možné primiešať zvyšky kôry z ihličnatých stromov, pretože vo voľnej prírode rastú brusnice často v ihličnatých či zmiešaných lesoch. Je však potrebné udržiavať substrát čo najčistejšie od buriny, pretože na neho brusnice zle reagujú. Preto je vhodné na povrch použiť mulč, a to ideálne z kôry alebo iných prírodných materiálov. Výhodou mulča je navyše to, že lepšie udržuje zeminu vlhkú, čo je pre brusnice dôležité.
Zálievku vykonávame pravidelne, nenechávame substrát vyschnúť, pretože brusnice sucho veľmi zle znášajú. To je veľmi dôležité predovšetkým, ak pestujeme brusnice v nádobách, kde je vlhkosť naozaj treba dobre strážiť. Približne raz za mesiac rastliny prihnojujeme, a to počas celej sezóny.
Brusnice zberáme v druhej polovici leta, až v septembri, niektoré odrody plodia dokonca dvakrát do roka. Z rastlín môžeme zúžitkovať nielen plody, ale aj listy, z ktorých sa pripravuje liečivý nálev, ktorý sa pije pri ťažkostiach so žlčníkom, žalúdkom, ale aj ťažkostiach močových ciest. Listy však zberáme tiež ešte len spoločne s plodmi, tzn. koncom leta a na jeseň.