Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bolia vás svaly, ale vy ste nemali žiadnu prehnanú fyzickú aktivitu?

reklama:
bolesť
bolesťwww.gettyimages.com

Potom vedzte, že príčin môže byť hneď niekoľko. Keď opomenieme bolesti svalov pri fyzickej námahe, alebo pri ochorení chrípkou, existujú ďalšie choroby, a tie už nemusia byť vôbec takto banálne. Naviac sa neoplatí ichpodceniť. Pozrime sa bližšie na niektoré z nich.

Obehové problémy, problém so srdcom, alebo cievami

Ak vás bolia svaly, a nie ste chorí, príčinou môže byť problém s vaším krvným obehom. Vaše cievy môžu byť zanesené a do svalov sa dostáva málo kyslíka a živín. Rovnako tak, keď vaše srdce pracuje nedostatočne.

Porucha štítnej žľazy – hypotyreóza

Ak vaša štítna žľaza produkuje málo hormónov, môže to mať za následok viac problémov. Jedným z nich je aj bolesť svalov, ďalej vysoký cholesterol, suchá koža, padanie vlasov, alebo ťažkosti s kĺbmi.

Reumatoidná artritída

Pri tejto chorobe nebolia len kĺby, môžu vás pri nej bolieť aj svaly, a to v celom tele. Bohužiaľ liečenie je dlhé, a percento vyliečených nie je veľké.

Lupus

Toto autoimunitné ochorenie spôsobuje chronickú únavu, bolesti kĺbov a svalov, suchú kožu, padanie vlasov, horúčka, červené škvrny v tvári, suché oči, a psychické ťažkosti ako úzkosť, depresia.

Lymská borelióza

Určite poznáme chorobu, kedy nás uhryzne infikovaný hmyz. Áno hmyz, pretože už to nie sú len kliešte, ale môžu to byť komáre, mušky, alebo aj iné potvorky. Známa červená škvrna s bielym stredom, je jedným z príznakov. Bolesť svalov, kĺbov, horúčka, únava, nespavosť. Je dôležité začať liečbu antibiotikami čo najskôr.

Fybromyalgia

Príčina tejto choroby nie je známa. Vyznačuje sa bolesťou svalov, kĺbov, únavou. Máte pocit, že máte vo svaloch hrče. Chlad, a nedostatok spánku ju zhoršujú. Naopak teplo, dostatok spánku vám môže uľaviť.

Dermatomyozitída

Vo väčšine prípadov je to ochorie užívateľov drog, alebo ľudí, ktorí prekonali rakovinu. Spôsobuje bolestivý zápal kĺbov, svalov, kože. Môže tiež ísť o autoimunitné ochorenie.

Polymyozitída

V tomto prípade sú svaly napadnuté vírusovou infekciou, alebo autoimunitným ochorením spôsobujúcim zápal. Pretože napáda všetky svaly, môže postihnúť aj dýchacie svaly, srdce, a tým vás vážne ohroziť na živote. Liečba je preto životne dôležitá.

Reumatická polymyalgia

Ide o vyliečiteľné ochorenie, ktoré spôsobuje bolesť svalov, únavu, horúčku, nechutenstvo, a úbytok hmotnosti. Liečba sa vykonáva pomocou glukokortikoidov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.