Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Boli vám v detstve odstránené mandle? Účinok môže byť fatálny, výsledky výskumu sú znepokojujúce

reklama:
vyšetrenie mandlí
vyšetrenie mandlíwww.gettyimages.com

Ešte pred niekoľkými rokmi bola operácia odstránenia mandlí celkom populárna. Nikto neveril, že by to mohlo ovplyvniť zdravie v dospelosti, takže tento postup podstúpili milióny detí. Patríte tiež do tejto skupiny?

Prečo sú odstránené mandle?

Mandle sú tvorené lymfoidné tkanivá, ktoré sú v detstve náchylné k chronickému zápalu. Mandle sú vystavené riziku patogénov, ktoré sa vyvíjajú v dýchacích cestách. Lekári takú infekciu často liečili odstránením mandlí. Vďaka tomu bolesť hrdla a infekcie okamžite zmizli. Nepredpokladalo sa, že by odstránenie mandlí v detstve mohlo mať nejaký vplyv na neskorší život.

Nový pohľad na mandle

Pred časom  sa zverejnila štúdiá, ktorá ukazuje, že lekári urobili chybu. Ukázalo sa, že kvôli nedostatku mandlí môžeme byť v budúcnosti vystavení mnohým ďalším chorobám. Dr. Sean Byars z univerzity Melbourne a jeho tím skontrolovali lekárske záznamy viac ako milióna pacientov, ktoré zahŕňali údaje o ľuďoch do 30 rokov.

Komplikácie po odstránení mandlí

Dôraz bol kladený na ľudí, ktorým boli odstránené mandle pred 9. rokom veku a porovnané s pacientmi rovnakého veku, ktorí neboli operovaní. Ukázalo sa, že u ľudí po zákroku je trikrát vyššia pravdepodobnosť vzniku alergií a sú náchylnejší k infekčným ochoreniam dýchacích ciest.

Tonzilektómia je navyše spojená so zvýšeným rizikom vzniku astmy, chrípky a pneumónie. Ako by to nestačilo, ukázalo sa tiež, že to súvisí s rekurentnou konjuktivitídou a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.

Nestojí za to, aby dieťa podstúpilo tonzilektómiu

Zistili, že odstránenie mandlí na zmiernenie zápalu viedlo k častejším prípadom podobných infekcií neskôr v živote. A hoci dieťaťu dočasne pomôžeme, neskôr môže bojovať so zvýšeným rizikom vzniku respiračných infekcií.

Dr. Byars nalieha na deti a rodičov ,  aby si nedali odstrániť mandle, pokiaľ to nie je nutné, a aby umožnili správny vývoj ich imunitného systému:
Vzhľadom k tomu, že mandle sú súčasťou lymfatického systému a hrajú kľúčovú úlohu tak pri normálnom vývoji imunitného systému, tak pri skríningu patogénu v detstve a na začiatku.  Niet divu, že ich odstránenie môže narušiť detekciu patogénov a zvýšiť riziko následných respiračných a infekčných ochorení.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 14. apríla 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.