Prechladnutie je často sprevádzané bolesťou v krku. Nie je však jediným dôvodom bolesti.
Škrabanie a bolesť môžete cítiť aj pri nadmernom strese či únave.
Najčastejšie ju zapríčiňuje bakteriálna či vírusová infekcia. Ak je bolesť v krku vírusového pôvodu, bude jej priebeh oveľa miernejší, než keby za ňu mohli baktérie. V oboch prípadoch si však s bolesťou môžete poradiť sami, netreba hneď behať do lekárne či k lekárovi.
1. Skúste tvarohový zábal
Pripravte si vaničku mäkkého tvarohu, kus látky na obviazanie krku a igelitové vrecko. Utierku, plienku či šatku zrolujte tak, aby ste si ho mohli omotať okolo krku, najprv však na stranu, ktorú priložíte ku krku, priložte igelitový sáčok a potrite ho vaničkou mäkkého tvarohu. Potom zaviažte.
Nechajte pôsobiť aspoň štyridsať minút a po dvoch až troch hodinách procedúru opakujte. Tvaroh vie z krku vytiahnuť horúčosť a tým krk upokojiť.
2. Šalviové kloktadlo určite pomôže
Kloktadlo z čerstvých alebo sušených byliniek je hotový zázrak. Veľakrát zaberie rýchlejšie a lepšie ako kdejaký priemyselne vyrábaný sirup z lekárne.
Na prípravu tohto kloktadla potrebujete lyžičku mletej šalvie, ktorú zalejete 200 ml vriacej vody. Nechajte desať minút lúhovať, a akonáhle bude odvar dostatočne vychladnutý, odvar vykloktajte. Opakujte ráno a večer.
3. Všemocný cesnak
Či už je lisovaný, strúhaný alebo ho budete jesť len tak, na bolesť v krku je úplne ideálny. Ak neholdujete jeho štipľavej chuti, môžete si ho napríklad naložiť do oleja alebo do medu. Ako si ho vyrobíte?
Pripravte si čistú uzatvárateľný pohár a olúpte si desať až dvadsať strúčikov cesnaku, samozrejme záleží na veľkosti pohára. Potom k cesnaku prídete pár klinčekov a všetko zalejte kvalitným medom. Pohár uzavrite, obráťte hrdlom dole a nechajte ich pri izbovej teplote pár dní odležať.
Med pohltí všetku ostrosť a štipľavosť a vďaka nemu potom môžete aj samotný cesnak konzumovať vo veľkom. Odporúčame aspoň jeden strúčik ráno, po obede a večer. Uchovávajte ho v chladničke.
4. Lekvár z čiernych ríbezlí
Lekvár je na bolesť v krku najúčinnejší tak, že lyžičku lekváru rozmiešate v 100 ml horúcej vody a vypite, najlepšie hneď dvakrát za deň.
5. Na noc vyskúšajte studenú vodu
Kus látky namočte do ľadovej vody a vyžmýkajte. Omotajte si ju okolo krku a priložte igelitový sáčok a ešte ho omotajte suchou šatkou či plienkou. Ľadová voda krk dokáže upokojiť. Ak sa v noci prebudíte, pokojne šatku znovu do ľadovej vody namočte, inak nechajte pôsobiť až do rána.
6. Jedzte zelenú zeleninu
Tá totiž obsahuje najviac vitamínu C a tiež betakaroténu. Zelená zelenina udržuje naše sliznice zdravé podobne ako oranžové ovocie.