Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bolesť chrbta a kĺbov vás limituje od bežných činností. Zbavte sa jej okamžite. Základom je jeden zabúdaný vitamín

reklama:
bolesť chrbta
bolesť chrbtawww.gettyimages.com

Pokiaľ už ste niekedy zažili bolesť chrbta či kĺbov, potom viete, o čom hovoríte. S bolesťou chrbta nemôžete ani poriadne chodiť, nieto tak robiť iné bežné činnosti. Upratovanie, práca na záhrade, alebo len otočiť sa na gauči, to všetko sú činnosti, ktoré sa s bolesťou chrbta stávajú takmer nemožnými. Existujú rôzne náplasti a gély, ktoré sľubujú okamžitý účinok. Tie ale stoja veľa peňazí a o ich účinnosti by sa dalo debatovať. Existuje aj iný spôsob?

Čo spôsobuje bolesť chrbta a kĺbov?

Bolesť kĺbov a chrbta je najčastejšie spôsobená starnutím. Ďalšou príčinou môžu byť rôzne zranenia, alebo napríklad rýchle prírastky na váhe, spojené napríklad s tehotenstvom. To, či je bolesť kĺbov a chrbta spôsobená nedostatočným množstvom vitamínov, je predmetom skúmania, zatiaľ na to nie je dostatok dôkazov. Medzi bežné príčiny bolesti kĺbov a chrbta je aj nečinnosť, ak žijete neaktívnym životom a väčšinu času presedíte alebo preležíte, môžete sa „tešiť“ na bolesti kĺbov a chrbta. Pravidelné cvičenie je nevyhnutné na udržanie celkového zdravia.

Bolesť ako výsledok nesprávnej stravy

Niekedy sa ale môže stať, že bolesť chrbta a kĺbov je spôsobená nesprávnymi stravovacími návykmi. Áno, aj nevyvážená strava môže byť príčinou tejto bolesti. To, že by sme mali konzumovať dostatok vápnika pre zdravé kosti, asi viete. Viete ale, že rovnako dôležitý je aj príjem vitamínu D, ktorý je zodpovedný za vstrebávanie vápnika?

Nedostatok vitamínu D

Nedostatok vitamínu D častokrát súvisí s bolesťou kĺbov a chrbta. Medzi ďalšie príznaky nedostatočného množstva tohto vitamínu patrí zhoršená rovnováha, bolesti vo svaloch, zvýšené a trvalé potenie, zlý spánok a zmeny nálady. Tieto príznaky sú ďalej sprevádzané pocitom tepla a svrbenia v nohách. Všetky tieto príznaky ale môžu mať aj inú príčinu. Jediným spoľahlivým spôsobom, ako zistiť, či máte dostatok vitamínu D, je stlačiť hrudnú kosť. Ak cítite bolesť, pravdepodobne trpíte nedostatkom vitamínu D.

Ako doplniť vitamín D?

Väčšina ľudí nedostatkom vitamínu D netrpí, pretože telo si ho prirodzene vytvára, keď je vystavené slnečnému žiareniu. Ak teda chcete doplniť vitamín D, je potrebné, aby ste trávili minimálne 15 minút denne na slnečnom svetle. Niekedy bude tiež potrebné trochu zmeniť jedálniček. Pokiaľ chcete prijímať vitamín D v strave, zamerajte sa na konzumáciu žĺtkov, húb a tuniaka.

Vitamín D ako doplnok stravy

Pokiaľ sa vám nedarí vitamín D zvýšiť ani prostredníctvom pobytu vonku ani úpravou jedálnička, potom sa obráťte na doplnky stravy. Vyberajte taký doplnok stravy, ktorý obsahuje vitamín D3 (nie vitamín D2). To je totiž ten vitamín, ktorý sa vyrába na slnečnom svetle. Pokiaľ sa snažíte upraviť trávenie, potom sa vám budú hodiť aj probiotiká, ktoré sú extrémne vhodné pre vhodnú prácu v črevách.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 1. marca 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.