Bodnutie hmyzom v lete. Dajte si pozor na muchničky, ich uštipnutie poriadne bolí a svrbí

Zdieľať
muchnička

Počas letných mesiacov môžeme zakúsiť nielen bolestivé bodnutie včelou alebo osou. Pozor by sme si mali dať aj na ďalší hmyz, ktorý vyzerá zdanlivo nevinne. Reč je o muchničkách. Ich uštipnutie nepríjemne bolí a svrbí, a navyše je sprevádzané niekoľkodenným začervenaním. Také uštipnutie od muchničky je teda oveľa horšie ako komárie bodnutie.

Čo je muchnička a ako ju spoznáte

Muchnička je čierna muška, ktorá dorastá až do veľkosti 5 milimetrov. Tento hryzavý hmyz si vás v lete nájde pod holým nebom, nikdy neútočí vo vnútorných priestoroch. Muchnička miluje záhrady, vlhké lúky či miesta okolo riek a potokov. Narazíte na ňu aj v lese.

Prečo muchničky zbožňujú vlhko? Larvy tohto hryzavého hmyzu na svoj vývoj vyžadujú čistú tečúcu vodu. Podstatné tiež je, že krv saje iba samička muchničky. Lariev sa teda obávať nemusíte.

Ako sa prejavuje uštipnutie muchničky

Štiepnutie muchničky je veľmi bolestivé. Bolesť môže pretrvávať až niekoľko dní po uhryznutí. Dané miesto navyše nadmerne svrbí (viac ako v prípade komárieho bodnutia) a často sa objavuje aj opuch a začervenanie často pripomínajúce modrinu.

V prípade citlivých jedincov sa po uštipnutí muchničky môže objaviť alergická reakcia. V tom prípade je nevyhnutná návšteva lekára, ktorý odporučí ďalšiu liečbu. Štiepnutie muchničky však môže, čo sa nášho zdravia týkať, narobiť ešte väčšiu paseku. Muchnička totiž patrí k možným prenášačom lymskej boreliózy.

Prvá pomoc pri uštipnutí muchničky

Štipla vás muchnička a miesto na koži vás bolí, svrbí a páli? Štípanec chlaďte ľadovým obkladom. Zmierniť bolestivosť a opuch vám pomôže aj tea tree olej alebo gél z aloe vera, ktoré rovnomerne naneste na postihnuté miesto. Tiež môžete použiť antialergické gély a masti z lekárne, z ktorých veľmi osvedčený je Fenistil gél.

Svrbiaci štípanec od muchničky si rozhodne neškrabte. Do rozškriabaného miesta na koži by ste si mohli zaniesť infekciu a rana by sa vám následne horšie hojila. Na štípanec od muchničky tiež nedávajte (tak ako ste zvyknutí v prípade osieho či včelieho bodnutia) octový obklad.

Ako uštipnutiu muchničky predísť

Aby vás nabudúce muchnička nepoštípala, snažte sa tomu predísť. Než vyrazíte do prírody či na záhradu, vezmite si dlhé rukávy a nohavice a tiež uzavreté topánky. Rozhodne použite repelent. Myslite tiež na to, že muchničky priťahuje tmavé oblečenie, preto si na seba oblečte niečo svetlejšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané