Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Biely jed. Vedeli ste, čo všetko robí jeho konzumácia s vašim telom?

reklama:
cukor
cukorwww.gettyimages.com

O rizikách prehnaného požívania cukru vie dnes každý. Každý z nás tiež videl obrázok, na ktorom sú rôzne obľúbené pochutiny zobrazené vedľa toľkých kociek cukru, koľko ho samy obsahujú. Tušíme, že ideálna je konzumácia cukrov v ovocí, ale tým naše vedomosti často končia. Ideálna denná dávka cukru je šesť lyžičiek pre ženu a deväť pre mužov. Malý kúsok čokolády ešte nikdy nikomu neublížil, ale treba počítať s tým, že cukor sa často ukrýva aj v potravinách, v ktorých by sme ho ani v najmenšom nečakali. Iste, nadbytok cukru spôsobuje obezitu. Viete ale, na aké ďalšie problémy zarábate svojmu telu, keď si doprajete nadbytočné množstvo sladkostí?

Rýchly nárast aj pokles energie a starnutie ako bonus

Iste ste už počuli slovné spojenie rýchle cukry? Reč je práve o obyčajnom, rafinovanom cukre. Jeho zloženie pôsobí tak, že vás rýchlo nakopne, hladina cukru vylietne do nebies, ale potom s rovnakou rýchlosťou rúti späť dole, alebo možno ešte nižšie, takže budete tam, kde ste boli. Len možno o niečo hrubšie. Nadmerná konzumácia cukru vedie aj k výkyvom hladiny chrómu či inzulínu, ktoré vám môžu z dlhodobého hľadiska nenávratne poškodiť transport krvného cukru. Sladké nesvedčí ani vašej pokožke. Prebytok cukru môže spôsobiť jej predčasné starnutie aj vyrážky.

Pozor, na cukre vzniká závislosť ako každá iná

Všetci vieme, aké to je, keď má človek chuť na sladké. Čas od času sa dá vymetanie chladničky a priľahlých priestorov pochopiť a prejsť, ale pokiaľ robíte nálety na sklad sladkostí pravidelne, možno už patríte medzi závislých. Jediným východiskom je potom totálne vysadenie všetkého sladkého. Začiatky sú krušné, ale nakoniec sa budete cítiť oveľa lepšie a budete plní energie, čo sa vám s tabuľkou čokolády stane len ťažko.

Čo môže nadmerná konzumácia cukru spôsobiť?

  •  zvýši riziko vzniku cukrovky
  •  zvýši riziko rozvoja stučnenej pečene
  •  zvýši hladinu krvného tlaku
  •  vplyv na vznik srdcových chorôb
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 14. novembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.