Biele ako sneh. Ako vybieliť a vydezinfikovať škáry medzi dlaždicami

Zdieľať
Biele ako sneh
Biele ako sneh. Ako vybieliť a vydezinfikovať škáry medzi dlaždicami Foto: www.gettyimages.com

Vyčistenie škár medzi dlaždicami je často ťažké, a niekedy ani účinné čistiace prostriedky nezaberajú. Pritom na povrchu škárovacej hmoty často zostávajú zvyšky špiny, mastnoty a niekedy aj plesne. Pri voľbe vhodného čistiaceho prostriedku je potrebné vychádzať z typu škárovacej hmoty. Prečítajte si, čo všetko je dobré použiť na vyčistenie silikónových a epoxidových škár!

Často zanedbávame drobné nečistoty v škárach medzi obkladmi, a tie sa časom čistia čoraz ťažšie. Taká nedbalosť môže viesť až k vzniku nebezpečných a nepekných plesní alebo priamo k poškodeniu škárovacej hmoty. Na zozname problematických miest, ktoré sa môžu ľahko znečistiť, sú na prvom mieste škáry medzi dlaždicami na stene v kúpeľni, kuchyni a tiež na podlahe. Obzvlášť náchylné na znečistenie sú tie oblasti, kde je vlhko, alebo tie miesta, kam dopadá voda pri sprchovaní, umývaní rúk alebo napr. umývanie potravín v kuchyni.

Silikónové a epoxidové škáry vs. znečistenie

Na škárach často zostávajú zvyšky špiny, mastnoty a niekedy aj plesne. Ako sa ich zbaviť? Existujú domáce a účinné spôsoby, ako to urobiť. V domácnostiach sa obvykle používa niekoľko druhov škárovacích hmôt. Môžu byť cementové (ich čistením sme sa zaoberali v samostatnom článku), epoxidové alebo polymérové (silikónové). V porovnaní náchylnosti k znečisteniu vedú cementové a silikónové škárovacie hmoty, tie epoxidové sú voči znečisteniu najodolnejšie. V závislosti od typu škárovacej hmoty sa podľa toho volí čistiaci prostriedok.

Znečistená dlažba vyčistená za 15 sekúnd:

Špina medzi dlaždicami

Silikónové škárovacie hmoty sa môžu časom tiež zašpiniť. Bohužiaľ sú tiež náchylné na tvorbu plesní. Okrem toho sa na silikóne môže začať objavovať nepekný žltý nános. Problémy so špinou sa najčastejšie prejavujú pri škárach na stenách kúpeľne, pričom obzvlášť citlivá je oblasť okolo vane a sprchovej vaničky. Ale bez problémov nie je v tejto oblasti ani kuchyňa, najmä u dlaždíc za sporákom či drezom, výnimkou nebýva ani dlažba na podlahe.

Ocot proti špine

Na odstránenie nečistôt zo škár medzi kachličkami môžete použiť napríklad ocot. Pokiaľ je silikón použitý ako spoj medzi vaňou a stenou, položte na vaňu pri stene vatu alebo toaletný papier dôkladne namočený do octu. Vata alebo papier udržia ocot na škáre dlhšiu dobu a zvýšia jeho účinok. Na škáry na stene použite namiesto vaty iba toaletný papier. Ten, pokiaľ ho prilepíte na stenu lepiacou páskou pre maliarov, tiež udrží ocot na škáre po dlhšiu dobu. Účinok octu trvá nejaký čas, preto je najlepšie počkať niekoľko hodín a toaletný papier odstrániť.

škáry
Biele ako sneh. Ako vybieliť a vydezinfikovať škáry medzi dlaždicami Foto: www.gettyimages.com

Čistič toaliet vyčistí aj škáry

Na špinu medzi dlaždicami môžete použiť akýkoľvek čistič toaliet s bieliacim a dezinfekčným účinkom. V prípade silného znečistenia tu opäť platí, keď čistiaci prostriedok necháte na škáre pôsobiť niekoľko hodín. Môžete preto rovnako ako v prípade použitia octu namočiť vatu alebo toaletný papier do tekutiny a použiť ich na pokrytie škáry vyplnenej silikónom.

Ako čistiť epoxidové škáry?

Epoxidové škárovacie hmoty alebo živicové škárovacie hmoty sú odolné voči vlhkosti. Neabsorbujú vodu, netmavnú, a preto sa nemusíte báť, že by sa v škáre začali tvoriť plesne. Preto pri tomto type škárovacej hmoty vzniká len málo problémov s údržbou. Pri čistení týchto škárovacích hmôt je možné s úspechom použiť bežné čistiace prostriedky.

Zdroj: dumazahrada.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané