Bezpečným opaľovaním spomalíte starnutie pleti

Zdieľať
255e1e60 072e 0133 5029 0ec273752cbd.jpg

Silu slnečných lúčov väčšina z nás stále podceňuje, opaľovaciu kozmetiku používame buď nesprávnu, alebo len v minimálnom množstve.

Koža má síce rýchlu regeneračnú schopnosť a po každom spálení sa pomerne rýchlo zahojí, následky každého nezodpovedného opaľovania sa v nej však ukrývajú ďalej.

Po čase sa tak začnú prejavovať buď predčasným starnutím pokožky, alebo dokonca zdravotnými problémami.

255e1e60 072e 0133 5029 0ec273752cbd.jpg

Typické prejavy spálenia kože

V dôsledku neopatrného slnenia a nadmernej dávky slnečného žiarenia, najmä typu UVB, sa na koži objavia typické a ťažko prehliadnuteľné príznaky popálenia. Koža sčervenie, svrbí, páli či bolí, v horšom prípade sa objavia aj pľuzgiere. K týmto prejavom nezodpovednosti pri opaľovaní sa môže pridať nevoľnosť, teploty, alebo úpal. Spálenie kože od slnka vrcholí typickým, svrbivým a nevzhľadným odlupovaním vrchnej vrstvy pokožky.

Woman with burned skin on her back.jpg

U atopikov je to horšie

Ľuďom s atopickým ekzémom dávky slniečka prospievajú. Ale pri nešetrnom opaľovaní a spálenia kože od slnka však môže naopak dôjsť k dlhodobému zhoršeniu ekzému a jeho príznakov. Spálená koža viac svrbí a je ešte viac vysušená , čo je znateľná a nezanedbateľná komplikácia pre každého, kto dlhodobo bojuje s týmto problémom.

Prvá pomoc pri spálení od slnka

Pomôcť môžu krémy s kortikoidmi ku krátkodobému ošetreniu najhoršie postihnutých miest, bežné lieky proti bolesti, kozmetika s chladivým účinkom alebo obklady s obsahom aloe vera, panthenolu, vitamínu E a pod. V prvých chvíľach je dôležité pokožku riadne ochladiť – studené obklady, ľad, studená sprcha . Odporúčajú sa tiež zábaly z bieleho jogurtu, tvarohu alebo smotany. Podobne účinnými pomocníkmi na spálenie sú i nechtíkový alebo levanduľový olej , ktorý sa nevtiera, ale jemne vklepe prstami do pokožky.

Image_2 16.jpg

Ako predísť spáleniu pleti?

Prípravky pre opaľovanie by mali chrániť tak pred B aj pred UVA žiarením. Mali by byť fotostabilné – teda chrániť rovnako účinne bez ohľadu na intenzitu slnka. Vhodná je tiež vodeodolnosť, aby účinky lieku nezoslabli vplyvom potenia a po kúpaní. Opaľovacie krémy používajte pred každým pobytom na slnku, potieranie často obnovujte, po kúpaní a utieraní ho znova naneste a prípravkom nešetrite ani v citlivejších oblastiach ako je tvár. Používajte pokrývku hlavy a kvalitné slnečné okuliare, dodržujte pitný režim a obmedzte pobyt na slnku medzi 11. a 16. hodinou popoludní, kedy je sila UV žiarenia najintenzívnejšia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané