Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bez tukov to nejde!

reklama:

Tuky zastávajú v našom tele mnoho potrebných funkcií.

Ktoré to sú a prečo to bez tukov nejde?

Tuky sú dôležité pre mozog

Pre správnu funkciu nášho mozgu sú tuky nevyhnutné. Sú súčasťou mozgových a nervových buniek.   Starajú sa o pružnosť nervových vlákien a rýchly prenos nervových vzruchov. Bez tukov by náš mozog neuriadil chod nášho tela a tiež by nám to príliš nemyslelo!

Fats.jpg

Tuky potrebné pre naše srdce

Dostatok tukov potrebuje aj naše srdce. Dôležité sú pre neho najmä polynenasýtené mastné kyseliny , ktorých zdrojom sú tuky rastlinného pôvodu a rybí tuk. Tieto tuky nielen pomáhajú udržať zdravé srdce, ale tiež udržujú fyziologickú hladinu cholesterolu v krvi. Živočíšne tuky sú tiež potrebné, ale v menšom množstve ako tuky rastlinného pôvodu. Nadbytok tukov živočíšneho pôvodu spôsobuje naopak ochorenie srdca a ciev.

Tuky potrebujeme aj pre naše bunky

Dôležitá súčasť bunkových membrán je tvorená práve z tukov. Pri nedostatku tukov nemôžu naše bunky správne fungovať, čo so sebou prináša rad zdravotných problémov.

Sú dôležité pre produkciu hormónov

Bez tukov by naše telo netvorilo niektoré dôležité hormóny. Tuky sú súčasťou steroidných hormónov. Pri nedostatkov tukov dochádza k nedostatočnej tvorbe týchto hormónov. Medzi steroidné hormóny patrí glukokortikoidy (kortizol), mineralokortikoidy (aldosterón), androgény (testosterón), estrogény, progesterón či kalcitriol. Sú to hormóny lipofilnej povahy, ktoré vznikajú z cholesterolu procesom takzvanej steroidogenézy. Neukladajú sa do zásoby a ich syntéza sa zvyšuje vždy iba v prípade, že ich telo potrebuje.

Saturated fats 136417581327103901 170426132410.jpg

Zdroj energie

Tuky sú zásobným zdrojom energie. Okrem tukov aj sacharidy sú zdrojom energie pre naše telo. Zdrojom energie môžu byť aj bielkoviny, je to však nežiadúci stav. Ak telo využíva ako zdroj energie bielkoviny, dochádza k úbytku svalovej hmoty. Svaly sú totiž tvorené bielkovinami. Preto ako zdroj energie majú telu správne slúžiť sacharidy a tuky. Sacharidy ako okamžitý zdroj energie, tuky ako zásobný zdroj energie. Jeden gram tuku dodá telu 9 kalórií, zatiaľ čo sacharidy a bielkoviny iba 4 kalórie.

Tuky potrebujeme pre ochranu vnútorných orgánov a pre udržanie telesnej teploty

Slúžia ako mechanická ochrana tráviaceho ústrojenstva, srdca, obličiek a ďalších vnútorných orgánov. Tuky sú tiež regulátorom teploty nášho tela.

Bez tukov by nám chýbali vitamíny rozpustné v tukoch

Rozoznávame dve skupiny vitamínov. Vitamíny rozpustné vo vode a vitamíny rozpustné v tukoch. Medzi vitamíny rozpustné v tukoch patrí vitamín A, D, E, K. Bez tukov naše telo tieto vitamíny nevstrebe a teda ani nevyužije. Pri nedostatku tukov nám hrozí nedostatok týchto vitamínov.

Tuky pre potešenie z chuti

Tuky dodávajú jedlu chuť a vôňu. Jedlo bez tukov je v mnohých prípadoch nepožívateľné. Naša diéta často skončí práve na tom – že nám nechutí a „naháňa nás na sladké“ po iných chuťovkách. Často je to práve preto, že si neadekvátne potrebám tela znížime príjem tukov na úplné minimum. Bez tukov to nejde..

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 9. augusta 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.