Hovorí sa, že jablko denne zaháňa doktora, a verili v to už starí Rimania. Veľký význam obľúbeného ovocia potvrdzujú ako mýty, tak aj novodobé štúdie. Čo je na týchto sladkých chrumkavých plodoch také úžasné?
Jablká pochádzajú až z ďalekej Ázie, odkiaľ sa rozšírili do všetkých kútov Európy. A pretože sa pestujú aj u nás, ich konzumáciou podporujete miestnu produkciu, navyše tak jete to, čo vyrastá vo vašich zemepisných šírkach. Jablko obsahuje viac ako 30 minerálnych látok, napríklad vápnik, fosfor, železo či horčík, ktoré sú nevyhnutné na stavbu kostí.
Jedno jablko denne?
Už starí Rimania jedli jablká vo veľkom – verili totiž, že je to ovocie nesmrteľnosti. A ako ukazuje americká štúdia vykonaná na viac ako 40 tisíc dospelých, možno neboli ďaleko od pravdy. Podľa nej totiž každodenná konzumácia jabĺk podporuje dlhovekosť, chráni pred rôznymi zápalovými ochoreniami a dokonca zvyšuje intelektuálny výkon.
Je plné antioxidantov a posilňuje imunitu
Jablká sú dobrým zdrojom cenných flavonoidov, ktoré pomáhajú bojovať so škodlivými voľnými radikálmi podobne ako vitamíny C a E, čo sú silné a účinné antioxidanty. Konzumácia jabĺk pomáha doplniť mnoho cenných a nenahraditeľných minerálov, ako je vápnik, železo, horčík, dusík, fosfor a zinok. Pravidelný príjem týchto látok posilňuje imunitu, znižuje riziko zápalov a spomaľuje starnutie.
Aby ste zabránili strate cenných živín, skladujte jablká v chlade a tme. A ak ich chcete využiť ako zdroj vitamínu C, dávajte si ich čerstvá. Tepelnou úpravou sa totiž stráca až 70 percent dôležitého antioxidantu.
Napomáha hydratácii a chudnutiu
Obľúbené ovocie je až z 80% tvorené vodou, takže prispieva k zdravej hydratácii. Ďalej obsahuje draslík, ktorý pomáha pri hospodárení s vodou, bojuje proti zadržiavaniu tekutín v tele a pôsobí močopudne. Jablká tak zabraňujú kŕčom a znižujú vysoký krvný tlak. Vďaka obsahu vody, vitamínov a vlákniny sú navyše jablká perfektným pomocníkom pri chudnutí. „Jabličko dokonale zasýti, dodá telu potrebné živiny a vďaka sladkej chuti vás prejde aj chuť na cukrovinky,“ potvrdzuje výživová poradkyňa Lucie Tvrdoňová.
Detoxikuje a bojuje so zápchou
Pre vysoký obsah vlákniny pektínu sa jablká odporúčajú na prevenciu alebo aj liečbu zápchy. Musíte ich ale jesť aj so šupkou – práve v nej sa totiž pektín nachádza. Podporuje tvorbu ochranného črevného hlienu, a zlepšuje tak priechodnosť čriev. Vláknina na seba viaže cholesterol, krvné tuky a škodliviny, ako je olovo alebo ortuť, a všetky odplavuje črevy z tela preč. Prospieva tak nielen tráviacemu systému, ale celému organizmu. Preto je jablko vhodnou detoxikačnou potravinou.
„Pektiny majú povzbudzujúci vplyv aj na činnosť pečene. Tým, že čistia krv, znižujú ich prekrvenie,“ hovorí výživová terapeutka Radka Pamětická. Sladké jabĺčka sú tiež zdrojom vinanov, čo sú soli kyseliny vínnej, ktoré bránia usadzovaniu baktérií v črevách.
Doplní zdravú energiu
A nesmie sa zabudnúť na prírodné jednoduché cukry, ktoré dodajú okamžitú vzpruhu a energiu. Je dobré vedieť, že jablká nemusíte konzumovať len surové, aby dodali energiu a dôležité látky. Na podráždený žalúdok alebo hnačku skvele zapôsobí jemne povarené a vychladnuté jablčné pyré, ktoré je dobre stráviteľné a pritom dodá mnoho síl. Chutia skvele v žemlovke, štrúdli alebo len tak. „Okrem jablčného závinu sú strúhané jablká vhodné aj do perníka, báboviek a iných zliatinových ciest, kde doplnia obsah vlákniny, múčnik príjemne zvláčni a zvýši jeho nutričnú hodnotu,“ radí Radka Pamětická.
Babské recepty s jablkom:
Na vnútorné použitie:
Regenerácia a detoxikácia – každé ráno a večer konzumujte jedno jablko (ak nie sú chemicky ošetrené, potom vrátane šupky)
Hnačka – počas dvoch dní jedzte strúhané jablká, množstvo má byť primerané veku.
Zápcha – kyslé jablká povzbudzujú činnosť čriev.
Poruchy trávenia, poruchy žalúdočno-črevného traktu, vodnateľnosť, skleróza, dna, reumatizmus, chudokrvnosť, hypertónia, bolesti hlavy, závraty, šumenie v hlave – vhodné sú surové, varené alebo pečené jablká.
Prechladnutie a chrapot – pripravte si výluh zo sušených jablčných listov sparených vriacou vodou.
Hyperacidná gastritída, vredy žalúdka, dvanástorníka – užívajú sa sladké plody jabĺk.
Hypoacidná gastritída a spastichá kolitída – užívajú sa kyslé druhy jabĺk.
Chrípka, prechladnutie – prejde rýchlejšie, pokiaľ ako jediný pokrm počas 2 – 3 dní skonzumujeme približne 1 kg surových strúhaných či mixovaných jabĺk denne.
Vysoká hladina cholesterolu – látky obsiahnuté v jablku znižujú hladinu cholesterolu.
Horúčka – nastrúhané jablko a šťava z neho účinne zráža teplotu.
Bronchitídy, reumatizmus, žalúdočné problémy – každý deň piť akékoľvek množstvo odvaru z dvoch alebo troch jabĺk varených v 1 litri vody – varíme 15 minút. Odvar z roztlačených jablčných šupiek v pomere 1 lyžička na 1 pohár vriacej vody, necháme vylúhovať 1/2 hodiny. Denne vypiť 4-6 pohárov.
Starostlivosť o zuby – jablko skonzumované po večeri čistí a bieli chrup, pred použitím zubnej pasty a kefky. Zjedením jedného jablka dosiahneme odstránenie zubného povlaku. Jesť nelúpané jablko pôsobí ako masáž ďasien.
Kašeľ – odvar z jabloňových kvetov (30 g na 1 1 vody) upokojuje a zmierňuje záchvaty kašľa.
Nadváha – jablčný ocot znižuje nadváhu, spaľuje tuky a potláča pocit hladu.