Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bazalkový esenciálny olej nám ponúka celý rad zdravotných výhod, viete aké to sú?

reklama:

Esenciálny olej z bazalky obsahuje množstvo látok, o ktorých sa predpokladá, že zlepšujú naše zdravie

Tieto zlúčeniny zahŕňajú aj linalool, látku, o ktorej sa v niekoľkých vedeckých štúdiách ukázalo, že znižuje stres.

Basil oil 1556867780 4887244.jpegBigstock a bottle of basil essential oi 228146494 min.webp

Použitie bazalkového oleja

V alternatívnej medicíne sa bazalkový esenciálny olej zvyčajne používa pri nasledujúcich zdravotných problémoch:

 • akné
 • úzkosť
 • bronchitída
 • prechladnutie
 • kašeľ
 • depresie
 • únava
 • dna
 • zlé trávenie
 • sinusitída

Okrem toho sa hovorí, že bazalkový esenciálny olej zlepšuje náladu, zlepšuje trávenie, zvyšuje bdelosť a upokojuje bolesti svalov .

Výhody bazalkového esenciálneho oleja pre naše zdravie

Kým predbežný výskum naznačuje, že bazalkový éterický olej môže priniesť určité zdravotné prínosy, v súčasnosti chýba výskumné testovanie zdravotných účinkov aromaterapeutického použitia. Napríklad niekoľko laboratórnych štúdií uverejnených v poslednom desaťročí ukazuje, že esenciálny olej z bazalky môže mať protirakovinové, antifungálne (protiplesňové) a antibakteriálne vlastnosti.

Je super pre pokožku

Esenciálny olej z bazalky sa používa lokálne a masíruje sa do pokožky . Zvyšuje lesk matne vyzerajúcej kože a vlasov. Veľa sa používa v mnohých doplnkoch starostlivosti o pleť, ktoré tvrdia, že zlepšujú tón pleti. Používa sa aj na liečbu príznakov akné a iných kožných infekcií.

Zlepší vaše emócie

Bazalkový éterický olej je užitočný pri vyrovnaní sa s pocitmi úzkosti, strachu alebo nervozity. Posilňuje a upokojuje srdce a myseľ, takže je ideálny na stres, únavu a môže dokonca pomôcť človeku v jeho úsilí prekonať závislosť.

Zabraňuje zvracaniu

Esenciálny olej z bazalky možno použiť na prevenciu zvracania

Pomáha pri svrbení

Tento olej je tiež dobrou voľbou pre obmedzenie svrbenia pri uhryznutí a bodnutí od včiel, hmyzu a dokonca aj od hadov.

Zmierňuje bolesť

Esenciálny olej z bazalky je analgetikum a poskytuje úľavu od bolesti. Preto sa tento éterický olej často používa v prípadoch artritídy, rôznych rán a poranení, popálenín, modrín , jaziev, športových úrazov (výronov) a bolestí hlavy.

Ako ho používať

V kombinácii s nosným olejom (ako je napríklad jojobový , sladký mandľový olej alebo avokádový ) možno bazálny esenciálny olej aplikovať priamo na pokožku alebo pridať do kúpeľa.

Esenciálny olej z bazalky možno tiež inhalovať – ​​vystreknite niekoľko kvapiek oleja na látku alebo tkanivo alebo pomocou difuzéra alebo odparovača ho použite v aromaterapii.

Populárne metódy použitia éterického oleja z bazalky

 • Použitie pomocou difuzéra pri štúdiu alebo čítania. Na podporu upokojenia a dýchania
 • Naneste pri nejakom menšom podráždení kože. Pri citlivej pokožke zrieďte kokosovým olejom .
 • Naneste lokálne na unavené alebo bolestivé svaly a kĺby.
 • Použite 1-3 kvapky tohto oleja v recepte, namiesto čerstvej alebo sušenej bazalky – pre chuť v jedlu.

Upozornenie

Esenciálny olej z bazalky sa nemá používať interne (alebo nie bez dozoru zdravotníckeho pracovníka). Interné použitie éterického oleja z bazalky môže mať toxické účinky. Pred použitím akéhokoľvek nového éterického oleja by mal byť vykonaný kožný test. Niekoho by tento olej mohol podráždiť.

Olej by nemal byť nanášaný na kožu v plnej sile ani v nadmernom množstve. Vždy ho zmiešajte s nosným olejom . Tehotné ženy a deti by sa pred použitím éterických olejov mali poradiť s lekárom.

Vzhľadom k obmedzenému výskumu je príliš skoro odporúčať bazalkový esenciálny olej ako liečbu akéhokoľvek problémového zdravotného stavu. Je tiež dôležité si uvedomiť, že samoliečba chronického stavu bazalkovým esenciálnym olejom a vyhnutie sa alebo oddialenie štandardnej starostlivosti môže mať vážne následky pre vaše zdravie. Ak uvažujete o použití éterického oleja z bazalky pre akékoľvek zdravotné účely, najprv sa poraďte s lekárom. To je ideálny postup.

Alternatívy k bazalkovému esenicálnemu oleju

Rad éterických olejov môže mať účinky na zdravie podobné výhodám bazalkového éterického oleja. Napríklad sa zistilo, že

 • levanduľový esenciálny olej
 • bergamotový esenciálny olej
 • ružový esenciálny olej

podporujú relaxáciu a uvoľnenie podobne, ako bazalkový esenciálny olej .

Na kvalite oleja záleží!

Dbajte na kvalitu. A to veľa! Nie je olej, ako olej. Snažte sa kupovať čo najkvalitnejšie esenciálne oleje, ani u bazalkového nerobte výnimku. Kvalitný olej by mal byť vyrobený z rastliniek, ktoré boli pestované bez chemických pesticídov a herbicídov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 9. novembra 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.