Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Babská rada na nohy ako modelky: Kŕčové žily, strie, celulitída zmizne raz-dva, už sa za svoje nohy nebudete hanbiť – funguje v akomkoľvek veku!

reklama:
Fb 7.png

Žilové varixy a mikrovarixy sú považované predovšetkým za nevzhľadné defekty a vyskytujú sa v dvoch základných formách – ako lokálne žily (uzlíky) alebo rozšírenie celých ciev (kŕčové žily). Ich tvorba však môže mať oveľa závažnejšie dôvody a rozhodne by ste mali spozornieť, ak je ich výskyt častejší alebo sú kontinuálne výraznejšie.

Čo sú varixy

Kŕčové žily vznikajú rozšírením povrchových žíl a vlásočníc najmä dolných končatín v dôsledku silnejšieho prietoku krvi a všeobecne sú spájané s nízkou aktivitou a sedavým zamestnaním. V primárnych fázach sa jedná o pomerne neškodné ochorenie, ktoré však môže prerásť až do veľmi nebezpečných zdravotných problémov, ako sú trombóza alebo vredy predkolenia, ktoré je nutné riešiť zložitou medikáciou alebo chirurgicky.

Ako na varixy doma

Pri výskyte varixov možno aplikovať niekoľko domácich postupov ako prevenciu postupu tohto neduhu. Najbežnejšie praktiky zahŕňajú:

  • aplikáciu konskej masti
  • máčanie dolných končatín v kúpeli s éterickými olejmi
  • masáže

Tieto postupy, ak sa vykonávajú správne a pravidelne, môžu prispieť na zmiernenie príznakov, ale nemožno ich úplne odstrániť. Pri varixoch dochádza k stenšeniu cievnych stien, takže v prípade postupu ochorenia nie sú dostatočne účinné. Ak je choroba už v tejto fáze, je potrebný lekársky zásah.

Spôsoby liečby varixov

Lekárske postupy, ktoré sa využívajú pri liečbe varixov, sú vykonávané ambulantne a zvyčajne nevyžadujú anestéziu, pretože aplikujú pokročilé bezbolestné metodiky založené na prerušenie prítoku krvi do danej povrchovej žily alebo vlásočnice. Zotavenie po zákroku je veľmi rýchle. Najčastejšie sú vykonávané tieto metódy:

  • skleroterapia
  • rádiofrekvenčná terapia
  • laserová terapia

Skleroterapia

Táto metóda sa využíva predovšetkým u metličkových žíl (rozšírených vlásočníc). Postup zahŕňa prerušenie prítoku krvi do postihnutého miesta vytvorením zápalu v prietokovej časti a následnou kompresiou celého miesta vhodným obväzom. Krvné riečisko je tak nútené použiť iné prietokové cesty a zablokovaná cieva je postupne absorbovaná.

Rádiofrekvenčná terapia

Rádiofrekvencia je aplikovaná na varixoch aj mikrovarixy a spočíva vo využitiach schopnosti produkcie tepla zavedenou vibračnou ihlou. Jej prostredníctvom dôjde k prerušeniu prítoku krvi do postihnutej cievy. Táto metóda sa neaplikuje u tehotných žien, osôb s infekčným ochorením alebo alergiou na nikel.

Laserová terapia

Je takisto využívaná predovšetkým pre vlásočnicové mikrovarixy. Blokácia krvného riečišťa je vykonaná pomocou laseru, po jeho zásahu sú ošetrené cievy absorbované.

Prevencia vzniku varixov

Predchádzanie vzniku varixov je dôležité najmä ak máte k nim sklony a ak sa chcete vyhnúť zdravotným komplikáciám. Medzi najúčinnejšie metódy patrí:

  • pravidelné cvičenie (až 3x denne)
  • pestrá strava bohatá na vitamíny C, E, K
  • uprednostňovanie sprchovania pred kúpaním pri striedaní teplej a studenej vody
  • pravidelná masáž nôh
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 25. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.