Žilové varixy a mikrovarixy sú považované predovšetkým za nevzhľadné defekty a vyskytujú sa v dvoch základných formách – ako lokálne žily (uzlíky) alebo rozšírenie celých ciev (kŕčové žily). Ich tvorba však môže mať oveľa závažnejšie dôvody a rozhodne by ste mali spozornieť, ak je ich výskyt častejší alebo sú kontinuálne výraznejšie.
Čo sú varixy
Kŕčové žily vznikajú rozšírením povrchových žíl a vlásočníc najmä dolných končatín v dôsledku silnejšieho prietoku krvi a všeobecne sú spájané s nízkou aktivitou a sedavým zamestnaním. V primárnych fázach sa jedná o pomerne neškodné ochorenie, ktoré však môže prerásť až do veľmi nebezpečných zdravotných problémov, ako sú trombóza alebo vredy predkolenia, ktoré je nutné riešiť zložitou medikáciou alebo chirurgicky.
Ako na varixy doma
Pri výskyte varixov možno aplikovať niekoľko domácich postupov ako prevenciu postupu tohto neduhu. Najbežnejšie praktiky zahŕňajú:
- aplikáciu konskej masti
- máčanie dolných končatín v kúpeli s éterickými olejmi
- masáže
Tieto postupy, ak sa vykonávajú správne a pravidelne, môžu prispieť na zmiernenie príznakov, ale nemožno ich úplne odstrániť. Pri varixoch dochádza k stenšeniu cievnych stien, takže v prípade postupu ochorenia nie sú dostatočne účinné. Ak je choroba už v tejto fáze, je potrebný lekársky zásah.
Spôsoby liečby varixov
Lekárske postupy, ktoré sa využívajú pri liečbe varixov, sú vykonávané ambulantne a zvyčajne nevyžadujú anestéziu, pretože aplikujú pokročilé bezbolestné metodiky založené na prerušenie prítoku krvi do danej povrchovej žily alebo vlásočnice. Zotavenie po zákroku je veľmi rýchle. Najčastejšie sú vykonávané tieto metódy:
- skleroterapia
- rádiofrekvenčná terapia
- laserová terapia
Skleroterapia
Táto metóda sa využíva predovšetkým u metličkových žíl (rozšírených vlásočníc). Postup zahŕňa prerušenie prítoku krvi do postihnutého miesta vytvorením zápalu v prietokovej časti a následnou kompresiou celého miesta vhodným obväzom. Krvné riečisko je tak nútené použiť iné prietokové cesty a zablokovaná cieva je postupne absorbovaná.
Rádiofrekvenčná terapia
Rádiofrekvencia je aplikovaná na varixoch aj mikrovarixy a spočíva vo využitiach schopnosti produkcie tepla zavedenou vibračnou ihlou. Jej prostredníctvom dôjde k prerušeniu prítoku krvi do postihnutej cievy. Táto metóda sa neaplikuje u tehotných žien, osôb s infekčným ochorením alebo alergiou na nikel.
Laserová terapia
Je takisto využívaná predovšetkým pre vlásočnicové mikrovarixy. Blokácia krvného riečišťa je vykonaná pomocou laseru, po jeho zásahu sú ošetrené cievy absorbované.
Prevencia vzniku varixov
Predchádzanie vzniku varixov je dôležité najmä ak máte k nim sklony a ak sa chcete vyhnúť zdravotným komplikáciám. Medzi najúčinnejšie metódy patrí:
- pravidelné cvičenie (až 3x denne)
- pestrá strava bohatá na vitamíny C, E, K
- uprednostňovanie sprchovania pred kúpaním pri striedaní teplej a studenej vody
- pravidelná masáž nôh