Ľudia si bylinkami spríjemňujú život a využívajú ich vlastnosti, čo je svet svetom. Aj keď bylinky nezariadia život bez bolestí a chorôb, môžu významne pomôcť. Platí to aj pre ženy po päťdesiatke, ktoré sa po päťdesiatke môžu kvôli hormonálnym zmenám cítiť skleslo. Často sa u nich vyskytuje pocit rýchleho zostarnutia, k čomu ešte prispieva unavený vzhľad pokožky. Prečistite telo a využite posilňujúci byliniek vo svoj prospech.
Čo nás posilní?
Hovorí sa, že čo nás nezabije, to nás posilní. Na podporu obranyschopnosti a posilnenie tela sa môžete sprchovať studenou vodou, pravidelne cvičiť a podporiť tak nielen krvný obeh, ale aj lymfatický, ktorý zohráva zásadnú úlohu pre našu imunitu. Základom je rozhodne dostatočne dlhý a kvalitný spánok, ale aj redukcia stresu či obmedzenie konzumácie alkoholu i fajčenia. Je jednoducho potrebné dodržiavať základné pravidlá, aby naše telo i myseľ fungovali správne. Aj keď sa prejavom starnutia a chorobám úplne neubránime, naše telo vďaka nim dokáže čeliť nástrahám lepšie. Bude jednoducho v lepšej kondícii, hoci máte päťdesiat a viac.
Po 50 vás posilnia bylinky
Bylinky a potraviny obsahujúce tie správne látky na posilnenie organizmu sú potom ešte niečím navyše. Aj čaje, tonika či doplnky stravy môžu pomôcť, a to predovšetkým počas choroby, ale aj keď máme pocit únavy, nedostatku energie, a to nielen fyzicky, ale aj duševne. Aj v období menopauzy sa môžete stretávať s vyčerpaním a útlmom. Správne bylinky aj potraviny neprekonajú nedostatok spánku ani roky fajčenia, ale ponúkajú vône, chute a prospešné látky, ktoré vám urobia dobre po všetkých stránkach. Viete, ktoré bylinné čaje a nápoje sa používajú u nás? A ktoré bylinky si môžete sami nazbierať?
Vo videopríspevku od bylinkárky Anny Bednářovej sa dozviete viac:
Babičkin nápoj na posilnenie celého tela
Ak sa vám nezverila vlastná babička, posilňujúce nápoje z bylín tiež nájdete v šikovných knihách, napríklad „Liečivé bylinné čaje“. Tu autorka odporúča posilňujúce tonikum pre celý organizmus. Tento fantastický nápoj má zemitú sladkastú a korenenú chuť, ale môže byť až mierne horkastý.
Pokračujte na ďalšej strane
Na prípravu tohto nápoja na posilnenie celého tela i povzbudenie ducha budete potrebovať:
1 diel koreňa púpavy. Zber koreňa smotánky je možný v marci a v apríli, na zakúpenie je aj v lekárňach.
1 diel koreňa lopúcha väčšieho. Bodliak je u nás hojne rozšírený, zber koreňa je možný od jesene do jari druhého roku.
½ dielu zázvoru, mleté korenie či čerstvý koreň.
½ škorice, mleté korenie.
½ dielu pazvončeka chĺpkatého čiže dangšenu. Bylina sa označuje aj ako ženšen pre chudobných, môžete zakúpiť v obchodoch online.
¼ dielu lesklokôrky lesklej – trúdnik rastúci na duboch, platanoch, topoloch a orešiakoch, pestuje sa tiež v krajinách Ázie pre potreby čínskej tradičnej medicíny.
¼ dielu kozinca blanitého. Na rozdiel od iných druhov kozinca, tento sa na území SR nevyskytuje. Môžete ho zakúpiť v lekárňach či online obchodoch.
¼ dielu koreňa sladkého drievka lysé – u nás sa vyskytuje na južnej Morave v okolí Mikulova a Hustopečia.
Na dve polievkové lyžice tejto zmesi použite liter vlažnej vody. Na miernom plameni povarte pol hodiny až hodinu, sceďte, nechajte vychladiť a popíjajte počas dňa.