Snáď každý vyhadzuje banánovú šupku, pretože si myslí, že len dužina obsahuje všetky dobré živiny, minerály či vitamíny. To však vôbec nie je pravda. V skutočnosti viac ako polovica všetkých dôležitých nutričných látok sa nachádza práve v banánovej šupke. Preto, ak ste doteraz banánovú šupku vyhadzovali, robili ste veľkú chybu! V mnohých častiach sveta je zvykom, že tam ľudia konzumujú celé banány, vrátane šupky. Časom tiež prišli na rad ďalších spôsobov, ako ju využiť. Okrem iných vecí je banánová šupka veľmi vhodná na chudnutie. No a práve o tomto jej využití si povieme viac.
Ako vám banánová šupka pomôže schudnúť?
Poďme sa teraz pozrieť na to, čo všetko obsahuje šupka z jedného priemerne veľkého banánu a ako to prospieva chudnutiu. 12% dennej odporúčanej dennej dávky vlákniny – vláknina pomáha tráveniu a znižuje riziko cukrovky. Telo tak lepšie využíva energiu zo stravy a neukladá ju do tukov. 17% dennej odporúčanej dávky vitamínu C – tento vitamín výrazne posilňuje imunitu. Dobrá imunita je základom fyzického i duševného zdravia, čo je pri chudnutí dôležité. 20% dennej odporúčanej dávky vitamínu B6 – uvedený vitamín je veľmi potrebný pri premene potravy na energiu. Neefektívne metabolizmus vedie k ukladaniu tukov. 12% dennej odporúčanej dávky draslíka – draslík pomáha delenie buniek, tkanív a obnove orgánov v celom tele. 8% dennej odporúčanej dávky horčíka – horčík je extrémne dôležitý pri telesnej produkcii energie, regulácii glukózy v krvi a udržiavanie zdravého krvného tlaku. Ak skonzumujete dužinu banánu spolu so šupkou, získate tak dvojnásobok všetkých vyššie uvedených nutričných látok. Banány navyše obsahujú aj trochu vitamínu B12 (ktorý sa inak nachádza takmer výlučne v mäse), čo ocenia hlavne vegetariáni.
Aký banán je najlepší – žltý alebo zelený?
Možno ste už počuli rôzne diskusie o tom, či sú lepšie zrelé alebo ešte nie celkom zrelé banány. Čo sa týka chudnutia, tak tu sa viac hodia skôr zelenšie banány (samozrejme nie úplne zelené, ktoré sú trpké a nedajú sa veľmi jesť). Mierne nedozreté banány obsahujú totiž vyšší podiel probiotík (vlákniny). Zelenšia, respektíve zeleno-žltá šupka banánu okrem toho pomáha zvyšovať hladinu serotonínu a dopamínu v krvi. Ide o hormóny, ktoré vo vás nebudia pocit šťastia a relaxácie, čo je významné najmä pre kontrolu emočného či impulzívneho jedenia. Ak vám nechutia nedozreté banány, potom samozrejme môžete konzumovať aj žlté. Vyhýbajte sa však príliš prezretým, pretože tie majú najvyšší podiel ovocných cukrov.
Ako konzumovať banánovú šupku
Všeobecne platí, že šupky nielen banánov, ale každého ovocia obsahujú vyšší podiel prospešných fytonutrientov. Tie im dodávajú aj horkejšiu chuť. Pred konzumáciou šupky je vhodné ju dobre umyť namočením vo vlažnej vode na 5 až 10 minút s pridaním octu alebo jedlej sódy. Tým ich zbavíte pesticídov a látok, ktorými ich predajcovia a pestovatelia postrekujú. Banány je najlepšie umyť ešte predtým, než sa olúpu. Najlepšie sú bio banány, pretože sa pri ich pestovaní nepoužívajú škodlivé pesticídy a iné toxické látky. Avšak aj tie sú chemicky ošetrované počas prepravy, preto sa musia stále dôkladne umyť.
Šupky potom môžete konzumovať nasledujúcimi spôsobmi:
- Odrežte obe konca a šupku rozmixujte v mixéri s ostatnými surovinami pri príprave smoothies.
- Šupku môžete chvíľu povariť vo vode a pripraviť si takto banánový čaj.
- Banánovou šupkou sa dajú nahradiť zemiaky počas prípravy varených jedál.
Pri jej konzumácii pokojne buďte kreatívni. Lepšie sú však nevarené jedlá, pretože takto si banánová šupka zachová viac svojich prospešných živín.