skryteBRATISLAVA 5. novembra (DobréRadyANápady.sk) – Jeseň je typická rýchlou zmenou počasia, dni sa skracujú a my oprašujeme jesenný šatník. Oblečenie prispôsobujeme jesennej sezóne a meníme aj stravovanie, ktoré tiež ovplyvňuje sezóna a aktuálna dostupnosť potravín. Toto obdobie je ideálnou príležitosťou nie len na revíziu šatníka, ale aj chladničky. Dopredu si môžeme premyslieť jej správne usporiadanie, aby sme potraviny správne skladovali a pomáhali tak zachovaniu ich čerstvosti. Poriadok v chladničke nám tiež dáva potrebný prehľad, aby sme nenakupovali niečo, čo máme zabudnuté v rohu chladničky.
Správne skladovanie potravín v chladničke, je dôležité pre zachovanie ich čerstvosti. Chladené výrobky, vajcia, zelenina i zvyšky jedál – to všetko patrí do chladničky. Viete však, že každá surovina má v chladničke svoje miesto? Mnohí si myslia, že túto teóriu ovládajú, alebo im je jedno, ako majú potraviny v chladničke uložené. Ako ste na tom vy? Prečítajte si, ako by mal vyzerať poriadok v chladničke tak, aby ste predišli šíreniu baktérií v potravinách a aby vám vydržali čo najdlhšie.
Prečo je dobré zorganizovať potraviny v chladničke?
- budete mať poriadok a tým aj lepší prehľad o tom, či sa náhodou nejaká potravina nekazí
- ušetríte peniaze, pokiaľ budete nakupovať len potraviny, ktoré viete, že už nemáte
- potraviny budú umiestnené na správnom mieste so správnou teplotou
- zabránite šíreniu možných pachov
Chladnička je členená na niekoľko zón, ktorých teplota sa líši. Zatiaľ čo najnižšia polica môže dosiahnuť aj bod mrazu, v zásuvkách a dverách sa teplota pohybuje od 10 – 15 stupňov.
Začneme hlavnou časťou chladničky odvrchu: Teplota v hornej polici sa pohybuje okolo 10 stupňov, preto sem umiestňujte potraviny, ktoré nepotrebujú až toľko chladu. Patria sem dózičky so zvyškami jedál, tehla syru, otvorené džemy a lekváre.
Polica pod ňou alebo stredná polica má približne 5 stupňov, poslúži mliečnym výrobkom ako sú balené syry, cottage cheese, mozzarella, mlieko či jogurty. Otvorené syry radšej vyberte z balenia a uskladnite ich do dózičiek. Zabránite tým nežiadúcemu pachu v chladničke a navyše, najmä mäkké syry si udržia lepšiu chuť a konzistenciu.
Spodná polica je najchladnejším miestom chladničky, najmä jej zadná časť. Teplotu tu dosahuje len 2 stupne. Ukladajte sem preto čerstvé mäso, ryby a údeniny.
Takmer každá chladnička má v dolnej časti boxy na zeleninu a ovocie. Teplota v nich je zhruba 6 – 8 stupňov, čo je ideálny stav pre kapustu, listovú zeleninu a ovocie ako jahody, čerešne, hrozno.
Dvere chladničky sú taktiež teplotne odlišné. V hornej časti dvier skladujte vajcia a maslo. V tejto časti je najvyššia teplota, keďže je najďalej od chladiaceho zariadenia a je vystavená okolitému prostrediu pri otváraní chladničky.
V strednej časti dvier, kde teplota dosahuje približne 8 stupňov, skladujte omáčky, kečup, majonézu a zaváraniny, rovnako aj ich otvorené balenia. V poličke pod nimi nechávajte nápoje vo fľaškách, víno a alkohol.
A čo rozhodne do chladničky nepatrí? Banány, pomaranče, ale aj avokádo, zemiaky, paradajky či cesnak v chladničke neskladujte. Stratia vôňu aj chuť. Zemiaky budú zasa náchylnejšie na plesne. Rovnako v chladničke nenechávajte ani chlieb a pečivo.
Inzercia