Aromaterapia vie zatočiť s radom problémov, vedeli ste to?

Zdieľať
Aromaterapia

Aromaterapia je liečebná metóda, ktorá využíva pôsobenie vôní na ľudské telo i myseľ. Už pred tisíc rokmi možno oveľa lepšie ako dnes poznali naši predkovia účinky byliniek macerovaných v olejoch pri liečbe ťažkostí aj skrášľovania.

Aromaterapia
https://www.gettyimages.com/

Aromaterapia pracuje s niekoľkými osvedčenými prostriedkami, pričom tými najznámejšími a hlavnými sú éterické oleje. Sú to prchavé tekutiny, ktoré sa destiláciou alebo extrakciou získavajú z rôznych častí rastlín: z listov, kvetov, plodov, ihličie … O tom, či ovplyvní náš organizmus či psychiku, rozhoduje ich použitie.

Inhalácia

To je asi najprirodzenejší, a preto tiež najobľúbenejší spôsob, ako éterické oleje prijímať.Nejde len o obyčajné dýchanie. Je to skôr vedomé a hlboké vdýchnutie, pri ktorom je dráždenie čuchového centra v mozgu, a tak je ulapená aj celá nervová sústava. Pľúca zase o éterické zložky obohatí krv. Zmenami, ktoré v tele vyvolajú éterické oleje, je najviac ovplyvnený náš emočný stav, avšak u každého sa to prejaví trochu inak. Stačí pár kvapiek olejčeka pridať do vody vo zvlhčovači vzduchu, či už používate moderný elektrický, alebo len ten keramický zavesený na kúrení. Pre cielenú inhaláciu prikvapneme pár kvapiek éterického olejčeka do teplej vody v miske, potom sa nad ňu nakloňte a cez hlavu prehoďte osušku.

Masáže, kúpele, kozmetika

Éterické oleje majú vynikajúcu vlastnosť – dokážu prenikať do hlbších vrstiev pokožky až ku krvnému riečisku a z krvi náš organizmus ovplyvniť. Tejto schopnosti využívajú aromaterapeutické masáže, pri ktorých vnímate ako vôňu masážneho oleja, tak aj jeho pôsobenie na pokožku a cez ňu. Môžu byť relaxačné (s levanduľovým olejom), športové (zbavia vás bolesti prepnutých svalov, zvlášť za použitia eukalyptového oleja) aj zdravotné (bývajú aplikované pri prechladnutí alebo bolesti na hrudníku, pomáha napríklad mätový olej).

Podobne pôsobí aj kúpeľ, krásne vás uvoľní kúpeľ s prídavkom levanduľového, pomarančového, mandarínkového alebo medovkového oleja. Relax si ale užijete aj vo vode s niekoľkými kvapkami akéhokoľvek olejčeka, ktorého vôňa je vám príjemná, a tu sa medze nekladú..

Z účinkov aromatických olejčekov môžete čerpať každý deň vďaka aróma kozmetike. Na trhu zoženiete už hotové krémy a toniká, ale nič vám nebráni pripraviť si ich doma. Jednoducho len prikvapnete vám príjemný olejček do svojho krému, neparfumovanej pleťovej vody či mlieka, tak budete mať istotu, že vám prípravok bude vyhovovať po všetkých stránkach.. Citlivej pleti pôjde k duhu harmanček, hojivo pôsobí jazmínový, levanduľový či ružový olej (veď to poznáte, bývajú často tiež v bežnej kozmetike) a zápalové pleti prospeje tea tree olej. Vyberte si ten svoj.

Ktorý olej vybrať pri jednotlivých problémoch?

Migréna
bazalkový, citrónový, grepový, harmančekový, levanduľový, mätový, materinodúškový, medovkový

Nádcha a prechladnutie
borovicový, mätový, myrhový, škoricový, šalviový alebo tea tree olej

Nespavosť
harmančekový, levanduľový, majoránkový, mandarínkový, ylang ylang olej alebo tymianový

Únava
bazalkový, bergamotový, eukalyptový, grepový, mätový, rozmarínový, olej z ružového dreva či zázvorový

Reuma
anízový, borovicový, harmančekový, gáfrový, levanduľový, majoránkový, materinodúškový, rozmarínový, myšochvostový

Opuchy
cyprišový, feniklový, grepový, smrekovcový

Menštruácia
anízový, harmančekový na kŕče, cyprusový na silné krvácanie a feniklový, mätový, rozmarínový či škoricový na úpravu cyklu

Vysoký krvný tlak
citrónový, eukalyptový, medovkový a olej ylang ylang

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané