Obchodný reťazec Lidl sťahuje jeden zo svojich produktov z trhu. Ide o med v balení po 500 a 900 gramoch, v ktorom boli rozborom preukázané stopy Ciprofloxacínu, teda antibiotiká, ktoré sa používa ako liečivo proti bakteriálnym nákazám vrátane týfusu.
Diskusia o bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti potravín kolujú nielen na sociálnych sieťach už dlhú dobu (a pred érou sociálnych sietí sme o nich hovorili mimo virtuálneho prostredia). Vo chvíli, keď sa ale objavia podobné informácie, je len logické, že obavy ľudí zosilňujú. Ako sa môže niečo také vlastne stať? Veď med je rýdzo prírodný produkt.
Antibiotiká môžu byť nebezpečné
Nevedomá konzumácia antibiotík v jedle, aj keď len v stopových dávkach, je veľmi nebezpečná. Môže totiž vyvolať takzvanú antibiotickú rezistenciu – jednoducho povedané patogény v tele majú možnosť si po malých a zdanlivo neškodných dávkach na antibiotiká zvykať a prispôsobovať sa ich vplyvu, stávajú sa postupne proti nim imúnnymi.
Za bežných okolností si to ani nevšimneme, ale problém príde vo chvíli infekcie, keď sa potrebujeme zbaviť útoku škodlivých baktérií, spôsobujúcich napríklad pľúcne problémy a ďalšie. Lekár nasadí antibiotiká, ale tie nepomôžu…
Pozor na alergiu
Okrem nebezpečnej rezistencie môžu u niektorých ľudí antibiotiká spôsobovať aj alergické reakcie, ktorých pôvod je v takomto prípade takmer nevystopovateľný. Koho by napadlo hľadať antibiotiká v mede? U osôb s oslabeným imunitným systémom je tiež možné, že by sa mohli dočkať ďalších nežiaducich účinkov, dokonca vrátane poškodenia niektorých orgánov.
Liečba včiel ako problém
Hoci problematický med na trh dodáva firma Medokomerc, s.r.o., pochádza táto šarža zo zahraničných fariem. Zatiaľ čo v Českej republike je uvedené antibiotikum zakázané na liečbu včelstiev, v iných štátoch mimo Európskej únie to možné je. A práve to je podľa odborníkov najpravdepodobnejšia cesta, ktorou sa rezíduá Ciprofloxacínu do medu dostali, aj keď len v skutočne stopovom množstve.
Nielen v Lidli
Reťazec Lidl nie je prvým ani jediným, ktorý tento med zo svojich regálov stiahol. Už pred časom sa k tomuto problému rovnako postavila aj Billa alebo Albert. A ako spoznáte, ktorý med (ak by náhodou na predajni ešte zostal) naozaj nekupovať?
Ide o balenie medu lesného od firmy Medokomerc s.r.o. s hmotnosťou 500 a 900 gramov s dátami minimálnej trvanlivosti 21. 3., 4. 4. a 15. 5. roku 2025. Ak zistíte, že ho máte doma, môžete taký med zhotovený v Lidli bez problémov vrátiť, a to aj bez účtenky. Medy zakúpené v inom reťazci by ste mali riešiť v mieste ich obstarania.
Zdroj: mikrobiologie.lf3.cuni.cz, en.wikipedia.org, www.lidl.cz, www.vitalia.cz