Aký krvný tlak je vo vašom veku normálny?

Zdieľať
krvný tlak

Krvný tlak je prvá vec, ktorú u vás lekár skontrolujte, keď prídete na preventívnu prehliadku. Ide o veľmi individuálny ukazovateľ a závisí od mnohých faktorov. Aj napriek tomu ho lekári používajú ako normu a dôležitý údaj. Hlavným faktorom, ktorý určuje ideálnu hornú a dolnú hodnotu krvného tlaku, je vek. Podľa odchýlok lekár spozná, či je s vami niečo v neporiadku.

Normálny krvný tlak u dospelého človeka sa meria vždy v pokoji, pretože akákoľvek fyzická záťaž veľmi ovplyvňuje jeho hodnoty. Ľudské telo si reguluje krvný tlak samo podľa toho, akú záťaž pociťuje. Pri strednej záťaži sa jeho výkon zvýši asi o 20 mm Hg. Deje sa to jednoducho vďaka tomu, že zatíname svaly a zmení sa náš dych.

Čo je normálny krvný tlak podľa veku?

Podľa príručiek pre lekárov boli stanovené ideálne hodnoty krvného tlaku pre novorodencov na 96/66 u chlapcov a 95/65 u dievčat. Tieto hodnoty sú bežné do 1 roku života. Do 10 rokov veku dieťaťa je bežný krvný tlak 103/69 u chlapcov a 103/70 u dievčat. Pre jedincov vo veku do 20 rokov sa jedná o hladinu 123/76 u chlapcov a 116/72 u dievčat. Pre ľudí do 30 rokov by sa mal krvný tlak pohybovať na 126/70 u mužov a 120/75 u žien.

U ľudí stredného veku sa predpokladá ideálny tlak 129/81 u mužov a 127/80 u žien. Hovoríme tu o jedincoch do 40 rokov. Pre 50-ročných mužoch je normálny krvný tlak 135/83 a 137/84 pre ženy. Pre ďalšiu dekádu lekári stanovili 142/85 u mužov a 144/85 u žien. Pre jedincov starších ako 70 rokov sa za normálne považuje 145/82 u mužov a 159/85 u žien. Pre osoby staršie ako 80 rokov by mal krvný tlak dosahovať 147/82 u mužov a 157/83 u žien. A nakoniec pre 90-ročných seniorov je normálny tlak 145/78 u mužov a 150/79 u žien.

Ako správne merať tlak?

Na meranie krvného tlaku existuje špeciálny prístroj s názvom tonometer. Na meranie v pohodlí svojho domova si vždy kúpte automatický alebo poloautomatický prístroj. Lekári majú často aj staršie modely, ale sú tiež dobre trénovaní na to, aby krvný tlak zmerali správne. Automatické meranie pre nich z toho dôvodu nie je tak dôležité.

Pozrime sa na tipy, vďaka ktorým svoj krvný tlak zmeriate vždy správne. Pred meraním sa po nejakú dobu vyhýbajte fyzickej aktivite, aby tlak nebol zbytočne vyšší. Nemali by ste tiež tesne pred meraním fajčiť. Meranie krvného tlaku ihneď po jedle môže tiež skončiť nepresnými výsledkami. Vždy meranie vykonávajte na pohodlnej stoličke s oporou chrbta. Ruku umiestnite na úrovni srdca a nehovorte.

Čo robiť, keď máte krvný tlak príliš vysoký?

Existuje niekoľko riešení, ktoré môžete vyskúšať pri vysokom tlaku, keď si ho nameriate doma. Do umývadla alebo vedra nalejte horúcu vodu (37-40 ° C) a ponorte do nej nohy. Ak máte kŕčové žily, vložte do vody lakte. Nechajte časť tela vo vode po dobu 20 minút, zatiaľ čo krvný tlak klesne o 15-20 mm Hg a potom môžete pokračovať vo svojom dni.

Ďalšou možnosťou je využiť semená kôpru. Dokážu znížiť tlak a príprava je veľmi jednoduchá. Vezmite 2 polievkové lyžice kôpru a zalejte ich ½ litrom vriacej vody. Pri krvnom tlaku do 200 mm Hg vypite 1-2 čajové lyžičky. Pri vyššom tlaku si dajte 3-4 lyžičky. Poslednou možnosťou je aj zmes kefíru s 1 lyžičkou škorice. Pite tento nápoj v množstve jedného pohára po dobu 3 mesiacov. Krvný tlak sa vďaka tomu stabilizuje bez toho, aby ste museli použiť akékoľvek lieky.

Vývar na zníženie krvného tlaku

Vezmite 5 lyžíc ihličia zo stromu, 2 lyžice šípok a 2 lyžice cibuľových šupiek. Všetko zalejte 1 litrom studenej vody. Priveďte do varu a na miernom ohni varte pod pokrievkou po dobu 10 minút. Potom ho nechajte vylúhovať a sceďte. Pridajte trochu vody a všetko vypite počas 2 dní. Zlepšenie môže nastať už po týždni, ale po 4 mesiacoch získate najlepšie výsledky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané