Ako zvládnuť zapareniny u bábätka?

Zdieľať
Newborn baby in diaper lying on plush blanket

So zapareninami sa pravidelne stretáva každé druhé bábätko a najčastejšie sa objavujú v lete.

Teplo a vlhko v plienkovej oblasti je totiž ideálnou pôdou na to, aby sa koža zaparila..

Newborn baby in diaper lying on plush blanket

Pokožka dojčiat je totiž veľmi jemná a ľahko náchylná na podráždenie. Postihnuté miesto dieťa páli, a tak je nepokojné, plače, môže zle spať aj mať menšiu chuť na jedlo.

Zapareniny trápia až polovicu bábätiek do jedného roka a veľmi časté sú medzi 9. a 12. mesiacom. To ale neznamená, že by sa vyhýbali starším deťom, ktoré nosia plienky.
Prevencia zaparenín

Časté prebaľovanie
Či už máte látkové alebo jednorazové plienky, prebaľujte bábätko často . Zvlášť u starších dojčiat či batoliat mávajú mamičky tendencie dieťa dlhšie nechávať v jednej plienke. Veď tie jednorazové sú predsa drahé! Lenže pokožka sa veľmi rýchlo zaparí (zvlášť v lete) a zaparenina je tu skôr, než sa nazdáte. Ak sa náhle objaví, uvedomte si tiež, či ste nezmenili značku plienok, u látkových plienok potom či ste nepoužila iný prací prostriedok. Práve to tiež môže byť príčinou, prečo vznikla zaparenina.

Dbajte na hygienu
Keď bábätko prebaľujete, vždy mu plienkovú oblasť dôkladne umyte a osušte. Nezabudnite na faldíky a kožné záhyby. Môžete použiť ako obyčajnú vodu, tak vlhčené obrúsky. U tých ale pozor. Vyberte si kvalitné, neparfumované a vyskúšajte, či dieťaťu vyhovujú. Práve ony môžu často pokožku dráždiť a spôsobiť zapareniny.

Používajte kvalitnú kozmetiku
Akonáhle zadoček dieťaťa umyjete a osušíte, použite kvalitný krém proti zapareninám, ktorý slúži ako prevencia, prípadne pomáha hojiť už vzniknuté zapareniny. Tiež tu platí – musíte vyskúšať, čo dieťaťu vyhovuje. Niektoré druhy kozmetiky môžu jemnú kožu vyložene dráždiť.

Nechávajte dieťa rozbalené

5 common baby genital health problems.jpg

Výbornou prevenciou je nechať pokožku vetrať. A tak vždy, keď to ide, nechajte dieťa chvíľu rozbalené, aby na kožu šiel vzduch. To isté platí aj u vzniknutých zaparenín. Lekári aj tu radia, aby dieťa bolo čo najdlhšie bez plienok.

Vyskúšajte bylinky
Ak sa zaparenina už objavila, môžete vyskúšať Repíkový odvar, ktorým zadoček umývate, prípadne sú k dostaniu aj Repíkové masti. Niektorí odborníci odporúčajú aj slez, ktorý údajne na zapareniny tiež pomáha.

Nepoužívajte zásyp
Zatiaľ čo predtým sa detské púdre a zásypy používali bežne, dnes ich lekári neodporúčajú. Je to hlavne preto, že na pokožke vytvárajú hrudky, ktoré môžu citlivú pokožku drieť, ale aj z toho dôvodu, že práve ony majú v obľube baktérie a tie potom vyvolávajú zápaly kože. Preto sa odporúča používať masti a krémy.

Poraďte sa s lekárom
Ak zaparenina dlho pretrváva, nezmizne ani neustúpi do troch dní, a naopak sa zhoršuje, objavia sa pľuzgieriky, či pupienky, alebo koža dokonca mokvá, poraďte sa s pediatrom. Môže sa totiž jednať o kvasinkovú infekciu, múčnatka, ktorá je pre dieťa nepríjemná a bolestivá, ale možno ju ľahko liečiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané