Aktuálna štúdia Dyson odhaľuje alarmujúce úrovne znečistenia vzduchu vo vnútri našich domovov a pracovísk. Počas ročného zberu dát z viac ako 2,5 milióna čističiek vzduchu, projekty ako Global Connected Air Quality Data nám prinášajú presnejší obraz o tom, ako vnútorné prostredie ovplyvňuje naše zdravie. Pozrime sa podrobnejšie na ich zistenia a to, ako sa znečistenie vzduchu mení v závislosti od ročných období a denných cyklov.
Spoločnosť Dyson, známa svojimi vysávačmi a čističkami vzduchu, nedávno predstavila výsledky projektu Global Connected Air Quality Data, ktorý sa zameriava na kvalitu vzduchu v interiéroch. Projekt, ktorý je najrozsiahlejšou štúdiou svojho druhu, zhromaždil informácie z viac ako 2,5 milióna čističiek vzduchu používaných v rokoch 2022 a 2023. Tieto dáta odhalili skutočnú kvalitu ovzdušia v domácnostiach po celom svete.
Dáta pochádzajú predovšetkým z domácností vybavených čističkami Dyson, a preto neposkytujú úplný celoštátny obraz, ale majú zastúpenie desiatok miliárd dátových bodov z rôznych kútov sveta. Táto štúdia sa konkrétne zameriava na častice PM2,5 a organické látky (VOC), ktoré môžu výrazne ovplyvniť zdravie obyvateľov.
Zimné obdobie je, podľa zistení, najznečistenejšie, čo je spôsobené väčším využívaním vykurovacích systémov a menším vetraním. Vo večerných hodinách potom dochádza k najvyššiemu nárastu znečistenia vzduchu, čo súvisí s aktivitami, ako sú varenie či používanie vykurovacích prvkov.
Celosvetovo je len 8 % čističiek vzduchu Dyson používaných v automatickom režime, ktorý umožňuje prístrojom reagovať na zmeny v kvalite ovzdušia bez ľudskej interakcie. USA vedú v tomto ohľade s najvyšším podielom automaticky riadených čističiek.