Aj naši štvornohí priatelia môžu mať problémy so stravou. Zistite, či váš miláčik netrpí potravinovou intoleranciou alebo alergiou. Správna diagnóza môže zachrániť jeho zdravie a dokonca aj život!
Vedeli ste, že aj vaši štvornohí miláčikovia môžu mať problémy so stravou? Zistite, či váš miláčik netrpí potravinovou intoleranciou alebo alergiou. Správna diagnóza môže zachrániť jeho zdravie a dokonca aj život!
Strava je nevyhnutná. A zvieratá zvyčajne nepoznajú hranice, pokiaľ ide o jedlo. Väčšina chovateľov vie, čo ich zverenci potrebujú, aby správne rástli a prospievali. Napriek tomu existujú prípady, keď môžu nastať problémy so stravou.
Veterinári varujú, že niektorí psy môžu trpieť potravinovou intoleranciou alebo alergiou. Aký je medzi tým rozdiel? Pri intolerancii ide väčšinou o to, že telo nedokáže stráviť určitú problémovú látku (obilniny, mliečne výrobky). Výsledkom môže byť nepríjemná reakcia, ktorá sa prejaví napríklad zvracaním, zápchou, hnačkou, nevoľnosťou alebo bolesťami svalov či kĺbov.
Pozor na alergény
Ani s potravinovou alergiou to nie je o nič lepšie, pretože zaťažuje imunitný systém. Častými spúšťačmi problémov bývajú bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v niektorých druhoch mäsa (najmä hovädzom, bravčovom alebo kuracom), mliečnych výrobkoch, kukurici, sóji, vajciach, pšenici, dochucovadlách alebo farbivách.
Nepríjemná reakcia tela sa väčšinou prejaví krátko po jedle. Váš miláčik môže zvracať alebo mať zažívacie problémy. Časté sú aj problémy so srsťou, ktoré sa prejavujú začervenaním, nadmerným plznutím alebo lupinami.
Veterinár vie najlepšie
Bohužiaľ, prísť na to, že váš pes je alergický, je pomerne zložité. Na trhu sú dostupné domáce alergologické testy, ktoré môžu byť mätúce. Preto sa odporúča využiť služby skúseného veterinára. Ten obvykle nasadí špeciálny dietny program, ktorého súčasťou je tzv. provokačný test. Ten spočíva v podaní „problémových látok“ a podľa reakcie organizmu sa odhadne, ktorá z látok vášmu miláčikovi spôsobuje problémy a postupne sa upraví jeho „stravovací plán“.
Hypoalergénne krmivá
Väčšina psov, ktorí trpia potravinovou intoleranciou alebo alergiou, prechádza na hypoalergénne krmivá. Ide síce o drahšiu formu stravovania, ale máte istotu, že v jedle nie sú žiadne farbivá alebo dochucovadlá, ktoré môžu pôsobiť dráždivo. Ďalšou možnosťou stravovania je kŕmenie štýlom BARF, teda využitie surového alebo varené mäsa.