Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Uhryznutie, pichnutie či uštipnutie nemusí znepríjemniť život len ​​alergikovi

reklama:

Uhryznutie, pichnutie či uštipnutie pritom nemusí znepríjemniť život len ​​alergikovi.

1296x728_home_remedies_for_bee_stings_what_works.jpg

Ako sa brániť proti bodnutiu

 • Ak budete jesť veľa vitamínu B, zinku a cesnaku, vaše telo ich bude vylučovať potom a ten bude účinne odpudzovať hmyz.
 • Do prírody nechoďte pestro oblečení, hmyz si vás potom pletie s kvetinami.
 • Nechoďte naboso v miestach, kde sa vyskytujú včely a osy.
 • Do batohu si vždy pribaľte niektorý z radu repelentov, nikdy neviete, kde narazíte na smädný kŕdeľ komárov.
 • Parfém do prírody nepoužívajte, lebo niektoré prenikavé vône priťahujú pozornosť hmyzu.
 • Ak zjete sladké ovocie či výrazne voňajúci pokrm, dávajte pozor na každé sústo, ktoré vkladáte do úst.
 • 0dpadky skladujte v dobre uzavretej nádobe.
 • Osie hniezdo určite neničte amatérskym spôsobom, ako je napríklad vypálenie, polievanie vodou alebo zhodením.
 • Doma si nainštalujte ochranné siete do okien i dverí.
Wasp sting treatment_full_width.jpg

Bodnutia

 • Včely – včelie bodnutie páli a je bolestivé, ale nebezpečné je iba pre alergikov. Najčastejšou reakciou je začervenanie miesta a bolestivý opuch. Problém spočíva v tom, že postihnuté miesto môže opuchnúť nielen na povrchu, ale aj smerom dovnútra. Pokiaľ k bodnutiu došlo v okolí krčnej tepny alebo žily môže spôsobiť dokonca aj smrť. Problémom je prudká reakcia organizmu, kedy postihnutý začne ťažko dýchať a bojuje s rozsiahlym opuchom. Len lekár injekciou adrenalínu a antihistaminík upokojí takzvaný anafylaktický šok.
 • Komáre a ovady – až po chvíli začne zvyčajne ich uštipnutie opúchať a svrbenie sa dostaví väčšinou druhý deň. Ak vás uhryzne ovad, miesto viac napuchne a tiež bude dlhšie svrbieť.
 • Osy – toto bodnutie je oveľa bolestivejšie než včelie a tiež opuch odznieva pomalšie. Osa vás môže na rozdiel od včely, ktorá po bodnutí umiera, bodať stále znovu a znovu.
 • Sršne – bodajú iba v sebaobrane a preto ich neodháňajte rýchlymi pohybmi mávaním oblečením či rukami. Jeho bodnutie je nebezpečné iba pre alergikov.
 • Čmeliaky – na človeka neútočia, sú skôr priateľskí. Pokiaľ ho však chytíte do dlane alebo stlačíte, bodnutiu sa nevyhnete. Jeho bodnutie svrbí a mierne napuchne, preto stačí, keď ho potriete citrónom. Čmeliaka nedráždite, ani zbytočne nezabíjajte, je užitočný.

Ako na žihadlo

 • Žihadlo od včely zoškrabnite nechtom. Nevyťahujte ho nikdy za jedovatý vačok, lebo jeho stlačením by ste si dali do tela ďalšiu dávku jedu.
 • Na miesto vpichu je dobré ihneď priložiť koliesko cibule, cukor, ľad, ocot alebo postihnuté miesto potrieť antihistaminikom.
 • Ak vás včela či osa pichne do úst alebo do jazyka, začnite ihneď cmúľať ľad, lízať zmrzlinu, môžete tiež dať do úst navlhčenú soľ. Je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.
 • U ľudí trpiacich alergiou treba pri bodnutí alebo viacnásobnom poštípaní pred transportom k lekárovi použiť škrtidlo ako pri uštipnutí hadom.

Ako na opuch

Aby postihnuté miesto toľko neopuchlo, priložte na neho v prírode rozdrvené lístky skorocelu alebo brečtanu. Doma môžete priložiť nastrúhaný zemiak, rozkrojenú cibuľu alebo vatu namočenú do jogurtu či octu. Najvhodnejšie prípravky však získate v lekárni, tie pôsobia nielen protizápalovo, ale aj tlmia bolesť, chladia a zároveň dezinfikujú. Pri ťažkej alergickej reakcii volajte záchranku.

Onion 1.jpg

Vretenica a jej uštipnutie

Vretenica človeka sama nikdy nenapadne. Zaútočí len v prípade, že je sama ohrozená, väčšinou však dáva prednosť úteku. Ak je človek zdravý, nie je pre neho uštipnutie zmije smrteľné, nebezpečné je u ľudí s oslabenou imunitou a alergiou. Pri uštipnutí sa okamžite objaví krvavý opuch. Postihnutý sa môže začať viac potiť, mať hnačku, zvracať alebo mu začne opúchať tvár, pery a jazyk. V najhoršom prípade dostane šok so zlyhaním srdca, pľúc a obličiek.

Prvá pomoc pri uštipnutí

Rozhodne ranu neškrťte,  nevytláčajte ani nevycucávejte z nej jed. Postihnutého človeka najprv upokojte a končatinu znehybnite, nad miestom uštipnutia umiestnite pružnú bandáž a zaistite čo najrýchlejší prevoz do nemocnice.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 25. júla 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.