Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
reklama:

Uhryznutie, pichnutie či uštipnutie nemusí znepríjemniť život len ​​alergikovi

reklama:

Uhryznutie, pichnutie či uštipnutie pritom nemusí znepríjemniť život len ​​alergikovi.

1296x728_home_remedies_for_bee_stings_what_works.jpg

Ako sa brániť proti bodnutiu

 

 • Ak budete jesť veľa vitamínu B, zinku a cesnaku, vaše telo ich bude vylučovať potom a ten bude účinne odpudzovať hmyz.
 • Do prírody nechoďte pestro oblečení, hmyz si vás potom pletie s kvetinami.
 • Nechoďte naboso v miestach, kde sa vyskytujú včely a osy.
 • Do batohu si vždy pribaľte niektorý z radu repelentov, nikdy neviete, kde narazíte na smädný kŕdeľ komárov.
 • Parfém do prírody nepoužívajte, lebo niektoré prenikavé vône priťahujú pozornosť hmyzu.
 • Ak zjete sladké ovocie či výrazne voňajúci pokrm, dávajte pozor na každé sústo, ktoré vkladáte do úst.
 • 0dpadky skladujte v dobre uzavretej nádobe.
 • Osie hniezdo určite neničte amatérskym spôsobom, ako je napríklad vypálenie, polievanie vodou alebo zhodením.
 • Doma si nainštalujte ochranné siete do okien i dverí.

Wasp sting treatment_full_width.jpg

Bodnutia

 

 • Včely – včelie bodnutie páli a je bolestivé, ale nebezpečné je iba pre alergikov. Najčastejšou reakciou je začervenanie miesta a bolestivý opuch. Problém spočíva v tom, že postihnuté miesto môže opuchnúť nielen na povrchu, ale aj smerom dovnútra. Pokiaľ k bodnutiu došlo v okolí krčnej tepny alebo žily môže spôsobiť dokonca aj smrť. Problémom je prudká reakcia organizmu, kedy postihnutý začne ťažko dýchať a bojuje s rozsiahlym opuchom. Len lekár injekciou adrenalínu a antihistaminík upokojí takzvaný anafylaktický šok.
 • Komáre a ovady – až po chvíli začne zvyčajne ich uštipnutie opúchať a svrbenie sa dostaví väčšinou druhý deň. Ak vás uhryzne ovad, miesto viac napuchne a tiež bude dlhšie svrbieť.
 • Osy – toto bodnutie je oveľa bolestivejšie než včelie a tiež opuch odznieva pomalšie. Osa vás môže na rozdiel od včely, ktorá po bodnutí umiera, bodať stále znovu a znovu.
 • Sršne – bodajú iba v sebaobrane a preto ich neodháňajte rýchlymi pohybmi mávaním oblečením či rukami. Jeho bodnutie je nebezpečné iba pre alergikov.
 • Čmeliaky – na človeka neútočia, sú skôr priateľskí. Pokiaľ ho však chytíte do dlane alebo stlačíte, bodnutiu sa nevyhnete. Jeho bodnutie svrbí a mierne napuchne, preto stačí, keď ho potriete citrónom. Čmeliaka nedráždite, ani zbytočne nezabíjajte, je užitočný.

Ako na žihadlo

 

 • Žihadlo od včely zoškrabnite nechtom. Nevyťahujte ho nikdy za jedovatý vačok, lebo jeho stlačením by ste si dali do tela ďalšiu dávku jedu.
 • Na miesto vpichu je dobré ihneď priložiť koliesko cibule, cukor, ľad, ocot alebo postihnuté miesto potrieť antihistaminikom.
 • Ak vás včela či osa pichne do úst alebo do jazyka, začnite ihneď cmúľať ľad, lízať zmrzlinu, môžete tiež dať do úst navlhčenú soľ. Je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.
 • U ľudí trpiacich alergiou treba pri bodnutí alebo viacnásobnom poštípaní pred transportom k lekárovi použiť škrtidlo ako pri uštipnutí hadom.

Ako na opuch

 

Aby postihnuté miesto toľko neopuchlo, priložte na neho v prírode rozdrvené lístky skorocelu alebo brečtanu. Doma môžete priložiť nastrúhaný zemiak, rozkrojenú cibuľu alebo vatu namočenú do jogurtu či octu. Najvhodnejšie prípravky však získate v lekárni, tie pôsobia nielen protizápalovo, ale aj tlmia bolesť, chladia a zároveň dezinfikujú. Pri ťažkej alergickej reakcii volajte záchranku.

Onion 1.jpg

Vretenica a jej uštipnutie

 

Vretenica človeka sama nikdy nenapadne. Zaútočí len v prípade, že je sama ohrozená, väčšinou však dáva prednosť úteku. Ak je človek zdravý, nie je pre neho uštipnutie zmije smrteľné, nebezpečné je u ľudí s oslabenou imunitou a alergiou. Pri uštipnutí sa okamžite objaví krvavý opuch. Postihnutý sa môže začať viac potiť, mať hnačku, zvracať alebo mu začne opúchať tvár, pery a jazyk. V najhoršom prípade dostane šok so zlyhaním srdca, pľúc a obličiek.

Prvá pomoc pri uštipnutí

 

Rozhodne ranu neškrťte,  nevytláčajte ani nevycucávejte z nej jed. Postihnutého človeka najprv upokojte a končatinu znehybnite, nad miestom uštipnutia umiestnite pružnú bandáž a zaistite čo najrýchlejší prevoz do nemocnice.

reklama:
reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 25. júla 2017

Podobné články

Odporúčame

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...