Ako vznikajú červené popraskané žilky a ako sa ich zbaviť?

Zdieľať
Popraskané žilky

Červené popraskané žilky nie sú žiadnou ozdobou, či už sa objavujú na tvári, alebo inde na tele.

Popraskané žilky
https://www.gettyimages.com/

Ako vznikajú? 

Predovšetkým v dôsledku zlej životosprávy. Ďalšími rizikovými faktormi je napríklad pravidelná fyzická záťaž, pri ktorej dochádza k väčšiemu prekrveniu kože po celom tele, striedaním extrémnych teplôt, ako je pobyt v prekúrenej miestnosti a následne vonku v mraze, ale aj saunovanie alebo častý pobyt na slnku.

K tvorbe rozšírených žiliek prispievajú aj dedičné sklony, objavovať sa môžu pri hormonálnej nerovnováhe, v puberte alebo menopauze.

Aj ochorenie môže mať vplyv

K tým patrí hlavne vysoký krvný tlak, kardiologické ochorenia, obezita či kožné choroby ako rosacea.

Spôsobovať ich môžu aj niektoré lieky. K vzniku rozšírených cievok v tvári tiež silne prispieva aj nadmerná konzumácia alkoholu, ostrých a horúcich jedál či kávy, stres, práca v horúčave a podobne. Všetky tieto okolnosti totiž vedú k zmršťovaniu sa opätovnému rozširovaniu cievneho riečiska, ktoré potom stráca svoju pružnosť.

Preto by sa ľudia so sklonmi k rozšíreným žilkám mali aspoň pokúsiť minimalizovať tieto rizikové faktory.

Ako sa ich zbaviť? 

Na tvári sa vyskytujú prevažne drobné červené cievky, ktoré idú pomerne dobre „vyzmizíkovať“ pomocou cievneho lasera.

Ak sa zároveň vyskytujú aj širšie modrasté cievky, odporúča sa kombinácia sklerotizácie s laserovým ošetrením. U každého môže byť postup trochu iný – záleží na individuálnom stave, anamnéze a podobne.

Všetko zhodnotí lekár pri prvej konzultácii s pacientom. Najvhodnejší čas pre zákrok je v chladnejších mesiacoch. Po ošetrení je nutné kožu premazávať hojivým krémom a vyvarovať sa uvedených rizikových faktorov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané