Ako vyzerajú potničky a ako ich liečiť prírodnou cestou?

Zdieľať
Potničky

Poznáme ich zvyčajne ako problém najmenších detí. U nich stačí naozaj málo, aby sa koža zaparila a vznikli na nej svrbivé vyrážky, vyplnené čírou tekutinou. Avšak v horúcich dňoch je možné na tento problém naraziť aj u dospelých.

Stačí len trochu menej priedušné oblečenie..

Potničky v zásade nie sú nijako nebezpečné . Nedajú sa prenášať dotykom ani nie sú infekčné. V návšteve verejných miest (napríklad kúpalísk pod.) Vás teda nijako neobmedzujú. Dokážu však poriadne svrbieť a ak sa do nich dostane infekcia, vedia potrápiť.

Potničky
https://www.gettyimages.com/

Ako vlastne vyzerajú potničky

Najčastejšie sa objavujú na trupe, chrbte, krku a ramenách . Ale možný je ich výsev kdekoľvek inde na tele. Ide o miesta, ktoré sa ľahko zaparí a to zvlášť vo chvíli, kedy na sebe máme nie práve úplne priedušné oblečenie. Často si ich prinesieme z výletu alebo zo športových aktivít.

Najskôr vyzerajú ako malé červenkasté škvrnky , neskôr sa premieňajú v malej pľuzgieriky , naplnené priehľadnou tekutinou . Ak nič neurobíme, budú nás niekoľko dní svrbieť. Potom pľuzgieriky prasknú, koža sa začne hojiť a nakoniec sa vo veľkých šupinách olúpe.

To je štandardný priebeh potničiek, pri ktorých nedošlo k žiadnemu zhoršeniu stavu napríklad vplyvom zanesenej infekcie . K tomu mimochodom hocikedy stačí naozaj málo – napríklad poškriabaniu so špinavými nechtami.

Bylinky liečenie potničiek urýchlia a zabránia komplikáciám

Úplne zásadné je u potničiek rýchla liečba . Ak zasiahnete do 24 hodín, výrazne tým skrátite čas, po ktorý sa budú hojiť. Nemusíte do lekárne . Bohato si vystačíte s tým, čo nájdete doma.

Z byliniek je možné použiť napríklad harmanček lekársky , lipu srdcovitú (alebo malolistá, je to jedno), kôru z dubu , repík lekársky , čierny čaj a pod. Vyberte si jednu z byliniek a pripravte z nej odvar. Tým potom potierajte postihnuté miesta a to až do doby, kedy potničky popraskajú a v koži začnú hojivé procesy.

Prikladať môžete ako teplý, tak i studený obklad . Studený uľavuje od svrbenia, avšak striedanie teplého a studeného obkladu urýchľuje v pokožke žiaduce hojivé procesy.

To sa hodí najmä na miestach, ktoré si inak hojí veľmi ťažko – napríklad triesla. Tu rozhodne striedanie obkladov o rôznej teplote odporúčame.

TIP:

Bylinky pomôžu aj v prípade, že sa vám podarilo do rany nechtiac zaniesť infekciu. Ak by sa však ťažkosti zhoršovali, pravdepodobne vám nezostane, než navštíviť lekára. Môžete sa tak vyhnúť vzniku nepekných jazvičiek, ktoré v niektorých prípadoch komplikované zhojenie kože po potničkách sprevádzajú.

Pomocník z kuchyne

Ak vyzerajú potničky naozaj škaredo, siahnite po kukuričnom škrobe alebo jedlej sóde . Ich použitie je jednoduché – postihnutú kožu stačí len ľahko zasypať. Predtým ju však umyte čistou studenou vodou a dobre osušte. Opakujte niekoľkokrát denne až do tej doby, kedy potničky začnú praskať a hojiť sa.

Dôležité je aj doliečenie potničiek

Až potničky popraskajú, nezabudnite na to, že je potrebné kožu tiež zregenerovať. Teraz už nepotrebujete z jej horných vrstiev odstraňovať prebytočnú vlhkosť, ale naopak zabrániť jej presušeniu. V tom vám môžu pomôcť napríklad prírodné oleje , votretie vo veľmi tenkej vrstve. Ak použijete premasťovacích prostriedkov príliš moc, hojenie tým naopak spomalíte. Úplne nevhodná je napríklad tradične používaná vazelína, ktorá upcháva póry.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané