Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako vyzerajú potničky a ako ich liečiť prírodnou cestou?

reklama:

Poznáme ich zvyčajne ako problém najmenších detí. U nich stačí naozaj málo, aby sa koža zaparila a vznikli na nej svrbivé vyrážky, vyplnené čírou tekutinou. Avšak v horúcich dňoch je možné na tento problém naraziť aj u dospelých.

Stačí len trochu menej priedušné oblečenie..

Potničky v zásade nie sú nijako nebezpečné . Nedajú sa prenášať dotykom ani nie sú infekčné. V návšteve verejných miest (napríklad kúpalísk pod.) Vás teda nijako neobmedzujú. Dokážu však poriadne svrbieť a ak sa do nich dostane infekcia, vedia potrápiť.

Potničky
www.gettyimages.com

Ako vlastne vyzerajú potničky

Najčastejšie sa objavujú na trupe, chrbte, krku a ramenách . Ale možný je ich výsev kdekoľvek inde na tele. Ide o miesta, ktoré sa ľahko zaparí a to zvlášť vo chvíli, kedy na sebe máme nie práve úplne priedušné oblečenie. Často si ich prinesieme z výletu alebo zo športových aktivít.

Najskôr vyzerajú ako malé červenkasté škvrnky , neskôr sa premieňajú v malej pľuzgieriky , naplnené priehľadnou tekutinou . Ak nič neurobíme, budú nás niekoľko dní svrbieť. Potom pľuzgieriky prasknú, koža sa začne hojiť a nakoniec sa vo veľkých šupinách olúpe.

To je štandardný priebeh potničiek, pri ktorých nedošlo k žiadnemu zhoršeniu stavu napríklad vplyvom zanesenej infekcie . K tomu mimochodom hocikedy stačí naozaj málo – napríklad poškriabaniu so špinavými nechtami.

Bylinky liečenie potničiek urýchlia a zabránia komplikáciám

Úplne zásadné je u potničiek rýchla liečba . Ak zasiahnete do 24 hodín, výrazne tým skrátite čas, po ktorý sa budú hojiť. Nemusíte do lekárne . Bohato si vystačíte s tým, čo nájdete doma.

Z byliniek je možné použiť napríklad harmanček lekársky , lipu srdcovitú (alebo malolistá, je to jedno), kôru z dubu , repík lekársky , čierny čaj a pod. Vyberte si jednu z byliniek a pripravte z nej odvar. Tým potom potierajte postihnuté miesta a to až do doby, kedy potničky popraskajú a v koži začnú hojivé procesy.

Prikladať môžete ako teplý, tak i studený obklad . Studený uľavuje od svrbenia, avšak striedanie teplého a studeného obkladu urýchľuje v pokožke žiaduce hojivé procesy.

To sa hodí najmä na miestach, ktoré si inak hojí veľmi ťažko – napríklad triesla. Tu rozhodne striedanie obkladov o rôznej teplote odporúčame.

TIP:

Bylinky pomôžu aj v prípade, že sa vám podarilo do rany nechtiac zaniesť infekciu. Ak by sa však ťažkosti zhoršovali, pravdepodobne vám nezostane, než navštíviť lekára. Môžete sa tak vyhnúť vzniku nepekných jazvičiek, ktoré v niektorých prípadoch komplikované zhojenie kože po potničkách sprevádzajú.

Pomocník z kuchyne

Ak vyzerajú potničky naozaj škaredo, siahnite po kukuričnom škrobe alebo jedlej sóde . Ich použitie je jednoduché – postihnutú kožu stačí len ľahko zasypať. Predtým ju však umyte čistou studenou vodou a dobre osušte. Opakujte niekoľkokrát denne až do tej doby, kedy potničky začnú praskať a hojiť sa.

Dôležité je aj doliečenie potničiek

Až potničky popraskajú, nezabudnite na to, že je potrebné kožu tiež zregenerovať. Teraz už nepotrebujete z jej horných vrstiev odstraňovať prebytočnú vlhkosť, ale naopak zabrániť jej presušeniu. V tom vám môžu pomôcť napríklad prírodné oleje , votretie vo veľmi tenkej vrstve. Ak použijete premasťovacích prostriedkov príliš moc, hojenie tým naopak spomalíte. Úplne nevhodná je napríklad tradične používaná vazelína, ktorá upcháva póry.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 15. júla 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.