Ako vyprať "neodstrániteľné" škvrny?

Zdieľať
Untitled 1 recovered.jpg

Sú škvrny, ktoré odolajú aj niekoľkonásobnému vypraniu. Ale predsa kvôli nim neprestanete nosiť svoju obľúbenú blúzku alebo nevyhodíte nohavice! Čo vyskúšať ešte pár trikov?

Krv, pot, mastnota, rúž a víno. To sú najväčšie „držiaky“, ktorých sa je umenie zbaviť. Práve preto sme pre vás pripravili niekoľko osvedčených rád, ako na to.

Can ink removed after washing drying stained clothes_8ed043c63cc7349b.jpg

Predovšetkým rýchlosť 

Prvou zásadou čistenia škvŕn – bez ohľadu na to, kde sú a od čoho, je vždy a hlavne rýchlosť. Ak nedáte škvrne dosť času, aby sa vsiakla do materiálu alebo uschla, máte spolovice vyhrané. Takže ihneď priložte nejaký savý materiál, postačí papierovú vreckovku, obrúsok. Na škvrnu nie je dobré tlačiť ani ju intenzívne trieť.

Škvrny od krvi

V prípade odstraňovania týchto škvŕn platí pravidlo rýchlosti dvojnásobne. Ak budete rýchli, potom postačí väčšinou studená voda – na krv nikdy nepoužívajte vodu teplejšiu ako 40 ° C. Môžete do nej pridať aj trochu enzymatického prášku alebo mydla. Zaschnutú krv namočte a posoľte. Pre namáčaní môžete použiť aj biely ocot, bórax alebo trojpercentný roztok peroxidu vodíka, ktorý je ale vhodný len pre biele a odolné materiály, lebo ich vybieli.

Škvrny od potu

Tak to je odolný súper a môže sa stať, že si s ním neporadí ani čistiareň. V čistiarni s vhodnými  prípravkami možno takéto škvrny odstrániť. Niekedy je však už látka odevu agresívnym potom odfarbená, a teda neodvratne poškodená. Chúlostivé sú najmä ľanové, plátené alebo jemné hodvábne materiály. Po vyčistení a odstránení potu zostanú kontúry bielej alebo svetlejšej farby.

Nemusíte nechávať svoje obľúbené biele tričko v skrini len preto, že na ňom sú škvrny od potu. Možno je vďaka nasledujúcim radám konečne vyperiete.

Pot sám o sebe je číra tekutina, ktorú nie je cítiť. Zápach vzniká až vo fáze jeho rozkladu. Pach potu si nesiete v génoch, ovplyvňuje ho aj stres, choroba.

Stains tshirt removal.jpg

Čím odstrániť škvrny potu?

Pot z akéhokoľvek textilu je potrebné dostať čo najrýchlejšie, aby nemohol na látku pôsobiť. Stačí oblečenie namočiť do vlažnej vody s mydlom alebo trochou tekutého pracieho prášku – prepotené oblečenie nestačí len „vyvetrať“.

Pokiaľ na oblečení už škvrny od potu máte, potom musíte postupovať podľa toho, či ide o biele, či farebné prádlo. Niektoré metódy na odstránenie škvŕn môžu poškodiť zafarbenie, takže si vlastne moc nepomôžete.

  • Prášok na bielizeň – na bielu bielizeň môžete použiť klasický prášok. V prípade starších škvŕn z neho urobte za pomoci vody kašičku, ktorú votrite do látky v oblasti škvrny, a potom namočte na niekoľko hodín do vlažnej vody. V prípade farebnej látky zvoľte tekutý prací prostriedok na farebnú bielizeň (alebo na čiernu).
  • Jadrové mydlo – klasické jadrové  mydlo je tiež vhodným riešením na odstránenie škvŕn, bez toho aby ste sa museli báť o farby textilu. Na škvrny od potu funguje aj mydlo žlčové.
  • Soľ to bola zbraň našich babičiek. Hrsť soli do litra vody a oblečenie v tomto roztoku namáčať pred klasickým vypraním. Soľ môžete použiť aj na odstránenie týchto škvŕn zo svetrov.
  • Kyselina citrónová – je vhodná na biele i farebné prádlo. Škvrny od potu môžete odstrániť vďaka kúpeľu, ktorú pripravíte asi z 10 g kyseliny citrónovej na liter horúcej vody. Oblečenie do neho namočte minimálne na hodinu pred tým, než ho dáte normálne vyprať. Použiť môžete aj citrónovú šťavu.
  • Ocot – proti zápachu a škvrnám pomôže aj kúpeľ v octovom roztoku. Môžete použiť ocot vínny aj kvasný liehový. Dajte ho zhruba tri lyžice na liter vody a bielizeň po niekoľkohodinovom odmáčaní normálne vyperte.
  • Jedlá sóda – naneste ju len na škvrny, ktoré ste ale predtým namočili. Sódu je potrebné nechať pôsobiť ideálne cez noc.
  • Čpavok – môžete použiť roztok z desiatich dielov vody a jedného dielu amoniaku, ktorý necháte krátko pôsobiť, a potom vyperiete v ruke s mydlom alebo práškom.
  • Chlór – jeho použitie je rizikové, pretože môže látku vybieliť príliš, alebo ju aj v prípade umelých vlákien poškodiť. Preto ho voľte len ako výnimočné riešenie pre biely textil a skúšajte čo najväčšie riedenie.
  • Lieh- zhruba desaťpercentným liehovým roztokom môžete potierať aj škvrny na farebnom oblečení.
  • Čistiareň – ak si nie ste istí, potom sa zverte odborníkom. Ani čistiareň nie je v tomto prípade 100% istota. Pri odovzdávaní odevu na zašpinenia potom výslovne upozornite. Kvalitná čistiareň vám dopredu oznámi, či je odstránenie vôbec možné a nakoľko. Aj tak je nutné počítať s tým, že na odeve zostane zosvetlenie, alebo naopak tmavšia škvrna.

Škvrny od vína

Víno vysajte papierovým obrúskom a čo najrýchlejšie posypte soľou, ktorú po chvíli odstránite. Ako prvá pomoc je možné použiť minerálku – tou škvrnu polejte a potom vysušte obrúskom. Na čistenie môžete použiť aj mydlovú vodu. Bavlnu možno prevariť v mlieku, ktoré víno tiež odstráni. Zaschnutú škvrnu od vína pomôže vyčistiť voda s trochou čpavku. Červené víno odstráni víno biele, ktorým fľak očistíte, potom posolíte a necháte pôsobiť. Po vypraní by mala škvrna zmiznúť.

How to remove red wine stain header fb.jpg

Škvrny od rúžu

Veľmi záleží na tom, o aký rúž, a hlavne aký materiál ide. Väčšinou by takáto škvrna mala zmiznúť potom, čo z nej mastnotu odstránite liehom. Látku položte na savú podložku a nanášajte lieh napríklad vatičkou – podložku meňte, aby bola čistá. Potom dajte vyprať. Použiť možno aj terpentín, benzín.

Škvrny od tuku

S odstránením mastnoty vám pomôže lieh, benzín alebo terpentín (pri jeho použití vždy dočistite benzínom), ale napríklad aj kukuričný škrob, ktorým ju posypte a asi po štvrť hodine ho odstráňte. Pomôže aj prípravok na umývanie riadu, ktorý necháte chvíľu pôsobiť – v každom prípade buďte nežní, netlačte a nedrhnite škvrnu, len miesto trite.

Mastné škvrny môžete vyčistiť maslom. Ľahko sa odstraňuje a vezme so sebou aj húževnaté škvrny od tuku, téru a živice. Namažte na ne trochu masla. Nechajte pôsobiť, potom škvrnu oškriabte a nakoniec ošetrite trochou benzínu alebo sprejom na škvrny s technickým benzínom.

Maxresdefault.jpg
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané