Rozčuľujú vás nevzhľadné škáry v kúpeľni medzi dlaždičkami? Máme pre vás hneď niekoľko tipov, ako ich jednoducho a účinne vyčistiť bez toho, aby ste sa zbytočne nenadreli!
Čistá a rozžiarená kúpeľňa je základom každej domácnosti. Bohužiaľ je vzhľadom na časté využívanie pomerne náchylná k vzniku rôznych druhov škvŕn a plesní. Preto sa treba o ňu pravidelne starať. Ako si poradiť so zažltnutými alebo zašlými škárami medzi obkladmi? Prácu si uľahčíte, keď použijete prostriedky, ktoré sú osvedčené a naozaj fungujú. A navyše máte mnohé z nich určite doma. Ktoré sú to?
Ako vyčistiť zažltnuté škáry v kúpeľni? To sa dozviete aj z nasledujúceho videa:
Najprv odstráňte povrchovú špinu
Bohužiaľ aj tie najbelšie škáry sa postupom času pokryjú mydlovými nánosmi, nečistotami, hrdzou či plesňami. Postupne získavajú šedý, žltkastý či žltohnedý nádych. Než začnete čistiť samotné škáry, odstráňte zo všetkých dlaždicových plôch najskôr povrchový prach a mastnotu. Použite na to handričku namočenú v teplej octovej vode.
Pracujte po častiach
Akonáhle sú dlaždičky zbavené povrchovej špiny, môžete sa pustiť do čistenia jednotlivých škár. Pracujte postupne a rozdeľte si plochy na sektory. Práca bude systematickejšia a pôjde vám lepšie od ruky.
Siahnite po jedlej sóde
Medzi preverené prostriedky našich babičiek patrila vždy jedlá sóda. Zriedením s trochou vody si z nej vyrobíte čistiacu pastu, ktorú treba naniesť na škáry. Môžete k tomu využiť starú zubnú kefku. Pastu nechajte pôsobiť asi pol hodiny a potom môžete začať škáry zľahka drhnúť štetinami. Silu sódy je možné posilniť aj pár kvapkami octu. Nakoniec opláchnite škáry čistou vodou a nechajte uschnúť.
Dokonalý mix
Ešte účinnejší roztok vznikne, keď zmiešate ½ pohára jedlej sódy, 1/3 pohára citrónovej šťavy, ¼ pohára 9% octu a 7 pohárov teplej vody. Všetko riadne premiešajte. Následne otvorte v kúpeľni okná a dvere a naneste túto zmes pomocou hubky na škáry. Nechajte pôsobiť minimálne 20 minút a potom postupujte rovnako ako v predchádzajúcom prípade s pomocou zubnej kefky.
Zmiešajte sódu s bielidlom na bielizeň
Ďalším osvedčeným prostriedkom na znečistené škáry v kúpeľni je zmes ¼ hrnčeka bielidla na bielizeň s ¾ hrnčeka jedlej sódy a pár kvapkami vody. Vzniknutú hmotu naneste na škáry a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Potom známym spôsobom kefkou drhnite a opláchnite čistou vodou.
Bieliaca zubná pasta alebo odlakovač
Na čistenie zašlých škár môžete využiť aj zubnú pastu. Tá obsahuje bieliace látky, zároveň kúpeľňu príjemne prevoniate. Postup je rovnaký ako v predchádzajúcich prípadoch. Ak máte doma k dispozícii odlakovač na nechty obsahujúce acetón, môžete zažranú špinu zlikvidovať aj s jeho pomocou.
Zdroj: www.vladcemopu.cz, www.rady-kutilum.com, www.homeincube.cz
Ako vyčistiť v kúpeľni zažltnuté škáry medzi obkladmi? Úžasne funguje obyčajná sviečka
Udržať kúpeľňu krásne čistú, lesklú a bez odpudivých zažltnutých škár medzi dlaždicami je trochu boj. Zvlášť, pokiaľ sa jedná o kúpeľňu staršiu a škáry nie sú v najlepšej kondícii. Keď sa k zažltnutiu pridá ešte pleseň, treba konať ihneď. Prejasnite kúpeľňu obyčajnou sviečkou. Ako?
Vlhkosť v kúpeľni prispieva k vzniku plesní a k zažltnutiu škár medzi dlaždicami, čo kúpeľni na kráse rozhodne nepridá. Ako si jednoducho poradiť s nečistotou na obkladoch kúpeľne? Ide to aj bez chémie a veľmi efektívne.
Zázrak menom nano hubka
Naozaj skvelým vynálezom je takzvaná nano hubka. Pri troche hľadania na ňu narazíte v takmer každej drogérii. Malý nano zázrak dokáže vyčistiť aj tú najhúževnatejšiu špinu a naozaj skvele funguje práve na také horšie dostupné miesta, ako sú práve škáry v kúpeľni či v kuchyni. Ako ľahké je nano hubku použiť sa pozrite na video na YouTube kanáli Nanie_sk:
Osvedčená klasika
Nechcete používať agresívne čistiace prostriedky z drogérie? Stavte na pomocníkov zo špajze! Vezmite si k ruke ocot alebo jedlú sódu. Väčšina návodov káže zmiešať trochu kryštalického prášku a zaliať octom. Šumivý efekt je skvelý pohľad, avšak z chemického hľadiska so zmiešaním týchto dvoch diablov na špinu pripravíte o vytúžený účinok.
Jednoducho použite ocot a sódu zvlášť. Ocot je kyselina a sóda zásada, ak ich zmiešate dohromady, ich sila sa vzájomne zneutralizuje. Preto je jednoducho lepšie použiť sódu ako prvú. Navlhčené kryštáliky budú fungovať ako jemný peeling, potom môžete na dočistenie a dezinfekciu použiť zase silu octu.
Zvyšky citróna nevyhadzujte
Podobnú službu ako ocot vám urobí aj citrón, kde je účinnou látkou kyselina citrónová. Aj pri citróne platí použitie bez zmiešania so sódou. Až si teda budete nabudúce robiť čaj s citrónom, dužinu so zvyškami šťavy nevyhadzujte a jednoducho jej škáry vyleštite.
Ako pomôže obyčajná sviečka?
Akonáhle sa vám podarí tie najhrubšie nečistoty mechanicky odstrániť, nechajte škáry uschnúť. Potom si vezmite k ruke bielu parafínovú sviečku a tupým koncom škáry niekoľkokrát prejdite. Vosk dodá škáram stratený lesk, prežiari ich a navyše na nich zanechá ochranný film. Voda bude po vosku jednoducho stekať preč a škáry nebudú tak náchylné na žltnutie a vznik plesní.
Zdroj: www.dumazahrada.cz, www.sanitino.cz