Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako vybrať ten správny bazén?

Beach sea water girl hair play 962157 pxhere.com_.jpg
Foto: Hawaj.sk

Rozhodli ste sa, že už nebudete za kúpaním nikam jazdiť, ale si do záhrady zaobstaráte vlastný bazén? Tápate v ponuke a neviete, čo je naozaj dôležité nepodceniť a čo naopak nemusíte toľko riešiť? Poradíme vám.

Kúpa bazéna je pomerne veľká investícia. Na druhú stranu, bazén si nekupujete každý deň, ale očakávate, že vám nejakú tú sezónu vydrží. Ako vybrať bazén, ktorý vám bude dlho a bezchybne slúžiť?

Druhy bazénov

Keď začnete premýšľať o zriadení bazénu, prvé, čo vás napadne, je otázka, či chcete bazén nadzemný alebo zapustený do zeme.

Nadzemné bazény predstavujú lacnejšiu alternatívu. Sú flexibilné z hľadiska umiestnenia, ľahko sa inštalujú, ich životnosť je oproti zapusteným bazénom kratšia. Delíme ich na nafukovacie, plastové, fóliové s kovovou konštrukciou a samonosné bazény.

Zapustené bazény sú finančne náročnejšie, odmenia sa vám však vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou. Môžete ich zastrešiť a skvele si v nich zaplávate. Vyberať si môžete medzi

 • Betónovými
 • Fóliovými
 • Laminátovými
 • Plastovými
 • Plechovými

zapustenými bazénmi.

Na čo sa zamerať pri výbere bazéna

Ponuka bazénov na trhu je pomerne široká, môže byť náročné zorientovať sa v nej. Bazény sú dostupné v rôznych veľkostiach, tvaroch aj materiáloch. Na čo sa pri výbere bazéna zamerať?

Kam bazén umiestnite?

Akonáhle sa pre bazén rozhodnete a ujasníte si, koľko do neho chcete investovať, príde na rad výber miesta. Do akej časti záhrady bazén postaviť?

 • Súkromie je na prvom mieste. Bazén postavte tam, kde budete chránení pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich.
 • Postavte ho na slnečné miesto, pozor aj na tieň, ktorý vrhá dom.
 • Okolo bazéna by mal byť dostatočný priestor pre umiestnenie ležadiel, filtrácie, solárneho panelu, tepelného čerpadla a pod.
 • Miesto pre bazén by malo byť v závetrí.
 • Pozor na blízkosť stromov. Nafúkané listy môžu kaziť vodu.
 • Priestor okolo bazéna by mal byť spevnený, aby ste do vody nezaniesli trávu, hlinu a pod.
 • Padla vaša voľba na zastrešený bazén? Možno oceníte blízkosť vchodu do domu. Vďaka zastrešenému bazénu si totiž môžete kúpaciu sezónu značne predĺžiť.

Ako pripraviť podklad pod bazén?

Plocha pod bazénom musí byť úplne rovná. Nerovnosti vyrovnajte buď ďalšou zeminou či pieskom, alebo prebytočnú zeminu vykopte. Keby ste to neurobili, na jednej strane bazéna by mohla voda pretekať a na druhej by bola ledva plytčina pre deti.

Náš tip: Rovnosť terénu skontrolujte vodováhou.

Nezabudnite z plochy odstrániť všetky kamienky, vetvičky a ďalšie nechcené predmety. Pod samotný bazén položte geotextíliu, prípadne inú podložku určenú pod bazén.

Na záver upravte okolie. Okolo bazéna oceníte protišmykovú dlažbu, vhod vám iste príde aj solárna sprcha a miesto pre záhradný nábytok.

Keď máte toto všetko pripravené, nastal čas na inštaláciu bazéna. Rozložte ho a hodinu počkajte, než materiál zmäkne. Nainštalujte filtráciu a postavte bazén.

Aký bazén je pre vás ten pravý?

Niekto má malú záhradu, iný veľkú. Niekto sa chce v bazéne len osviežiť, iný tam plánuje plávať a skákať šípky a saltá. Pri výbere bazéna je potrebné zamyslieť sa aj nad tým, kto sa v ňom bude kúpať – len dospelí, alebo aj malé deti? Budete bazén prevážať napríklad aj na chatu? Alebo bude niekoľko sezón na rovnakom mieste? To všetko je potrebné zvážiť, než sa pre bazén finálne rozhodnete.

Viete, že v guľatom bazéne si nezaplávate, navyše nedokáže dostatočne využiť zabratú plochu záhrady?

Nezabúdajte na filtráciu

Kto by sa chcel kúpať v nevábne páchnucej zelenej vode? Čistá voda je základom každého bazéna a základom pre čistú vodu je vhodne zvolená filtrácia. Vybrať si môžete medzi kartušovou a pieskovou filtráciou. V čom sa líšia?

Kartušová filtrácia je cenovo dostupná a vhodná pre menšie nadzemné bazény do 8 m3. K bazénu je napojená prostredníctvom dvoch hadíc, poháňa ju elektrina. Dôležité je pravidelne vymieňať kartušovú vložku.

Piesková filtrácia je zárukou krištáľovo čistej vody vo všetkých bazénoch. Z finančného hľadiska je o niečo náročnejšia ako kartušová filtrácia. Jej výhodou je takmer bezúdržbová prevádzka. Vodu filtruje cez kremičitý piesok, ktorý stačí vymeniť približne raz za dva roky. Medzitým je potrebné ho pravidelne preplachovať.

Viete, že filtrácia by mala bežať aspoň dvakrát denne, vždy približne 4 hodiny?

Náš tip: Aké ďalšie príslušenstvo iste oceníte?

 • Schodíky (Ako inak by ste do bazéna vchádzali?)
 • Bazénový vysávač, ktorým z dna odstránite nečistoty.
 • Solárny ohrev pre príjemnejšiu teplotu vody.
 • Krycia plachta, ktorá bazén ochráni pred nečistotami ako prach, hmyz, dážď a lístie.

Zastrešenie predĺži kúpaciu sezónu

Chcete sa kúpať aj na jeseň alebo v lete počas nepriaznivého počasia? Zastrešte bazén. Voda bude o pár stupňov teplejšia, kúpaciu sezónu si predĺžite až o šesť mesiacov. Môžete si vybrať medzi sklopným zastrešením s kĺbmi a zastrešením bez kĺbov, kam vstupujete dverami.

Dôležitá je aj správna starostlivosť o vodu

Bez chémie sa to nezaobíde. Aj keď totiž upravíte sladkú vodu na slanú, pH budete musieť nejako regulovať. Ako sa o vodu v bazéne starať?

 • Základom je správna hodnota pH. Podľa nej spoznáte, aké prípravky máte pre čistenie vody použiť.
 • Kontrolujte aj tvrdosť vody, ktorá by nemala prekročiť 18 ° N.
 • Voľný chlór by sa mal pohybovať medzi 0,3 a 0,6 mg / l.
 • Ideálne rozmedzie pre zásaditosť vody je 80-120 ppm.
 • Piesok vo filtrácii pravidelne preplachujte.
 • Hrubé nečistoty z hladiny vyberte sieťkou, z dna odstráňte bazénovým vysávačom.
 • Nezabúdajte ani na dezinfekciu vody. Najčastejšie sa používa chlór, osoby s citlivou pokožkou však ocenia bezchlórovú bazénovú chémiu.
 • Zakalila sa voda? Použite prejasňovač.
 • Objavili sa vo vode riasy? Siahnite po prípravkoch proti tvorbe rias.

Náš tip: Chcete mať vodu bez rias, vírusov a baktérií aj bez používania chémie? Zvážte kúpu UV lampy alebo ionizátora, ktorý bude do vody uvoľňovať ióny striebra a zabráni tak ich tvorbe.

Informačný servis

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 22. marca 2021
K téme , ,

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.