Ako včas rozpoznať cukrovku?

Zdieľať
00 31.jpg

Ako spoznať cukrovku? Cukrovka vzniká v dôsledku nedostatku tvorby inzulínu. Ak nefungujú dostatočne bunky pankreasu, ktoré tento inzulín produkujú, jedná sa o diabetes prvého typu. Optimálna hladina cukru v ľudskom tele je okolo päť mmol na liter krvi. Ak je to cez sedem, je to signál práve pre nechcenú cukrovku. Vznik cukrovky súvisí teda s tvorbou inzulínu v pankrease. Buď sa ho tvorí málo alebo žiadny, alebo je produkovaný, ale telo naň nereaguje tak, ako by malo. Potom sa cukor v krvi nevie spáliť.

Aké sú príznaky cukrovky?

Väčšinou je hneď nespoznáme, pretože cukrovka prebieha skryto. U prvého typu cukrovky obvykle prestane stačiť množstvo inzulínu potrebné na spracovanie cukru v tele. Cukor sa dostáva do moču, kde sa pozná laboratórne. Hovoríme o zvýšenej glykémiu. Diabetes druhého stupňa vzniká ešte pomalšie. Náchylné sú osoby s nadváhou, vysokým cholesterolom, nedostatkom pohybu, ktoré pijú alkohol, fajčia a žijú v strese.

Ako cukrovku spoznáme?

Máme stále smäd a často a výdatne moču. To je dôsledok zle fungujúcich obličiek, ktoré nedokážu cukor udržať. Vyššia hladina glykémie znamená viac moču. Stále viac chudneme a sme unavení. Ak sa totiž glukóza nedostane do buniek, začnú trpieť nedostatkom vnútornej energie, ktorú si potom zaisťujú rozkladom tukov. Preto sme malátni a unavení bez chuti do života.

Ak sa cukrovka nelieči, cítime acetón. Je to odpadová látka vznikajúca katabolizmom tukov a uvoľňovaním požadovanej energie. Odpadové látky potom okysľujú vnútro nášho tela a ovplyvňujú niektoré chemické reakcie a látkovú výmenu. Niekedy dochádza k poruchám vedomia. Pri rýchlejšom postupe choroby sa človek zdá byť zmätený či opitý. Dostavujú sa bolesti brucha, nechutenstvo a pocity chrípkového ochorenia.

Ďalším varovným signálom je letargia, apatia, slabosť, prudké dýchanie, čo v extrémnych prípadoch vedie k stavu bezvedomia, diabetickej kómy a smrti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané