Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako včas rozpoznať cukrovku?

reklama:
00 31.jpg

Ako spoznať cukrovku? Cukrovka vzniká v dôsledku nedostatku tvorby inzulínu. Ak nefungujú dostatočne bunky pankreasu, ktoré tento inzulín produkujú, jedná sa o diabetes prvého typu. Optimálna hladina cukru v ľudskom tele je okolo päť mmol na liter krvi. Ak je to cez sedem, je to signál práve pre nechcenú cukrovku. Vznik cukrovky súvisí teda s tvorbou inzulínu v pankrease. Buď sa ho tvorí málo alebo žiadny, alebo je produkovaný, ale telo naň nereaguje tak, ako by malo. Potom sa cukor v krvi nevie spáliť.

Aké sú príznaky cukrovky?

Väčšinou je hneď nespoznáme, pretože cukrovka prebieha skryto. U prvého typu cukrovky obvykle prestane stačiť množstvo inzulínu potrebné na spracovanie cukru v tele. Cukor sa dostáva do moču, kde sa pozná laboratórne. Hovoríme o zvýšenej glykémiu. Diabetes druhého stupňa vzniká ešte pomalšie. Náchylné sú osoby s nadváhou, vysokým cholesterolom, nedostatkom pohybu, ktoré pijú alkohol, fajčia a žijú v strese.

Ako cukrovku spoznáme?

Máme stále smäd a často a výdatne moču. To je dôsledok zle fungujúcich obličiek, ktoré nedokážu cukor udržať. Vyššia hladina glykémie znamená viac moču. Stále viac chudneme a sme unavení. Ak sa totiž glukóza nedostane do buniek, začnú trpieť nedostatkom vnútornej energie, ktorú si potom zaisťujú rozkladom tukov. Preto sme malátni a unavení bez chuti do života.

Ak sa cukrovka nelieči, cítime acetón. Je to odpadová látka vznikajúca katabolizmom tukov a uvoľňovaním požadovanej energie. Odpadové látky potom okysľujú vnútro nášho tela a ovplyvňujú niektoré chemické reakcie a látkovú výmenu. Niekedy dochádza k poruchám vedomia. Pri rýchlejšom postupe choroby sa človek zdá byť zmätený či opitý. Dostavujú sa bolesti brucha, nechutenstvo a pocity chrípkového ochorenia.

Ďalším varovným signálom je letargia, apatia, slabosť, prudké dýchanie, čo v extrémnych prípadoch vedie k stavu bezvedomia, diabetickej kómy a smrti.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 11. septembra 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.