Vadí vám rosenie okien, cez ktoré nie je vidieť? Alebo hlavne to, že sa na nich voda zráža a vlhnú okolité steny? Naučte sa pracovať s vlhkosťou a vyskúšajte aj triky našich babičiek.
Rosenie okien nie je nič iné ako krásny dôkaz toho, ako sa pary v ovzduší zrážajú na chladnejších povrchoch. Ideálny učebnicový príklad, ako jav vysvetliť deťom, ale nerobí radosť dospelým. Vlhkosť v bytoch totiž nesvedčí nič dobré a vedie k rastu plesní. Tie nemusia byť na prvý pohľad viditeľné, a napriek tomu predstavujú veľký zdravotný problém.
Čo všetko môže spôsobiť rosenie okien a čo si s tým počať, vám poradí autorka z kanála Michaela Rigová | Poradkyňa pre domácnosti | Upratovanie, ktorá sa venuje čistiacim prostriedkom a starostlivosti o domov.
Vyriešte problém preventívne
Čo radia profesionáli? Orosené okná sú síce dôkazom toho, že okná a rámy dobre izolujú, ale voda na ráme či parapete môže znamenať pomerne veľký problém. Ak máte plastové okná a pozorujete kvapôčky vody v priestore medzi sklami, mali by ste okná reklamovať. Priestor medzi sklami by mal byť nielen perfektne zaizolovaný, ale aj naplnený špeciálnymi plynmi.
Správne vetranie
Vráťme sa ale späť k vonkajšej vlhkosti okien. Rosenie okien môžete redukovať mnohými spôsobmi. Tým celkom najjednoduchším je časté vetranie. Ideálne otvorte okná naprieč bytom, aby sa všetok vzduch vymenil, tj aspoň 5 minút. Nejde rozhodne len o pary v kuchyni alebo kúpeľni. Vzdušná vlhkosť sa drží aj za nábytkom a v rohoch miestností celého bytu. Dôležité je preto aj voľnejšie rozmiestnenie nábytku, aby bolo možné lepšie prúdenie vzduchu. Vetrať je vhodné ráno aj večer. Mikro ventilácia okien nie je v zimnom obdobnej vhodná.
Zapnite digestor
Rosenie významne redukuje aj optimálne vykurovanie v byte. Aj keď sú mnohí zvyknutí na pomerne vysoké teploty cez celú zimu, dostatočná a ideálna je teplota okolo 22 °C. Obmedzenie vlhkosti v byte môže byť náročné, ale nie je nemožné. Ak varíte, používajte pokrievky a majte zapnutý digestor. V kúpeľniach používajte ventilátor alebo vetrajte, keď nie počas, tak rozhodne po kúpeli či vysprchovaní. Snažte sa minimalizovať sušenie vypranej bielizne v byte.
Lapače vlhkosti
Ďalšou možnosťou sú aj lapače vzdušnej vlhkosti, ktoré majú mnoho podôb. Funkčné sú rozhodne tablety, ktoré zavesené nad hlbokou miskou absorbujú vzdušnú vlhkosť, tak tabletu pomaly rozpúšťa a miska tekutinu zachytáva. Vody v okolí okien a rámov sa určite zbavujte aj stieraním prípadne položením savého materiálu, ktorý budete denne meniť za suchý.
Babské rady
Ak vás trápi samotné orosenie, potom môžete skúsiť použiť na umývanie okna zubnú pastu alebo holiacu penu. Oba čistiace prostriedky vám pomôžu nielen k lesklej okennej tabuľke, ale aj mierne bránia zrážaniu vďaka mikrofilmu, ktorý na skle zanechajú. Nedochádza potom k zahmleniu, ale rovnako sa voda na chladnom skle vyzráža. Je však cez okná sále dobre vidieť.
O niečo lepšie výsledky budete mať s roztokom liehu a glycerínu. Na desať odmeriek liehu budete potrebovať jednu glycerínu. Týmto roztokom umyte okná a dobre vyleštite do sucha novinami, jelenicou alebo vhodnou mikrovláknovou utierkou.
Aj tento jednoduchý prípravok pomôže dočasne chrániť sklo pred zahmlením aj zrážaním vody. Neskôr prípadne umývanie zopakujte a obnovte mikrofilm na okennej tabuľke podľa potreby.