Čučoriedky majú adstringentné účinky, a preto sa užívajú aj pri kolikách a hnačkách…
Vďaka obsahu resveratrolu majú tiež antioxidačné a antibakteriálne účinky a nové výskumy naznačujú, že dokážu zvýšiť aktivitu niektorých antiretrovírusových liečiv. V Nemecku boli popísané vynikajúce výsledky pri liečbe infekcie spôsobenej baktériou Escherichia coli .
Ich antibakteriálny účinok sa prejavuje už v žalúdku, kde potláčajú choroboplodné zárodky. Liečia črevné infekcie a tlmia ťažkosti vyvolané hemoroidami. Niektorí liečitelia však varujú pred dlhodobým užívaním. Plody a čaj z lístia zvyšujú odolnosť voči radiácii a napomáhajú pri tlmení nikotínovej abstinencie, pretože podporujú tvorbu dopamínu. Preto sú vhodným doplnkom pri odvykacích kúrach fajčiarov.
Odvar z plodov pripravíme z polievkovej lyžice sušených čučoriedok, ktoré prelejeme štvrť litrom vriacej vody – má veľmi príjemnú farbu aj chuť.
Pri zápale hrubého čreva sa odporúča odvar z 60 g sušených plodov, ktoré zalejeme litrom studenej vody a na miernom ohni povaríme 5 minút. Potom plody zlejeme a vylisujeme, zmiešame a znova prefiltrujeme. Pijeme po dúškoch po celý deň.
Čučoriedkovú tinktúru pripravíme pomerne netradičným spôsobom:
Pohár so zabrúseným uzáverom naplníme čerstvými čučoriedkami a zalejeme osemdesiatpercentným liehom. Uzavrieme a necháme päť týždňov stáť na teplom mieste v polotieni. Potom obsah precedíme a nalejeme do tmavej fľaše. K užívaniu sa odporúča jedna až dve čajové lyžičky denne.
Odvar z listov
Odvar z listov pripravíme z polievkovej lyžice sušených listov, ktoré necháme asi pol minúty povariť v pol litri vody. Pijeme ho celý deň z termosky po dúškoch.