Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako uskladniť mrkvu na zimu

reklama:

Kedy je vhodné mrkvu vybrať zo zeme, a aká je tá najvhodnejšia na zimné uskladnenie..?

Mrkvu zberáme predovšetkým keď je zrelá..To zistíme tak, že jej spodné lístky začnú žltnúť..

3415560 maxresdefault 1.jpg

Najlepšie je ju zberať až tesne pred konzumáciou. Ale prv než prídu mrazíky, treba sladké korene zo záhonov vybrať všetky.

Ak je úroda bohatá, do chladničky sa nezmestí. Našťastie ešte pred vznikom chladničiek naši predkovia vymysleli dômyselné spôsoby, ako mrkvu uchovať dlho čerstvú.

Kým neprídu silnejšie mrazy, vydrží mrkva v dobrom stave aj na záhonoch, najmä ak sú zvrchu prikryté izolačnou vrstvou slamy, lístia a podobne. Lenže ak sa počasie zmení, aj otužilá mrkva utrpí škodu a zo zamrznutej zeme ju navyše nebude možné dobre vyťahovať.

Navyše ju ohrozujú škodcovia, zvlášť hlodavce si na nej pred zimou radi pochutnajú. Preto je lepšie uskladniť ju do bezpečia.

5142679 kak xranit morkov zimoj v pogrebe ili podvale luchshie sovety2.jpg

Piesok miesto chladničky

Mrkvu po zbere nečistite od zeminy, ktorá ju chráni pred vysychaním. Odstráňte ju až tesne pred použitím.

Jednoduchým spôsobom našich predkov, ako uchovať mrkvu dlho čerstvú, je skladovanie v piesku.

Tento recept sa používa stále.

  • Drevené, prípadne iba lepenkové škatule sa umiestnia na čo najchladnejšie miesto, kde však nemrznú. Okrem pivníc môžu byť vhodné aj garáže, priestranné chodby.
  • Na vhodnú podlahu v pivnici, hlinenú či betónovú, možno mrkvu ukladať aj priamo.
  • V debničkách aj na zemi  mrkvu presypávame pieskom tak, aby sa vzájomne nedotýkali.
  • Piesok by mal byť stále mierne vlhký, nie mokrý. Najvhodnejší je riečny piesok.
Krecht.jpg

Mrkva v Krechte

KRECHT sa môže hodiť záhradkárom, ktorí mrkvy vypestovali naozaj veľa. Ideálne je  miesto, kde môžu teploty klesnúť aj mierne pod nulu, ale nie výrazne. Možno ho postaviť aj vonku, potom je potrebné základňu zapustiť 20 cm do zeme, proti hlodavcom ju opatriť ešte hustým pletivom, a vrchnú izolačnú vrstvu navŕšiť .

014132.jpg
  • Ako guľatá základňa poslúži 15 cm hrubá vrstva slamy, na ňu nasypte vrstvu piesku.
  • Na ňu sa ukadajú mrkvy do kruhu, silnejšími koncami von. Tým vzniká žiadúce zužovanie mrkvovej pyramídy. Základňa môže mať priemer až 80 cm, a zrovna takej výšky môže celá stavba dosiahnuť.
  • Nakoniec stavbu z mrkvy dôkladne prikryte slamou a na ňu navŕšte 15 cm hrubú vrstvu piesku či zeminy. Vrchnú vrstvu uplácajte zadnou stranou rýla…
  • Nakoniec na vŕšku KRECHTu povytiahnite zo zeminy Vechet slamy – vznikne tak miesto na vetranie.
  • Mrkvy sa z KRECHTu odoberajú zo strany, otvor sa po tej ľahko zasype.

Mrkvu možno skladovať aj v parenisku , alebo v  úplne zapustenej jame v zemi , ktorá sa zvrchu prikryje doskami, slamou či polystyrénom.

3655190 maxresdefault.jpg

Uskladnenie v Byte

V byte je ťažké mrkvu uskladniť. Pred prvými mrazmi ju môžete nechať na balkóne, potom sa odporúča presunúť boxy s koreňovou zeleninou do vnútra. Na dlhodobé uchovávanie je možné použiť polyetylénové vrecká na mraziarenské výrobky. V takých vreckách neuskladňujte nie viac ako 5 – 7 koreňových plodín.

Je žiaduce pridať koreň chrenu, ten má baktericídne vlastnosti.

Môžete použiť aj potravinársku fóliu, do ktorej zabalíte 3 mrkvy a kúsok chrenu ,ktorý zabraňuje tvorbe plesní a plesní.

6872623 8.jpg
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

11733547 10205904570365195 1047848894 o
Autor Dátum 12. októbra 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.