BAZÉNOVÁ FILTRÁCIA
Bez filtrácie, ktorá priebežne odstraňuje mechanické nečistoty, sa dnes nezaobíde žiadny bazén. Väčšinou sa používa piesková (u menších nadzemných bazénov možno voliť i jednoduchšie kartušové). Najpoužívanejšia filtrácia sa skladá z nádoby s kremičitým pieskom, ovládacieho ventilu a čerpadla.
Všeobecne sa odporúča, aby prefiltrovala všetku vodu v bazéne približne za 6 až 8 hodín, a keď je veľké teplo, potom radšej za 3 až 4 hodiny. Vždy, keď stúpne tlak v nádobe, je potrebné piesok prepláchnuť spätným chodom vodou z bazéna, chýbajúcu vodu potom dopustite. Piesková filtrácia má v porovnaní s kartušovou mnohonásobne väčší povrch, preto dokáže zachytiť mechanické nečistoty nielen vo väčšom objeme, ale aj po dlhšiu dobu. A keďže sa piesok obrusuje a stáva sa jemnejším, zhruba asi raz za dva roky sa mení.
CHLOR
Chlór je výborný dezinfekčný prostriedok, preto na neho vsádza väčšina bazénovej chémie. Predáva sa v podobe tekutej alebo ako tablety. Tekutý prípravok môžete naliať do vody alebo zvoliť oveľa komfortnejší spôsob – automatickú dávkovaciu stanicu. Tablety sa vkladajú do skimmera alebo možno použiť plavák (rýchlosť rozpúšťania sa upravuje otočením uzáveru plaváku). Optimálnu úroveň chlóru si zhruba raz týždenne overte pomocou testera (odporúčané množstvo je 0,3 až 0,5 mg / l), rovnako tak i správnu hodnotu pH, ktorá by sa ideálne mala pohybovať okolo 7 až 7,4 (pH tiež ovplyvňuje účinnosť chlórových preparátov).
UV LAMPA
Chémia do bazéna však nemusí byť pre každého ideálna, do jazierok sa samozrejme nehodí vôbec. Vodu v nich však môžete vyčistiť aj bez nej. Vhodnou voľbou pre jazierko aj bazén je čistenie pomocou UV lampy. Tá účinne a pritom bezpečne dezinfikuje vodu pôsobením ultrafialového svetla typu C. UVC žiarenie likviduje vírusy, baktérie, riasy a ďalšie jednoduché mikroorganizmy, súčasne zabraňuje ich množeniu.
SOĽ
Salinátory pracujú na báze aj vytvárania prírodného chlóru – do bazénovej vody sa pridáva chlorid sodný (bežná soľ), z ktorej salinátor pomocou elektrolýzy produkuje prírodný chlór, ktorý v podobe kyseliny chlórnej dezinfikuje bazénovú vodu. Neskôr sa viaže späť a znovu vzniká soľ. Nezabudnite len, že soľ je agresívna ku kovovým častiam bazénu, ako k tým ponoreným, tak nad hladinou.
IONIZÁTOR
Ionizátory dezinfikujú vodu v bazéne elektrolytickým dávkovaním iónov medi a striebra. Meď odstraňuje riasy, striebro baktérie. Ako UV lampa, tak salinátor alebo ionizátor sa inštalujú do filtračného okruhu, čo je možné realizovať aj dodatočne, takže sa nemusíte báť prejsť od chémie k šetrnejším spôsobom čistenia vody.
MECHANICKÉ ČISTENIE
Či chceme, alebo nie, na záhrade lieta hmyz, padá lístie a pod. A zanáša hladinu bazénov a jazierok. Medzi drobnejšie praktické doplnky preto patria hladinové a dnové sieťky a horšie prístupné miesta zbavíte nečistôt pomocou kefy. Šikovné je tiež zaobstarať si niektorý z bazénových či jazierkových vysávačov.