Ako to vplýva na naše zdravie? Zemiaky a ich častá konzumácia

Zdieľať
Zemiaky
Ako to vplýva na naše zdravie? Zemiaky a ich častá konzumácia Foto: www.freepik.com

Zemiaky v posledných rokoch strácajú na popularite, avšak netreba na ne zabúdať. Sú totiž plné živín. Už v 19. storočí zachraňovali život anglickým a španielskym námorníkov a chránili ich pred skorbutom. Zemiak je prekvapivo bohatý na vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém, a vitamín B, E či kyselinu listovú. Obsahuje taktiež karotény, pestrú paletu minerálov (ako je draslík, horčík či železo) a stopových prvkov.

Ako prevencia proti mŕtvici a pri srdcovom infarkte

Americkí vedci v Navarre identifikovali 60 rôznych druhov fytochemikálií a vitamínov nachádzajúcich sa najmä pod zemiakovou šupkou. Mnohé z nich sú flavonoidy, ktoré pomáhajú chrániť proti kardiovaskulárnym ochoreniam znížením hladiny zlého LDL-cholesterolu a tým, že udržiavajú tepny bez tuku. Vitamíny B v zemiakoch tiež chránia tepny. Konkrétne vitamín B6, nájdený v tejto potravine, znižuje hladinu látky zvanej homocysteín, ktorý spôsobuje zápal tepien. Vysoké hladiny homocysteínu sa tiež spájajú so zvýšeným rizikom srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice.

Znižujú vysoký krvný tlak

Vedci z Inštitútu pre výskum potravín v Norwichi našli v zemiakoch látku zvanú kukoamines, ktorá účinne znižuje krvný tlak.

Prevencia proti rakovine hrubého čreva

Jeden pečený zemiak poskytne takmer 12 percent dennej odporúčanej dávky vlákniny, čo je podobné množstvo ako majú cereálie, cestoviny či celozrnné chleby. Vysoká hladina vlákniny a „objemových činidiel“ podporuje zdravé trávenie a pravidelnú stolicu, čo slúži ako prevencia pred rakovinou hrubého čreva.

Zemiaky proti stresu

Zemiaky sú mimoriadne bohaté na vitamín B6, látky potrebné pre bunkovú obnovu, zdravý nervový systém a vyváženú chuť. Len 100 g zemiakov obsahuje 21 percent dennej hodnoty tohto vitamínu, ktorý je akýmsi regulátorom dobrej nálady, keďže vplýva na tvorbu serotonínu a dopamínu. Tieto hormóny nám pomáhajú poradiť si so stresom a navodiť pocit pohody a dobrej nálady.

Zabúdate? Dajte si zemiaky!

Britskí vedci dobrovoľníkom, ktorých trápilo zabúdanie, každý deň podávali misku varených popučených zemiakov aj so šupkou. Po mesiaci sa ukázalo, že ich pamäť sa výrazne zlepšila. Táto plodina zvyšuje v mozgu produkciu chemických látok, ktoré dokázateľne zlepšujú pamäť.

Liek na pálenie záhy a žalúdočné vredy

Vďaka značnému podielu draslíka zemiaky neutralizujú žalúdočné šťavy, čím zmierňujú pálenie záhy. Surová šťava zo zemiakov sa považuje za osvedčený prípravok na liečbu žalúdočných vredov. Ak ju zmiešate so zelerovou šťavou, zmiernite tiež nervové a svalové ťažkosti.

Zdroj:

Zemiaky a ich častá konzumácia
Zemiaky a ich častá konzumácia: Ako to vplýva na naše zdravie? Foto: www.gettyimages.com

Zemiaky, hoci v posledných rokoch možno strácajú na popularite, sú potravinou bohatou na živiny, ktorá môže mať významný pozitívny vplyv na naše zdravie. Sú zdrojom vitamínov ako C, B6, E a kyseliny listovej, minerálov vrátane draslíka, horčíka a železa, ako aj fytochemikálií a flavonoidov, ktoré môžu pomôcť v prevencii srdcových ochorení a rakoviny hrubého čreva. Zemiaky tiež prispievajú k zníženiu vysokého krvného tlaku, podporujú zdravé trávenie a pravidelnú stolicu, poskytujú ochranu pred stresom a zlepšujú pamäť. Okrem toho surová šťava zo zemiakov môže byť účinná pri liečbe žalúdočných vredov a pálenia záhy. Vďaka týmto vlastnostiam by zemiaky nemali byť prehliadané ako významná súčasť vyváženej stravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané