Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako efektívne bojovať so začínajúcim oparom?

reklama:

Brnenie, pálenie alebo svrbenie môže byť pociťované okolo pier aj niekoľko hodín (alebo aj deň) skôr, než sa opar objaví. A to je práve najlepší čas začať s jeho liečbou.

Všeobecne neexistuje žiadny liek na žiadny typ vírusu herpes simplex, ktorý je príčinou oparov. Akonáhle sa jeden opar uzdraví, môže sa kedykoľvek opakovať, to si pamätajte.

Opar
www.gettyimages.com

Najlepší čas, kedy začať s liečbou oparu, je hneď akonáhle pocítite brnenie alebo svrbenie v perách. Tieto príznaky sa môžu objaviť aj niekoľko dní predtým, než sa potom objaví opar.

Ako teda efektívne bojovať so začínajúcim oparom?

Máme pre vás niekoľko overených tipov:

1. Lyzín

Lyzín je aminokyselina, ktorá môže pomôcť zabrániť väčšej aktivite vírusu herpes simplex . Podľa jednej staršej štúdie z roku 1987 môžu lyzinové tablety znížiť počet ohnísk vírusu herpes simplex a ich závažnosť. Lyzín môže tiež pomôcť skrátiť dobu hojenia oparu. Výskum lyzínu pre použitie na opary nie je úplne nový, preto sa pred jeho použitím na liečbu oparu poraďte so svojím lekárom.

2. Propolis

Propolis je živicový materiál, ktorý včely zbierajú z rastlín a používajú na utesnenie trhlín vo svojich úľoch. Propolis má vysoký obsah antioxidantov a predpokladá sa, že má antivírusové vlastnosti. Výskum ukázal, že propolis môže zabrániť replikáciu vírusu herpes simplex .

3. Rebarbora a šalvia

Podľa štúdie z roku 2001 môže byť topický krém vyrobený z rebarbory a šalvie rovnako účinný pri liečbe oparov ako antivirotikum acyklovir (Zovirax) vo forme topického krému. Táto štúdia zistila, že rebarbora a šalviový krém pomohli liečiť opar za 6,7 dňa. Doba hojenia krémom s acyklovirom bola 6,5 dňa a doba hojenia samotným šalviovým krémom bola 7,6 dňa.

4. Zinok

Masť z oxidu zinočnatého môže skrátiť dobu oparu. V štúdii z roku 2001 zmizli opary liečenej oxidom zinočnatým v priemere o jeden a pol dňa skôr ako u pacientov liečených placebom .

Oxid zinočnatý tiež zlepšoval stav oparov , znižoval bolestivosť, svrbenie a brnenie na pere

5. Koreň sladkého drievka

Koreň sladkého drievka má antivírusové a antibakteriálne schopnosti. Jeho antivírusové vlastnosti pomáhajú zabrániť replikáciu vírusov, zatiaľ čo jeho antibakteriálne vlastnosti inhibujú bakteriálnu funkciu . Rovnaká štúdia ukázala, že sladkého drievka vykazovala antifungálnu aktivitu. K liečbe oparov je k dispozícii masť z koreňa sladkého drievka.

6. Medovka lekárska

Extrakt z medovky lekárskej má podľa starších výskumov tiež antivírusové schopnosti . Štúdie preukázali, že medovka pomáha chrániť pred vírusom herpes simplex.

Zistili tiež, že liečba oparu s medovkou v raných štádiách bola najúčinnejšia. Ukázalo sa, že medovka skracuje dobu hojenia a tiež zlepšuje niektoré príznaky oparu.

7. Studený zábal alebo kocka ľadu

Použitie niečoho studeného na opar je veľa upokojujúce. Odstraňuje svrbenie a pomáha znižovať začervenanie a zápal.

8. Antivirotiká na predpis

Lekár tiež môže odporučiť antivirotikum na predpis na liečbu oparu. Väčšina antivirotík sa dodáva vo forme tabliet alebo topických krémov a niektoré sú k dispozícii v injekčnej forme. Môžu byť použité na zníženie dĺžky akútneho vypuknutia alebo ako prevencia na prevenciu nových ohnísk oparu.

Aby ste znížili riziko závažného ohniska, je dôležité začať liečbu antivírusovou liečbou hneď, akonáhle ucítite opar, aj keď sa pľuzgiere ešte nevytvorili.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 23. februára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.