Ako správne zazimovať muškáty? Praktické tipy pre úspešné prezimovanie

Zdieľať
zazimovanie muškátu
zazimovanie muškátu Foto: www.shutterstock.com

Muškáty patria medzi obľúbené kvety, ktoré počas letných mesiacov skrášľujú naše balkóny, terasy a okenné parapety. Avšak s príchodom prvých mrazíkov nastáva čas, kedy ich treba pripraviť na zimu. Zimná starostlivosť je veľmi dôležitá, aby sa muškáty na jar prebudili v plnej sile a znova nás potešili svojím bohatým kvitnutím. Ako to dosiahnuť?

Hoci sú muškáty známe svojou odolnosťou, dlhodobé vystavenie teplotám pod bodom mrazu im môže uškodiť. Ideálny čas na ich zazimovanie prichádza, keď meteorológovia ohlásia viacero nočných mrazíkov. Pred prenesením do zimoviska je nutné pripraviť rastliny na zimný odpočinok.

muškáty
muškáty Foto: www.shutterstock.com

Kam ich treba uložiť na zimu?

Pre úspešné prezimovanie je kľúčové nájsť správne miesto. Najvhodnejší priestor by mal byť svetlý a zároveň chladný, s teplotou v rozmedzí 6 až 10 °C. Ideálnymi lokalitami sú nevykurované chodby, zasklené balkóny, verandy alebo zimné záhrady.

Pokiaľ muškáty pestujete viac ako tri roky, ich schopnosť bohatého kvitnutia sa môže postupne znižovať. Preto je dobré rastliny každých pár rokov obnovovať, aby zostali silné a vitálne.

Starostlivosť o muškáty počas zimy

Keď muškáty zazimujete, nezabúdajte na to, že zálievka by mala byť obmedzená na minimum. Substrát by mal byť len mierne vlhký, určite nie premokrený. Čím nižšia je teplota v miestnosti, tým menej vody rastliny potrebujú. Hnojenie počas zimy nie je potrebné – s ním začnite až na jar, keď rastliny opäť začnú aktívne rásť.

Rastliny pravidelne kontrolujte, aby ste včas odhalili prípadných škodcov alebo plesne. Ak zistíte, že niektoré rastliny sú napadnuté, ihneď ich oddelíte od zdravých a ošetrite ich vhodným prípravkom. Počas zimy muškáty nepresádzajte, na to príde čas až po príchode jari.

starostlivosť o muškáty
starostlivosť o muškáty Foto: www.shutterstock.com

Iné spôsoby zazimovania

Ak nemáte dostatok miesta na zazimovanie muškátov v kvetináčoch, existujú aj tradičné metódy, ktoré používali už naše staré mamy. Muškáty môžete vybrať z pôdy, zabaliť do novinového papiera a zavesiť hore nohami v chladnej miestnosti. Ďalšou možnosťou je uložiť ich do škatule, prikryť novinami a skladovať na tmavom, chladnom mieste, napríklad v pivnici. Na jar môžu rastliny pôsobiť zvädnuto, no s dobrou starostlivosťou sa rýchlo zotavia.

Muškáty podľa typu

Rôzne druhy muškátov potrebujú rozdielnu starostlivosť počas zimy:

  • Prevísajúce muškáty (Pelargonium peltatum): Skráťte výhonky na polovicu a udržiavajte ich pri teplote 8-12 °C.
  • Anglické muškáty (Pelargonium grandiflorum): Potrebujú teplotu do 10 °C a svetlé stanovište. Na jar ich odporúčame presadiť do väčšieho črepníka.
  • Vzpriamené muškáty (Pelargonium zonale): Vyžadujú teplotu okolo 10-12 °C. Pred zazimovaním odstráňte staré listy a odkvitnuté kvety.
muškáty
muškáty Foto: www.shutterstock.com

Jar a obnovená starostlivosť

Keď príde jar, začnite muškáty zalievať a postupne ich začnite aj hnojiť. Použite hnojivo s vyšším obsahom dusíka a pomaly zvyšujte množstvo vody. Odporúča sa tiež jarný rez, ktorý pomôže rastlinám znova sa rozvetviť a zakvitnúť.

Dobre zvládnuté zazimovanie muškátov má veľký význam pre ich vitalitu a dlhý život. Ak im venujete náležitú starostlivosť, odmenia vás na jar nádhernými kvetmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané