Vyprážaný kapor je spolu so zemiakovým šalátom tradičným pokrmom na štedrovečernom stole. Ak si chcete dopriať to najlepšie, základom je zvoliť čerstvú a kvalitnú rybu z kade. Ako teda správne vybrať živého kapra a akých pravidiel sa pri jeho výbere držať?
Stojíte pred kaďou, ktorá je plná žmurkajúcich sa kapríkov, a vyberáte rybu na štedrovečerný stôl? Než si kapra skutočne kúpite, necháte prípadne zabiť a odnesiete domov, prekontrolovať by ste u neho mali hneď niekoľko dôležitých vecí. Jedine tak budete mať istotu, že si na Vianoce kupujete skutočne čerstvú a kvalitnú rybu.
Kupujte kapra s vypuklými očami a červenými žiabrami
Podľa čoho poznáte, že je kapor čerstvý? Má jasné a vypuklé oči a červené žiabre. Predávaná ryba nesmie mať zašednuté žiabre a okolo nich sa nesmie nachádzať hnedastý maz. To je už známka toho, že kapor nie je čerstvý. Pokiaľ bude mať kapor matné a zapadnuté oči, znamená to zase, že môže byť dokonca chorý.
Kapra vyberajte aj čuchom
Ak vyberáte kapra na Vianoce, riaďte sa tiež čuchom. Je dôležité, aby kapor voňal po vode alebo rybine. V poriadku naopak nie je, pokiaľ ucítite zatuchlinu či hnilobný zápach. Takej rybe sa vyhnite oblúkom.
Strážte u kapra váhu do 2,5 kilogramu
Nevyhovuje vám blatistá chuť kaprieho mäsa? V tom prípade pri výbere živého kapra zvoľte rybu do váhy 2,5 kilogramu. Všeobecne totiž platí, že čím je kapor menší, tým má chutnejšie mäso a je tiež menej tučný. A čo keď plánujete štedrovečernú hostinu pre veľkú rodinu? V tom prípade kúpte radšej niekoľko kaprov, ktorých váha sa bude pohybovať práve okolo 2 kilogramov.
Na čo si dať ďalej pozor pri nákupe živého kapra?
Zdravý kapor by mal mať lesklý povrch a pevné šupiny. Nekupujte zranenú rybu, ani kapra so zašedlými šupinami či s bielymi fľakmi na šupinách.
Je kapor potiahnutý hlienom? Ide o rybiu pleseň, opäť si nákup živej ryby rozmyslite.
Pri nákupe živého kapra sledujte, či ryba dýcha normálne.
Nevyberajte si kapra, ktorý sa nehýbe, pláva bruchom nahor alebo ktorý pláva do strán.
Kedy najlepšie kupovať živého kapra?
Živého kapra, ktorého si necháte u predajcu priamo zabiť a vypitvať (alebo tento úkon urobíte neskôr doma), kupujte najlepšie deň pred Štedrým dňom alebo ráno na Štedrý deň. Dlhé skladovanie totiž zhoršuje chuť mäsa a môže sa stať, že sa kaprie mäso pokazí.