Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako správne vyberať detskú obuv?

reklama:

Ako a čím sa detské nohy môžu počas vývinu a rastu deformovať a ako spoznáte kvalitnú a zdravotne nezávadnú detskú obuv?

Detská obuv by mala zodpovedať štandardným ortopedickým a hygienickým požiadavkám.

No kvalitná detská obuv nie je lacná…

Čo spôsobuje deformáciu detských nôh

Br2.jpg

Deformácia nôh môže vznikať vplyvom obuvi v nesprávnej veľkosti (na dĺžku i na šírku). Veľmi nevhodné sú topánky v nesprávnom tvare, najmä do špičky, a topánky z nevhodných materiálov, ako je nepriedušný a neprispôsobivý plast alebo koženka.

Materiály pre detskú obuv musia byť mäkké, priedušné, prispôsobivé pre tvar nohy a sajúce vlhkosť. Obuv musí tiež poskytovať dostatok priestoru pre prsty.

Detské nohy by nemali byť preťažované dlhou chôdzou alebo státím, nebezpečenstvo deformácie hrozí aj v dôsledku nadváhy alebo nedostatku pohybu.

Ako detská noha rastie a ako sa vyvíja

Detské nohy zvyčajne rastú v náhlych skokoch, často sa preto môžeme diviť, ako rýchlo a nečakane naše dieťa vyrástlo z topánok, ktoré mu ešte nedávno sedeli. U malých detí môže ísť až o cca 18 mm za rok, u starších detí sa rast spomaľuje k približne 10 mm za rok. Deti tak môžu potrebovať počas roka dve až tri veľkosti obuvi.

K deformáciám na detských nohách dochádza ľahko, kvôli chrupavkovej stavbe kostí. Dieťa navyše nie je schopné objektívne posúdiť, či mu obuv padne, alebo či niekde tlačí a drie, pretože nie je zatiaľ dostatočne vnímavé k bolesti a tlaku v oblasti nôh a chodidiel.

U predškolských detí nie je nutné, vzhľadom na ich vývine, zháňať obuv vybavenú pre podporu klenby.

Zdravotne nezávadná obuv pre deti

Pozornosť je potrebné venovať tvaru a materiálu obuvi. Obuv by mala byť prispôsobená zvýšenej detskej potivosti savým materiálom vnútri topánky, tj. Vhodnou vložkou alebo stielkou.

Obuv musí byť ľahká, ohybná a noha v nej musí pevne držať, nevyzúvať sa.

Podrážka topánky by mala mať dobré tlmiace vlastnosti, vzhľadom k vysokej záťaži vplyvom častých skokov a dopadov dieťaťa, môže dochádzať k prílišnému zaťažovaniu kĺbov a kostí.

Detská noha potrebuje už od narodenia veľkú starostlivosť a pozornosť, je nutné jej dopriať voľnosť pohybu a možnosť svalového precvičovania. Odporúča sa nechať dieťa chodiť a behať naboso, ale iba vonku, po tráve alebo piesku, nie na tvrdej podlahe. Je dôležité kontrolovať opotrebovanie obuvi, používanie správneho typu obuvi k danému účelu a tiež strážiť hygienu nôh, vrátane pravidelného strihania nechtov na prstoch na nohách.

Správne skúšanie detskej obuvi

Pri kúpe detskej obuvi využite odbornej asistencie, ktorá by vám mala byť v dobrom obchode k dispozícii. Nohu je nutné pred skúšaním zmerať, a to v stoji.

Dieťa si nutne musí topánky vyskúšať. Skúšajte obe topánky a nechajte dieťa, aby sa v nich prešlo. Pri chôdzi noha nesmie vyklzávať alebo naopak tlačiť.

Nespoliehajte sa na spôsob ohmatávania a tlačenia na špičku nohy v topánke na zistenie, koľko miesta je v topánke pre prsty, dieťa totiž prstíky na nohách inštinktívne pokrčí. Správnu veľkosť topánky zistíte jedine starostlivým premeraním, inak môžete kúpiť obuv príliš krátku alebo naopak dlhú, čo vedie k nepohodliu, defektom alebo aj úrazom pri behu a športovaní.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 19. apríla 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.