Odpaľované cesto má povesť strašiaka, ale nemusíte sa ho báť. Potrebujete len pár jednoduchých surovín, hrniec, varechu a trošku trpezlivosti. Tento článok vás prevedie prípravou odpalovaného cesta a ukáže, ako ho využiť na sladké aj slané dobroty. Či už plánujete pripraviť lahodné dezerty alebo štýlové slané občerstvenie, odpaľované cesto vám otvára množstvo možností.
Odpaľované cesto, známe aj ako choux pastry, má povesť náročného pečiva, ale v skutočnosti nie je dôvod sa ho obávať. Na jeho prípravu potrebujete len pár obyčajných ingrediencií, hrniec, varechu a trochu trpezlivosti. Z odpalovaného cesta sa vyrábajú obľúbené dezerty, no vyniká aj v slanej podobe. Môžete z neho pripraviť krehké veterníky, venčeky, profiterolky alebo éclairs, ktoré sa preslávili aj v súťaži Pečie celé Slovensko. Ak chcete prekvapiť hostí netradičným občerstvením, naplňte korpusy z odpalovaného cesta rôznymi pomazánkami, syrom, šunkou alebo údeným lososom.
Základná výbava
Suroviny na odpaľované cesto nie sú nijako špeciálne. Budete potrebovať vodu alebo mlieko, hladkú múku a tuk – najčastejšie sa používa maslo, ale môžete siahnuť aj po oleji alebo masti. Soľ je nevyhnutná, ale cukor nie je vždy potrebný – záleží len na vašich chuťových preferenciách a plánovanom použití cesta. Ak pripravíte cesto bez cukru, môžete hotové pečivo podávať s rôznymi náplňami – sladkými aj slanými. Poslednou ingredienciou sú vajcia, ktoré sa do cesta pridávajú až po tepelnom spracovaní.
Ako pripraviť odpaľované cesto?
Prvý krok pri príprave odpalovaného cesta je ohriatie vody alebo mlieka (alebo ich kombinácie) spolu s maslom a soľou (prípadne cukrom). Keď sa maslo rozpustí a zmes začne vrieť, znížte plameň a pridajte naraz všetku múku. Následne prichádza fáza miešania. Tá vyžaduje trpezlivosť – všetky suroviny sa spoja do lepivej zmesi, ktorá sa za stáleho miešania nad miernym plameňom postupne premení na kompaktné cesto, ktoré sa nelepí na steny ani na varechu. Keď sa na dne hrnca vytvorí tenká vrstva múky, je hotovo.
Vajíčka až na záver
Hotové cesto je potrebné nechať pred pridaním vajec vychladnúť, inak by sa vajíčka zrazili. Z horúceho hrnca ho preložte do misky. Ak máte kuchynského robota, zapnite ho na najnižšie otáčky – cesto počas miešania rýchlejšie vychladne. Keď bude teplé tak, aby ste v ňom udržali prst, po jednom doň vmiešajte vajíčka – ďalšie pridajte až po úplnom zapracovaní predchádzajúceho vajca. Hotové cesto je hladké, zamatové a kompaktné. Potom sa naplní do zdobiaceho vrecka a tvaruje na plech vystlaný papierom na pečenie. V prípade churros sa smaží v oleji alebo sa dá variť vo vode vo forme knedlíkov.
Neotvárať rúru!
Pripravené veterníky, venčeky, banániky alebo iné tvary treba vložiť do dobre vyhriatej rúry. Prvých 10 minút sa pečú na 200 ºC, potom je potrebné teplotu znížiť na 180 ºC a ešte 15-20 minút dopiecť. Počas prvej polovice pečenia rúru neotvárajte – odpaľované cesto je citlivé na výkyvy teplôt a mohlo by splasnúť. Ak máte teplovzdušnú rúru, nastavte na pečenie klasický horný a spodný ohrev.
Základný recept na odpaľované cesto
Doba prípravy: 30 minút + pečenie
Ingrediencie:
- 250 ml mlieka (možno použiť vodu)
- 115 g masla
- 4 g soli
- 200 g hladkej múky
- 175 g vajec (3-4 kusy)
Príprava:
1. Do hrnca nalejte mlieko alebo vodu, pridajte maslo a soľ
2. Priveďte do varu, a akonáhle sa maslo rozpustí, stiahnite plameň na nižšiu teplotu a prisypte všetku múku.
3. Všetky suroviny premiešajte – najskôr sa vytvorí hmota podobná zápražke, za stáleho miešania ale začne vznikať kompaktná hmota. Starostlivo cesto otáčajte, oddeľujte od dna a stien hrnca, aby sa dobre preparilo. Akonáhle prestane lepiť na steny aj varešku a na dne sa vytvorí tenký povlak múky, je hotové.
4. Cesto nechajte vychladnúť tak, aby zostalo teplé, ale pri dotyku nepálilo do ruky. Postupne doň vmiešajte vajcia – vždy dôkladne zapracujte jedno a až potom pridajte ďalšie. Ak máte kuchynského robota, uľahčí vám prácu. Výsledné cesto by malo byť hladké a kompaktné. Naplňte ním zdobiace vrecko a na papier na pečenie alebo silikónovú podložku tvarujte veterníky, venčeky, profiterolky, banániky alebo iné tvary.
5. Pečte v rúre (horný a spodný ohrev) predhriatej na 200 ºC, potom znížte teplotu na 180 ºC a ešte 15-20 minút dopekajte, kým nebude cesto zlatisté a pevné na dotyk. Hotové pečivo nechajte úplne vychladnúť a naplňte krémom alebo šľahačkou alebo ozdobte polevou.