Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako spoznáte nedostatok vápnika vo svojom tele?

reklama:
kalcium
kalciumwww.gettyimages.com

Ako spoznáte, že vám chýba vápnik? Je to zložka, ktorú naše telo potrebuje na každodenné fungovanie. Bohužiaľ ale mnoho z nás ho má v tele nedostatok, čo sa môže prejaviť najrôznejšími spôsobmi. Pokiaľ ale poznáte svoje telo a viete, ako reaguje, môžete si všimnúť hneď prvé príznaky a svojmu telu pomôcť.

Aké príznaky je dobré sledovať?

Telo by malo normálnu hladinu vápnika udržiavať pomocou mechanizmov, ktoré sú veľmi zložité. Pretože hladina vápnika závisí hlavne od jeho prijatého množstva, sami si tak môžete zaistiť, aby ste ho mali dostatok. Medzi hlavné regulátory rovnováhy vápnika a fosforu patrí vitamín D a parathormón. Vďaka nim sa prvok uvoľňuje z kostí a vylučuje močom.

Pokiaľ sa ale táto rovina naruší, môžete očakávať, že sa objavia prvé príznaky chorôb alebo iných neduhov, ktoré vám môžu skomplikovať život. Hladina vápnika v krvi sa môže rýchlo znížiť a vy budete pociťovať stavy, v ktorých sa nebudete cítiť dobre. Nedostatok hladín parathormónu môžete zažiť napríklad pri operácii štítnej žľazy, kedy sa môže poškodiť aj prištítne teliesko.

Niektoré choroby nie sú na prvý pohľad viditeľné

Nedostatok vitamínu D sa môže prejaviť, ak máte nadváhu, nechodíte často na slnečné svetlo alebo máte problém so vstrebávaním v črevách. To všetko ovplyvňuje správne fungovanie vášho tela a preto je nutné sledovať hneď prvé príznaky nedostatku vápnika. Môže totiž dôjsť napríklad k poškodeniu obličiek alebo črevným ochoreniam, medzi ktoré patrí aj zápal pankreasu.

Nedostatok vápnika môžete hravo doplniť napríklad mliečnymi výrobkami, kvalitnými jogurtmi alebo kefírmi. Vápnik je potrebný pre naše silné kosti, zuby, nechty aj vlasy, len vďaka nemu sa budete môcť dlho pohybovať. Nájdete ho aj vo vitamínových doplnkoch. Bohužiaľ, niektoré lieky bránia vstrebávaniu vápnika, napríklad antiepileptiká.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 13. novembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.