Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako spoznať, že prichádza infarkt? Znalosti môžu zachrániť život

reklama:
infarkt
infarktwww.gettyimages.com

Srdcové problémy môžu spôsobiť veľké komplikácie v živote a celý sa vám môže obrátiť hore nohami. Preto je nutné vedieť, aké sú prvé, možno aj nenápadné príznaky infarktu. Práve tento problém patrí medzi najčastejšie, ktoré vás môžu postihnúť. Je to stav, kedy sa upchá tepna a zastaví sa prietok krvi do srdca. A to potom nemôže pracovať.

Infarkt môže skončiť predčasnou smrťou

V lekárstve sa stretnete s pojmom infarkt myokardu. Mnohí veria, že tento stav je oveľa nebezpečnejší ako rakovina, pretože sa môže objaviť bez varovania. Pokiaľ ale budete pozorovať svoje telo, určite si všimnete aj drobnosti, ktoré vás môžu ohroziť na živote. Príznaky vám pomôžu zistiť, o akú chorobu môže ísť. Preto konajte rýchlo a dbajte predovšetkým na zdravý životný štýl, pretože jedine tak zamedzíte vzniku tých najhorších chorôb.

A aké príznaky infarktu patria medzi najdôležitejšie? Vaše srdce vás môže upozorniť na príchod infarktu niekoľko minút predtým, než sa tak stane, ale aj to môžu byť dni alebo týždne. Preto treba svoje telo dokonale poznať. Prvým príznakom môže byť opuch. Ak vám veľmi často opúchajú nohy, členky alebo chodidlá, môže sa jednať o hromadenie tekutín v tele, čo môže ohroziť srdce a jeho činnosť.

Sledujte svoje telo a reagujte na bolesti

Ďalším príznakom môžu byť bolesti na hrudi, ale nemusí sa obmedzovať iba na toto miesto. Vo väčšine prípadov sa objaví aj v oblasti čeľuste, chrbta alebo brucha. Bolesť sa bude rýchlo šíriť, a preto je nutné mať na pamäti, že musíte rýchlo konať. Bolesť sa navyše rýchlo objaví a rovnako rýchlo zase môže zmiznúť. Tento proces sa môže niekoľkokrát opakovať a treba byť bdelý.

Objaviť sa môže aj kašeľ, ktorý bude veľmi nepríjemný, dokonca môžete vykašliavať aj krv. Okrem týchto hlavných príznakov sa potom môže objaviť napríklad nevoľnosť alebo závraty. V každom prípade o svojom probléme informuje svojho lekára, ktorý dokáže včas indikovať závažnosť problému.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 24. júna 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.