Ako si zvyknúť na zmenu času? Svoje vnútorné hodiny vrátite do rovnováhy vďaka niekoľkým pravidlám

Zdieľať
hodiny

Pravidelná zmena letného času na zimný, alebo zimného času na letný množstvo z nás ubíja. Pýtate sa, ako si čo najlepšie zvyknúť na zmenu času? Dáme vám niekoľko tipov, vďaka ktorým bude pre vás časový prechod oveľa príjemnejší.

Zmena času rozhodí náš cirkadiánny rytmus

Prečo väčšina z nás tak zle zvláda zmenu času? Hlavným dôvodom je, že pri zmene času dochádza k rozhodeniu tzv. cirkadiánneho rytmu, ktorý je súčasťou našich vnútorných biologických hodín. Práve cirkadiánny rytmus riadi náš cyklus spánku a bdenia a najlepšie funguje vtedy, keď máme nastavené rutinné spánkové návyky. Keď vplyvom zmeny času dôjde k rozhodeniu cirkadiánneho rytmu, môžeme mať značný problém so spánkom a cez deň nás môže trápiť veľká únava. Náš mozog navyše potrebuje trochu času na to, aby si na túto zmenu zvykol.

žena

žena

Za ako dlho si zvykneme na zmenu času?

V priemere za päť až šesť dní. Aj keď táto doba je u každého z nás individuálna. Aby vás zmena času tak neubíjala, skúste sa držať niekoľkých pravidiel, vďaka ktorým tento prechod zvládnete oveľa lepšie. Ktoré to sú?

Choďte spať a vstávajte v rovnaký čas

Ako si čo najlepšie zvyknúť na zmenu času? Snažte sa regulovať svoj spánkový rytmus. Choďte každý deň spať v rovnakom čase a tiež v rovnaký čas vstávajte. A to aj cez víkendy, počas ktorých rozhodne neponocujte ani nespite do obeda.

Zdriemnite si cez deň na maximálne 30 minút

Cítite sa v dôsledku zmeny času unavení? Zdriemnite si cez poludnie, ale nespite príliš dlho. Šlofíka si dajte na 30 minút alebo menej. Rozhodne už ale nedriemte v neskorých popoludňajších hodinách, mohli by ste tým naopak narušiť svoj nočný spánok.

Obmedzte spotrebu kávy

Aj keď vám zmena času robí problémy, nepreháňajte to s kávou. Na káve ráno rozhodne nie je nič zlé. Pokiaľ sa v dôsledku únavy budete nadmerne dopovať kofeínom aj počas dňa, bude to mať neblahý vplyv na kvalitu vášho nočného spánku. Skúste sa preto po obede vyhnúť pitiu kávy. Účinky kofeínu totiž pretrvávajú až niekoľko hodín a sťažujú okrem iného aj zaspávanie.

Dve hodiny pred spaním sa vyhnite modrému svetlu

Modré svetlo z obrazoviek telefónov, tabletov a počítačov potláča produkciu hormónu spánku melatonínu a nepriaznivo tak ovplyvňuje zaspávanie a kvalitu spánku. Hodinu až dve pred spaním sa preto skúste vyhnúť akémukoľvek modrému svetlu a radšej lúštite krížovku alebo čítajte knižku.

Ďalšie tipy, ako si zvyknúť na zmenu

  • večer sa vyhnite tučným a koreneným jedlám, bude sa vám lepšie zaspávať
  • obmedzte konzumáciu alkoholu na minimum
  • počas dňa bežte na prechádzku do prírody alebo si ešte za denného svetla zabehajte. Je dôležité, aby ste sa vystavili prirodzenému slnečnému žiareniu
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané