Ako si vypestovať strom magnólie? Tajomstvo správnej starostlivosti

Zdieľať
magnólia na záhrade
Ako si vypestovať strom magnólie? Tajomstvo správnej starostlivosti Foto: www.freepik.com

Magnólia je jedným z najkrajších okrasných stromov, ktorý dokáže premeniť vašu záhradu na rozprávkový raj. Jej veľké, voňavé kvety prichádzajú s jarou a očaria každého návštevníka. Aj keď môže vyzerať náročne na pestovanie, pri dodržaní správnych postupov sa tento elegantný strom stane nenáročnou súčasťou vašej záhrady. V článku sa dozviete všetko potrebné od výsadby až po starostlivosť, aby magnólia prosperovala a rozkvitla každým rokom.

Magnólia je jedným z najkrajších stromov, ktoré môžete mať vo svojej záhrade. Jej veľké, voskovité kvety sa objavujú skoro na jar a dokážu zaplniť záhradu neodolateľnou vôňou. Pôvodom z východnej Ázie a Severnej Ameriky, magnólia sa stala obľúbeným okrasným stromom po celom svete. Napriek jej majestátnemu vzhľadu a bohatej histórii je magnólia prekvapivo nenáročná na pestovanie, čo z nej robí ideálny strom pre všetkých milovníkov záhradkárčenia.

Výsadba a starostlivosť o magnóliu

Výber správneho miesta je kľúčový pre úspešné pestovanie magnólie. Tento strom miluje slnečné alebo polotienisté miesta, kde má dostatok svetla, no zároveň je chránený pred prudkými vetrami. Magnólia preferuje dobre priepustnú, mierne kyslú pôdu. Pred výsadbou je ideálne pôdu dôkladne prekypriť a pridať kompost alebo rašelinu, aby sa zlepšila jej štruktúra a obsah živín.

Magnolia liliiflora
Ako si vypestovať strom magnólie? Tajomstvo správnej starostlivosti Foto: depositphotos.com

Najvhodnejším obdobím na výsadbu je jeseň alebo jar, keď sú teploty mierne a pôda dostatočne vlhká. Vykopte jamu dostatočne širokú a hlbokú, aby sa korene stromu pohodlne zmestili. Korene rozprestrite do jamy a zasaďte ich pôdou, ktorú dôkladne utlačte, aby sa odstránili vzduchové kapsy. Po výsadbe je dôležité strom dôkladne zaliať, aby sa korene dobre usadili a mali dostatok vlahy pre začiatok rastu.

Magnólia si vyžaduje pravidelnú zálievku, najmä v prvých rokoch po výsadbe, kedy sa korene ešte len usadzujú. Počas suchých období je potrebné zalievať strom častejšie, aby sa zabránilo vysychaniu pôdy. Na jar a na jeseň môžete strom prihnojiť organickým hnojivom, ktoré podporí jeho rast a kvitnutie.

Strihanie magnólie zvyčajne nie je potrebné, no ak chcete strom tvarovať alebo odstrániť poškodené vetvy, je najlepšie tento úkon vykonať po odkvitnutí alebo na jeseň. Magnólia je odolná voči škodcom a chorobám, no je dobré ju pravidelne kontrolovať a v prípade potreby použiť vhodné prostriedky na ochranu stromu.

Tipy pre začiatočníkov

Pri pestovaní magnólie je dôležitá pravidelná starostlivosť. V prvých rokoch po výsadbe sa zamerajte na udržanie dostatočnej vlhkosti pôdy. Pravidelne kontrolujte, či je pôda okolo stromu stále vlhká, ale vyhýbajte sa premočeniu, ktoré by mohlo poškodiť korene. Zalievajte ráno alebo večer, aby ste minimalizovali odparovanie vody počas horúcich dní.

Magnólia ocení aj mulčovanie, ktoré pomôže udržať vlhkosť v pôde a potlačí rast burín. Kolem stromu vytvorte vrstvu mulča vo výške približne 5-10 cm. Mulčovanie tiež chráni korene pred extrémnymi teplotnými výkyvmi.

Pri hnojení použite organické hnojivá, ktoré dodajú stromu potrebné živiny a podporia jeho zdravý rast. Hnojiť môžete na jar, keď strom začína vegetačné obdobie, a na jeseň, keď sa pripravuje na zimu. Ak si nie ste istí, aké hnojivo použiť, poraďte sa s odborníkom v záhradníctve.

hnojenie
Ako si vypestovať strom magnólie? Tajomstvo správnej starostlivosti Foto: www.freepik.com

Druhy magnólií, ktoré si môžete vysadiť

Existuje mnoho druhov a kultivarov magnólie, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou a tvarom kvetov. Medzi najobľúbenejšie patrí Magnolia soulangeana, známa svojimi veľkými, ružovo-bielymi kvetmi, ktoré sa objavujú skoro na jar. Tento druh je jedným z najčastejšie pestovaných.

Ďalším obľúbeným druhom je Magnolia stellata, známa aj ako hviezdicová magnólia, ktorá má menšie, hviezdicovité kvety bielej farby a je ideálna pre menšie záhrady. Magnolia grandiflora je stálozelený druh s veľkými, krémovo bielymi kvetmi a lesklými, tmavo zelenými listami, ktorý kvitne neskôr na jar a v lete. Posledným zmieneným druhom je Magnolia liliiflora, ktorá má výrazné, tmavo ružové až purpurové kvety a začína kvitnúť neskôr než ostatné druhy.

Magnólia je fascinujúci strom, ktorý môže priniesť do vašej záhrady nielen krásu, ale aj vôňu a eleganciu. Vďaka svojej nenáročnosti je vhodná aj pre začiatočníkov, ktorí chcú skúsiť pestovanie okrasného stromu.

Dodržaním základných pravidiel starostlivosti sa vám magnólia odvďačí nádhernými kvetmi každú jar. Ak ste doteraz váhali, či si magnóliu zadovážiť, verte, že tento strom stojí za to!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané