Ako si vybrať záhradný gril a tipy na grilovanie

Zdieľať
Pexels pixabay 533325.jpg
Foto: Pexels

Grilovanie patrí k obľúbeným spôsobom prípravy jedla. Niet sa čomu čudovať, veď každý, kto raz ochutnal grilované kuriatko, oštiepok, lososa či grilovanú zeleninu, určite nezostal len pri 1 malej porcii. Ak si užívate záhradné grilovanie, určite nájdete pôžitok aj v našom článku. Dozviete sa, aké grily sú vhodné na záhradné grilovanie, aké drevo by ste mali použiť pri grilovaní, podelíme sa s vami o tipy na rozohriatie grilu, rozoberieme si grilovanie na plynovom grile aj grilovanie na elektrickom grile.

Aké typy grilov existujú?

V závislosti od zdroja či paliva, ktoré grily využívajú, rozlišujeme 3 typy grilov:

  1. Gril na drevené uhlie
  2. Gril na plyn
  3. Elektrický gril

Každý gril má svoje výhody aj nevýhody. Na to, aby ste si dokázali správne vybrať, si potrebujete najskôr ujasniť, kde chcete gril využívať. Plánujete ho umiestniť na záhradu, terasu, do kuchyne či na balkón? Dôležité je aj zodpovedať si, ako často budete grilovať a pre koľko ľudí budete najčastejšie pripravovať jedlo. Ďalším aspektom, ktorý vám pomôže pri výbere grilu je váš postoj ku grilovaniu. Užívate si prípravu jedla, alebo chcete mať jedlo hotové bez väčšieho úsilia?

Ak máte vyriešené predchádzajúce otázky, ste pripravení dozvedieť sa viac o výhodách a nevýhodách jednotlivých záhradných grilov.

2.jpg
Foto: elektro.star

Grilovanie na drevenom uhlí

Grily na drevené uhlie patria k starým dobrým klasikám. Záľubu v nich našli nielen klasici, ale aj fajnšmekri či milovníci záhradných grilov a BBQ párty. Grily na drevené uhlie ponúkajú skutočný zážitok z grilovania, a pokiaľ si grilovanie užívate a ste ochotní venovať príprave jedla čas, gril na drevené uhlie je tou správnou voľbou.

Vedeli ste, že drevo, ktoré pri grilovaní použijete má vplyv na chuť jedla?

  • Ak grilujete hydinu, zeleninu alebo syr, zvoľte si javorové drevo – podpíše sa na sladkastej mierne dymovej chuti jedla.
  • K rybám sa najviac hodí jelšové drevo, pretože dodáva rybám sladkastú chuť.
  • Ak ste sa rozhodli pre bravčové mäso, na výber máte z 2 druhov dreva – dubové, ktoré dodáva silnú dymovú chuť alebo javorové drevo pre jemnejšiu dymovú chuť.
  • Na grilovanie hovädzieho, hydinového a bravčového mäsa odporúčame drevo z ovocných stromov. Drevo z čerešne či jablone dodá mäsu jemnú a sladkú chuť.

Pri grilovaní na drevenom uhlí je dôležité aj správne rozpáliť gril:

Začať by ste mali vložením suchých novín na dno grilu, následne na ne uložte brikety, drevené uhlie alebo drevené triesky – odporúčame vám vytvoriť kužeľovitý tvar. Potom podpáľte papier a čakajte, kým sa chytia brikety, uhlie alebo drevo. Následne môžete pridávať ďalšie palivo – stále udržujte kužeľovitý tvar. Keď sa oheň rozšíri, rozprestrite žeravé uhlíky po celom grile a na vrch umiestnite grilovací rošt. Grilovačka teraz už môže začať!

Pre udržanie teploty, nezabudnite každých cca 20 minút pridať brikety, uhlie či drevené triesky.

3.jpg
Foto: elektro.star

Grilovanie na plynovom grile

Plynové grily môžete využívať na grilovanie na záhrade, terase či na balkóne. Plynové grily využívajú ako zdroj plyn z propán-butánovej fľaše. Okrem toho, že pri plynovom grile nemusíte myslieť na  nákup dreveného uhlia, brikiet alebo štiepanie dreva, k jeho výhodám patrí možnosť regulovať teplotu a jednoduchá údržba grilu, takže je vhodný pokiaľ si počas grilovania chcete dopriať oddych. Ak si však potrpíte na vôni grilovaného jedla, pri plynovom grile sa ho nedočkáte.

Ako grilovať na plynovom grile?

Na plynovom grile sa dá grilovať 2 spôsobmi – priamo a nepriamo.

Rozdiel medzi priamym a nepriamym grilovaním spočíva v nastavenej teplote. Pri priamom grilovaní je teplota vyššia a mäso je hotové za 30 minút. Nepriame grilovanie si vyžaduje viac času, nakoľko grilujete pri nižšej teplote. V podstate sa pomalé grilovanie podobá príprave jedla v klasickej teplovzdušnej rúre, kde dochádza k rotácii vzduchu.

Ako grilovať na plynovom grile krok za krokom:

  • Plynový gril umiestnite na pevný a rovný povrch.
  • Na zapálenie plynového grilu otočte uzáverom a stačte ovládače horákov naplno asi na 3 sekundy. Potom stlačte tlačidlo na zapaľovanie a čakajte, kým sa objaví plameň. V opačnom prípade skontrolujte horáky a plynovú nádrž. Gril nechajte zapnutý naprázdno, kým sa poriadne nezohreje – teda pokiaľ nedosiahne 300°C, následne stiahnite horáky, otvorte veko a vložte na gril jedlo.
  • Grilovanie mäsa potrvá asi 30 minút. Po 15 minútach otočte mäso. Počas grilovania majte veko zatvorené, otvorte ho len v prípade, že chcete jedlo otočiť či skontrolovať. Pri grilovaní mäsa je nutné aj zachytávať do misky tuk, ktorý odkvapkáva z mäsa.
    4.jpg
    Foto: elektro.star

Grilovanie na elektrickom grile

Elektrické grily sú vhodné nielen na záhradné grilovanie, ale aj na grilovanie v interiéri. Pokiaľ teda nemáte záhradu, či terasu a nechcete sa vzdať grilovaných pochúťok, elektrický gril je pre vás riešením. Ak patríte k pôžitkárom, ktorí ale neradi trávia čas pripravovaním jedla, určite oceníte nenáročné grilovanie a jednoduchú údržbu, ktorú ponúkajú elektrické grily. Aby sme boli objektívni, treba povedať, že typická dymová chuť a vôňa grilovaného jedla pri elektrickom grile chýba.

Elektrické grily sú známe aj ako stolné grily. Sú určené pre menší počet osôb, nakoľko ich teflónové grilovacie platne sú menšie ako grilovacie rošty. Niektoré drahšie modely elektrických grilov majú keramickú či kamennú grilovaciu plochu – tie sú na údržbu ešte o čosi menej náročnejšie. Podobne, ako pri plynových griloch, aj pri elektických griloch sa dá veľmi jednoducho regulovať teplota. Navyše veľkou výhodou elektrických grilov je takmer instatné grilovanie hneď po zapnutí grilu.

5.jpg
Foto: elektro.star

Ako správne grilovať na elektrickom grile?

  • Pri grilovaní je dôležité používať vhodné pomôcky. Najlepšie je zvoliť si drevené kliešte, obracačku a dosku na krájanie. Samozrejme bez kvalitných ostrých nožov by to šlo ťažko. Pokiaľ chcete pripravovať steaky, budete potrebovať aj nôž so zúbkami na steak.
  • Čo sa týka grilovania mäsa, najdlhšie trvá príprava kuracích stehien – 45 minút, hovädzie a bravčové mäso ugrilujete väčšinou za 20 – 30 minút. Pri grilovaní mäsa je dôležité používať dobrú marinádu ako základ. Dobrá marináda obsahuje tuk a dodá mäsu ešte lepšiu výraznejšiu chuť.
  • Grilujete radšej zeleninu? Potom by ste si mali zvoliť najlepšie čerstvú a tvrdú zeleninu ako cuketa, baklažán, špargľa, mrkva či paprika. Keďže zelenina neobsahuje tuk, je nutné každý kúsok pred grilovaním potrieť tukom či marinádou.
  • Grilovať môžete aj ovocie. Vyskúšajte napríklad grilované banány, hrušky či jablká. Podobne ako pri zelenine, aj pri ovocí platí, že najlepšie sa griluje čerstvé a tvrdé ovocie. Taktiež je potrebné dodať jednotlivým kúskom tuk. Môžete pridať aj trstinový cukor a o pár minút máte dezert hotový.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané