Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako si vybrať toaletný papier?

reklama:
toaletný papier
toaletný papierwww.gettyimages.com

Toaletný papier sa v dnešnej dobe stal už neoddeliteľnou súčasťou každého WC. Nahradiť ho niečím iným je skoro nemožné. Ostatné papierenské výrobky sa nevedia vo vode rozložiť a môžu dokonca po spláchnutí upchať odpad. Predtým na výber ľudia veľmi nemali a namiesto toaletného papiera sa používalo kdečo. Textílie, noviny, piesok, lístie, mach či dokonca kamene. Dnes si našťastie môžeme vyberať z veľkého množstva toaletných papierov a užívať si pri hygiene skutočný komfort.

Hygiena na toalete je základ zdravia

Mnoho ľudí hygienu po toalete vykonáva nedostatočne a nesprávne. To môže nakoniec viesť k nepríjemnému svrbeniu, nepohodliu, a dokonca zápachu intímnych partií. Aby ste sa všetkým týmto problémom vyhli, potrebujete správny šetrný toaletný papier, vlhčený hygienický toaletný obrúsok alebo obyčajnú vodu.

Výber správneho toaletného papiera

Najskôr sa pozrieme na rôzne druhy toaletného papiera a taktiež na to, aký druh toaletného papiera pre správnu hygienu zvoliť. Na trhu je nepreberná ponuka a môže byť veľmi ťažké vybrať si ten správny. Skúsme si teda vymenovať tie najdôležitejšie vlastnosti, ktoré by mal mať toaletný papier.

Toaletný papier s prímesou chlóru

Väčšina výrobcov používa na výrobu toaletného papiera chlór. Pri procese bielenia vznikajú ako vedľajšie produkty furány, dioxíny či polychlórované bifenyly (PCB). Ide o jedny z najsilnejších karcinogénnych látok, ktoré sú nebezpečné nielen pre vaše zdravie, ale aj pre životné prostredie. Tento biely toaletný papier je najrozšírenejší, ale ak objavíte značky, ktoré predávajú toaletný papier bez prímesi chlóru neváhajte a kúpte si ich.

Vyrobené z ekologicky šetrného papiera

Nájdu sa však aj výrobcovia, ktorí podporujú ochranu životného prostredia a vyrábajú toaletný papier z recyklovaného papiera, recyklovanej celulózy alebo bambusu. Tieto farebne tmavšie ekologické toaletné papiere sú veľmi jemné, mäkké a zároveň vďaka niekoľkým vrstvám veľmi odolné proti pretrhnutiu.

Zaistia vám tak maximálny komfort pri používaní a zároveň znižujú riziko možných zdravotných komplikácií, ktoré môže spôsobiť bežný toaletný papier bielený chlórom. Pamätajte teda, že používanie tmavého toaletného papiera je zdravotne aj ekologicky tým najlepším možným riešením.

Voňavý a farebný toaletný papier

Nádherne voňavé a farebné toaletné papiere lákajú na kúpu z mnohých dôvodov. Farebný toaletný papier do detailu zladí interiér a vďaka obsiahnutej aróme dodá toalete príjemnú vôňu. Bohužiaľ aj tieto lákavo vyzerajúce toaletné papiere obsahujú veľké množstvo zdraviu nebezpečných látok. Napríklad u žien môže po utretí intímnych miest papier spôsobiť napríklad kvasinkovú infekciu. Rovnaké riziko hrozí aj pri všetkých parfumovaných intímnych vložkách a vlhčených obrúskoch.

Ako používať toaletný papier?

Pár jednoduchých krokov na použitie toaletného papiera.

Po použití toalety zostaňte sedieť. Sed či podrep umožňuje dôkladné utretie. Pre túto úlohu odtrhnite primerané množstvo papierového toaletného papiera. Pokiaľ neviete, aké množstvo papiera potrebujete, odtrhnite z toaletnej rolky asi tri zaoblené štvorce a vyskúšajte, či je toto množstvo dostačujúce.

Otierajte konečník spredu dozadu a dbajte na to, aby ste vyvíjali primeraný tlak. Podľa znečistenia toaletného papiera si ďalej trhajte čisté štvorčeky z toaletnej rolky. Pokračujte v utieraní až do doby, keď na toaletnom papieri nebudú viditeľné žiadne výkaly.

Pokiaľ chcete mať istotu maximálnej čistoty, môžete použiť vlhčený toaletný obrúsok a ešte niekoľkokrát sa utrieť. Po použití toaletných vlhčených obrúskov budete mať pocit dokonalej čistoty ktorá sa vyrovná kúpeľu alebo sprche. Tento záverečný krok tiež zaistí vyhnutie sa stopám po výkaloch, zápachu či svrbení pokožky.

Základným hygienickým pravidlom je po vykonaní potreby dokonalé umytie rúk mydlom a teplou vodou. Na umyté ruky radšej nepoužívajte sušiče vzduchu, ktoré môžu byť niekedy vďaka zlej údržbe plné baktérií. Namiesto toho používajte jednorazové papierové utierky či textilné uteráky. Vďaka ich hygienickému uloženiu v úlohe sú zaiste vždy bez baktérií, vlhkosti a nečistôt.

Pokračujte na ďalšej strane

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 30. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.